Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kursy walut stabilne pomimo hamowania inflacji, euro wraca do 4,52 zł, frank stabilny, dolar czeka na dane, funt w ogonie stawki (komentarz walutowy z 30.06.2021)

30 cze 2021 10:55|Bartosz Sawicki

W końcówce kwartału notowaniom głównych walut brakuje kierunku, a rynki akcji utrzymują się blisko rekordowych pułapów. Przekłada się to na stabilizację złotego.

Kurs euro odnalazł równowagę w strefie 4,50-4,52. W krótkim terminie do złotego jesteśmy nastawieni neutralnie, ale w szerszym horyzoncie polska waluta powinna wracać na wzrostową ścieżkę. Odreagowanie skokowego umocnienia dolara z połowy miesiąca wytraciło impet, co przekłada się na stabilizację USD/PLN w okolicy 3,80. Funt w ostatnim tygodniu potaniał najmocniej z głównych walut i stracił ponad 1 proc. W tym tygodniu notowania GBP/PLN nie mogą jednak sforsować 5,25. Stabilny jest również frank, który kosztuje nieco ponad 4,10 zł.

Kursy walut: kurs euro, kurs dolara i kurs funta; źródło: Bloomberg

Większość strategii rynkowych z minionych miesięcy bazowała na szybkim postępie szczepień i znoszeniu restrykcji. Nic zatem dziwnego, że wzrost liczby zachorowań w wyniku rozprzestrzeniania się wariantu delta koronawirusa budzi zaniepokojenie. Na razie nie można mówić o panice, a raczej o ostrożności i wyczekiwaniu. W wielkiej Brytanii drugi dzień z rzędu liczba przypadków przekroczyła 20 tys. Niemcy wprowadziły kwarantannę dla osób przybywających z Portugalii i Rosji. Kanclerz Angela Merkel nawołuje także do ograniczenia liczby kibiców w kluczowej fazie turnieju Euro 2020.

Najistotniejsze będzie to, jak masowe wyszczepienia przełożą się na ograniczenie liczby hospitalizacji i zgonów. Może to stanowić klucz do oszacowania wpływu potencjalnej jesiennej fali zachorowań na perspektywy gospodarek i polityki poszczególnych banków centralnych. Na tym polu warto odnotować wczorajszy komunikat Moderny, w którym stwierdzono, że szczepionka ta jest skuteczna i wytwarza przeciwciała przeciwko nowemu, groźnemu wariantowi.

Inflacja hamuje

Najbardziej prawdopodobna ścieżka inflacji w Polsce zakładała jej szczyt w maju i stopniowe hamowanie dynamiki w kolejnych miesiącach. Taki scenariusz się potwierdza, co sprawia, że Rada Polityki Pieniężnej okopie się na swoim stanowisku, że podwyżki stóp są w tym roku zbędne. W maju inflacja nie przekroczyła bariery 5 proc. rok do roku, a w czerwcu wskaźnik przybrał wartość niższą od prognoz i wyhamował do 4,4 proc. W dalszej części roku presja cenowa powinna nieco przygasać, ale nie spadnie zapewne w pobliże górnego odchylenia od celu NBP, czyli poziomu 3,5 proc. r/r. Gwoździem do trumny presji na podwyżki może być letnia projekcja inflacyjna NBP.

Dynamika inflacji w Polsce, źródło: Bloomberg

Zbyt wygórowane oczekiwania rynku względem perspektyw krajowej polityki pieniężnej zostały skorygowane po czerwcowym posiedzeniu. Skutkowało to osłabieniem złotego w pierwszej części miesiąca i w dużej mierze uodporniło polską walutę na negatywne oddziaływanie kanału wyceny przyszłych stóp w drugiej połowie roku. Dzisiejsze dane, a zwłaszcza fakt, że prawdopodobnie za spadek inflacji odpowiadają kluczowe dla polityki pieniężnej kategorie bazowe potwierdzają nasze prognozy, że koszt pieniądza zostanie zmieniony dopiero w połowie przyszłego roku – NBP pozostanie najbardziej łagodnie usposobionym bankiem centralnym w regionie. W rezultacie nie widzimy powodu do rewizji prognoz walutowych. Zakładamy, że na koniec roku EUR/PLN zbliży się do 4,40.

Kurs dolara czeka na dane

Nastawienie inwestorów do dolara, rynków wschodzących (czyli także złotego) oraz koniunktura na giełdach będą w najbliższym czasie dyktowane przez oczekiwania odnośnie do tempa normalizacji polityki pieniężnej w USA. Zwrot w retoryce Rezerwy Federalnej z czerwca nie trafi na podatny grunt i nie będzie miało szans zamienić się w trwalszą korzystną dla dolara tendencję, jeśli nie zostanie podparty przyspieszeniem tempa odbudowy rynku pracy. Ważną wskazówką w tym zakresie będzie piątkowy raport, po którym oczekuje się informacji o odtworzeniu 700 tys. etatów. Nieco lepszy odczyt oznaczałby najlepszy wynik w tym roku, co mogłoby sprzyjać upowszechnianiu korzystnej dla dolara narracji.

Nastroje konsumenckie w USA, indeks Conference Board; źródło: Bloomberg

Przed wieńczącymi tydzień publikacjami warto odnotować także dzisiejsze dane o zmianie zatrudnienia prywatnej firmy ADP oraz czwartkową publikację najważniejszego barometru nastrojów w przemyśle, czyli indeksu ISM. Sektor na całym świecie jest rozgrzany do czerwoności. W tym świetle akcent może być położony na interpretację, czy zaczynają znikać wąskie gardła, problemy z dostępnością komponentów i opóźnienia w realizacji dostaw. To ważna kwestia z punktu widzenia oceny trwałości podbicia inflacji. Już wczoraj opublikowano natomiast najważniejszy wskaźnik nastrojów konsumentów (Conference Board), który zanotował silny skok i powrócił właściwie do poziomów przedpandemicznych. Wysoka wartość składowej oddającej ocenę perspektyw jest zwiastunem utrzymania impetu przez konsumpcję.

30 cze 2021 10:55|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

29 cze 2021 8:58

Kursy walut na dalszym planie: kurs euro lekko spada, kurs dolara stabilny, frank w defensywie (komentarz walutowy z 29.06.2021)

28 cze 2021 9:25

Euro stabilne, dolar czeka na impuls, frank i korona szwedzka zagrożone przez politykę pieniężną (komentarz walutowy z 28.06.2021)

25 cze 2021 9:10

Kursy walut po korekcie, dolar potaniał najmocniej, kurs euro przykleił się do 4,52 zł (komentarz walutowy z 25.06.2021)

24 cze 2021 10:31

Kursy walut: funt przed ważnym testem, złoty zyskuje mniej niż inne waluty regionu (komentarz walutowy z 24.06.2021)

Atrakcyjne kursy 27 walut