Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
karta wakacyjna
Karta wielowalutowa idealna na wakacje!
0 zł za wydanie karty wirtualnej.
Zamów teraz >
karta wakacyjna
Oszczędzaj na
wakacjach
płacąc kartą wielowalutową!
Zamów teraz >

Kursy walut na starcie maratonu podwyżek, EUR/PLN tkwi nad 4,70, euro znów więcej warte od dolara, korona szwedzka reaguje na ostry ruch (komentarz z 20.09.2022)

20 wrz 2022 10:53|Bartosz Sawicki

W pierwszej części tygodnia światowe indeksy giełdowe próbują odbijać po ostrej przecenie, a dolar nieznacznie traci na wartości. Przetasowania te stanowią element przygotowywania się inwestorów na środową decyzję Rezerwy Federalnej i w tym kontekście mogą okazać się one nietrwałe. Kurs euro tkwi w utrzymywanym od początku września kilkugroszowym przedziale nad 4,70 zł. Kurs dolara osuwa się do tej bariery wraz z podniesieniem się EUR/USD nad parytet. Kurs franka próbuje zadomowić się poniżej 4,90, a kurs funta pod 5,40 zł. Cała trójka walut czeka na ruchy ze strony banków centralnych. Możliwe jest, że Fed, Bank Anglii i Szwajcarski Bank Narodowy w tym tygodniu zgodnie podniosą stopy o 75 punktów bazowych. Przedsmakiem przed serią najważniejszych decyzji była agresywna podwyżka o pełny punkt procentowy przez Szwedzki Riksbank. Jedynie na moment dała ona wytchnienie słabej koronie szwedzkiej.

Kursy walut w obliczu serii decyzji banków centralnych, źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Złoty: jednorazowy wyskok dynamiki płac
  2. Korona szwedzka: ostre podwyżki mogą nie wystarczyć do rajdu SEK

Złoty: jednorazowy wyskok dynamiki płac

Nieczęsto zdarza się, że w serii danych z krajowej gospodarki najwięcej emocji budzi odczyt wynagrodzeń. Tak jednak było tym razem. W lipcu ich roczna dynamika podniosła się bowiem z 13,6 do aż 15,8 proc. rok do roku i przewyższyła inflację, co było zasługą sektorów takich jak leśnictwo, energetyka i górnictwo. Był to jednorazowy wyskok, nie zaś zwiastun ponownego, silniejszego rozkręcania się spirali płac i cen. W sierpniu dynamika płac nie nadążała już za inflacją i wyhamowała znacznie ostrzej, niż oczekiwano i obniżyła się do 12,7 proc. rok do roku. W ujęciu realnym wynagrodzenia miały najniższą dynamikę w tym wieku.

Inflacja i rynek pracy w Polsce, dynamika CPI i wynagrodzeń r/r, źródło: Bloomberg

Dobrze wypadła natomiast produkcja przemysłowa, która wykazała dwucyfrową dynamikę w ujęciu rok do roku. Ceny producentów za sprawą kosztów energii już trzeci miesiąc z rzędu rosły w tempie przekraczającym 25 proc. rok do roku. Łącznie dane nie podważają oceny, że gospodarka jest na ścieżce spowolnienia, a słabnięcie rynku pracy rozegra się głównie na poziomie wynagrodzeń. W rezultacie potwierdzają scenariusz, w którym Rada Polityki Pieniężnej zakończy w październiku cykl na dwunastu podwyżkach i ze stopą referencyjną na poziomie 7 proc.

Korona szwedzka: ostre podwyżki mogą nie wystarczyć do rajdu SEK

W czerwcu szwedzkie władze monetarne podniosły stopy procentowe o pół punktu procentowego, do 0,75 proc., przedstawiając scenariusz zakończenia cyklu w pierwszej połowie przyszłego roku na poziomie około 2 proc. Od tego czasu inflacja przyspieszyła mocniej, niż zakładały to prognozy i rozlała się szeroko po całej gospodarce. Dynamika CPI jest najwyższa od trzech dekad i wynosi 9 proc. rok do roku. Jednocześnie szwedzki rynek pracy jest rozpędzony, a zbiorowe negocjacje płacowe będą skutkować zamrożeniem relatywnie wysokiej dynamiki wynagrodzeń na trzy lata. W rezultacie na dzisiejszym posiedzeniu Riksbank zdecydował się na agresywny ruch aż o pełny punkt procentowy.

Zdecydowanego zacieśniania należy spodziewać się także na listopadowym posiedzeniu, a finalizacja zacieśniania nie powinna nastąpić przy głównej stopie poniżej 2,5 proc. Zdecydowany ruch po części mógł wynikać nie tylko z chęci skumulowania podwyżek ze względu na sytuację makroekonomiczną, ale także kalendarz posiedzeń. Dzisiejsze jest już przedostatnim w tym roku, a niezależne od przyczyn utrzymanie się w ogonie stawki byłoby niekorzystne także z punktu widzenia postrzegania i tak będącej pod presją korony szwedzkiej.

Kursy walut: korona szwedzka, złoty i euro, wykres EUR/SEK i SEK/PLN; źródło: Bloomberg

SEK należy obok GBP i JPY do najsłabszych z głównych walut. W relacji do dolara szwedzka korona straciła aż 16 proc. EUR/SEK przed dzisiejszą decyzją znajdował się ponad 10,80, czyli przy maksimum z początku kwartału i zaledwie niespełna 1 proc. poniżej tegorocznych szczytów. Choć korona szwedzka jest zbliżona charakterystyką do złotego, to SEK/PLN był pod 0,44 i najniżej od przeszło dwóch miesięcy. Agresywniejsze zacieśnianie przez Riksbank jedynie na moment dało impuls do odreagowania i nie musi oznaczać, że kondycja SEK w szerszym horyzoncie ulegnie radykalnej poprawie. Szwedzka waluta należy bowiem do grona najbardziej czułych na wahania globalnych nastrojów inwestycyjnych i najmocniej związanych z postrzeganiem strefy euro, której szczególnie mocno zagraża kryzys energetyczny i głęboka recesja.

Skandynawska gospodarka ze względu na rekordowy stosunek zadłużenia gospodarstw domowych do osiąganych przez nie przychodów może okazać się także jedną z najwrażliwszych na wzrost stóp procentowych, który będzie mocno uderzać w rynek nieruchomości. Bardziej agresywne zacieśnianie dziś oznacza większe ryzyko gwałtownego pogorszenia koniunktury w kolejnych kwartałach. I to w czasie, gdy inwestorzy mogą przestawić się ze śledzenia relatywnych ścieżek stóp procentowych do analizowania trwałości wzrostu gospodarczego w poszczególnych krajach.

20 wrz 2022 10:53|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

19 wrz 2022 11:54

Kursy walut przed serią podwyżek stóp, EUR/PLN stabilny, dolar mocny przed Fed (komentarz z 19.09.2022)

16 wrz 2022 8:34

Kursy walut stabilizują się po skoku, kurs dolara znów z najsilniejszym wzrostem, kurs franka nad 4,90 zł (komentarz z 16.09.2022)

14 wrz 2022 8:22

Kursy walut w inflacyjnym szoku, dolar drożeje o 10 groszy, kurs euro oddala się od 4,70 zł (komentarz z 14.09.2022)

12 wrz 2022 8:19

Kursy walut blisko podwójnego przełomu, kurs euro poniżej 4,70, EUR/USD ponad parytetem (komentarz z 12.09.2022)

Atrakcyjne kursy 27 walut