Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kursy walut przed serią podwyżek stóp, EUR/PLN stabilny, dolar mocny przed Fed (komentarz z 19.09.2022)

19 wrz 2022 11:54|Bartosz Sawicki

W nowy tydzień kurs euro wchodzi poniżej 4,72 zł. Niewiele więcej kosztuje dolar, co oznacza, że EUR/USD nadal krąży wokół parytetu. CHF/PLN osuwa się ponownie pod 4,90. Funt, który w relacji do USD jest najsłabszy od 1985 r., wyceniany jest na 5,37 zł, czyli najmniej od połowy czerwca. Poniedziałek powinien być spokojnym dniem na rynkach finansowych ze względu na święto w Japonii i dzień wolny w Wielkiej Brytanii związany z pogrzebem królowej Elżbiety II, ale także w obliczu zbliżającego się kluczowego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Będzie ono zdecydowanie najistotniejsze z całej serii zaplanowanych na najbliższe dni posiedzeń banków centralnych. W nadchodzących dniach stopy procentowe podniesione zostaną także w Szwecji (wtorek), Szwajcarii i Wielkiej Brytanii (czwartek).

Kursy walut w obliczu serii decyzji banków centralnych, źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Złoty: EUR/PLN czeka na Fed w połowie przedziału wahań
  2. Dolar: kurs USD zależny nie tylko od skali podwyżki

Złoty: EUR/PLN czeka na Fed w połowie przedziału wahań

Notowania kursu euro od początku września krążą w kilkugroszowym przedziale wahań i nie są w stanie sforsować bariery 4,70 zł. Nieprzerwanie zamyka ona drogę do zniżki w kierunku 4,65, czyli przeciętnej wartości EUR/PLN w tym roku. Przed tygodniem było bardzo blisko przełomu, ale schłodzenie nastrojów inwestycyjnych wypchnęło notowania do środka zakresu wahań z minionych tygodni. Względną obojętność EUR/PLN na całkowite wymazanie wzrostowego odbicia na globalnych rynkach akcji i skok wartości dolara może być postrzegana za pozytywny symptom przed rynkowym gwoździem programu, czyli środową decyzją Fed. W trudnym środowisku korzystne dla PLN (a także EUR w relacji do USD, CHF i innych walut) jest obniżanie się cen gazu na europejskich rynkach – surowiec z miesięczną dostawą kosztuje najmniej od niemal dwóch miesięcy i jest praktycznie o połowę tańszy niż w sierpniowym apogeum paniki.

Kursy walut, kurs EUR/PLN na tle kursu gazu; źródło: Bloomberg

Przed nami także seria danych z krajowej gospodarki. Szczególnie ciekawe i ważne będą wtorkowe odczyty dotyczące wynagrodzeń. W lipcu ich roczna dynamika podniosła się z 13,6 do aż 15,8 proc. rok do roku i przewyższyła inflację. To zasługa sektorów takich jak leśnictwo, energetyka i górnictwo. Wiele wskazuje, że był to jednorazowy wyskok, nie zaś zwiastun silniejszego rozkręcania się spirali płac i cen. Branże ta są liczniej reprezentowane w próbie badanych przez GUS przedsiębiorstw niż w całej gospodarce. Trudno też uznać, że wynagrodzenia kształtowane są w nich pod wpływem ogólnorynkowych tendencji. Oczekiwany spadek dynamiki wskaźnika poniżej 14 proc. rok do roku będzie potwierdzał taką opinię. We wtorek i środę opublikowane zostaną także dane dotyczące kondycji przemysłu i sprzedaży detalicznej w poprzednim miesiącu. Łącznie informacje te powinny wpisywać się w obraz hamującego wzrostu i stopniowego ochłodzenia rynku pracy.

Dolar: kurs USD zależny nie tylko od skali podwyżki

W serii decyzji władz monetarnych zdecydowanie najważniejsza dla rynkowych nastrojów i złotego będzie podwyżka w USA. Nie uważamy, by ostatnie dane o inflacji sugerujące uporczywość presji cenowej przeważyły szalę na rzecz podwyżki stóp o pełny punkt procentowy. Niezmiennie zakładamy trzeci kolejny ruch o 75 punktów bazowych windujący koszt pieniądza do przedziału 3,25-3,50 proc. Utrzymanie tempa zacieśniania z poprzednich posiedzeń nie oznacza automatycznie niekorzystnego dla dolara rozczarowania, gdyż nie spodziewamy się, żeby Fed zaczął łagodzić stanowisko.

Kursy walut, kurs EUR/USD na tle kursu indeksu S&P500; źródło: Bloomberg

Dla odbioru decyzji kluczowe będą prognozy optymalnego poziomu stóp w oczach decydentów: ostatnie szacunki z czerwca wymagają korekty, ponieważ zostały daleko w tyle zarówno za retoryką członków FOMC, jak i rynkową wyceną. W pewnym momencie inwestorzy zaczęli szykować się na osiągnięcie przez koszt pieniądza pułapu 4,5 proc. w pierwszym kwartale przyszłego roku. Pełne odzwierciedlenie takiego scenariusza w projekcjach Fed byłoby potwierdzeniem skrajnej determinacji Fed w walce z inflacją niezależnie od skali środowej zmiany stóp procentowych.

19 wrz 2022 11:54|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

16 wrz 2022 8:34

Kursy walut stabilizują się po skoku, kurs dolara znów z najsilniejszym wzrostem, kurs franka nad 4,90 zł (komentarz z 16.09.2022)

14 wrz 2022 8:22

Kursy walut w inflacyjnym szoku, dolar drożeje o 10 groszy, kurs euro oddala się od 4,70 zł (komentarz z 14.09.2022)

12 wrz 2022 8:19

Kursy walut blisko podwójnego przełomu, kurs euro poniżej 4,70, EUR/USD ponad parytetem (komentarz z 12.09.2022)

9 wrz 2022 8:53

Kursy walut kończą burzliwy tydzień spadkami, kurs euro znów przewyższa kurs dolara (komentarz z 9.09.2022)

Atrakcyjne kursy 27 walut