Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kursy walut niżej na koniec kwartału, euro i dolar znów mogą drożeć (komentarz walutowy z 1.04.2021)

1 kwi 2021 9:17|Bartosz Sawicki

Złoty zakończył kwartał z optymistycznym akcentem. Kurs euro spadł o ponad dwa grosze, co było jedną z kilku najsilniejszych tegorocznych zniżek, a notowania wróciły pod 4,65 i tym samym ostro cofnęły się pod jesienny szczyt z drugiej fali pandemii.

Choć do perspektyw polskiej waluty jesteśmy w dłuższym terminie nastawieni pozytywnie, to na razie jest za wcześnie, by ogłosić definitywny koniec tarapatów złotego. Nasze prognozy zakładają, że na koniec roku za euro płacić będziemy o ok. 20 groszy mniej niż obecnie. Jeszcze wyraźniej powinien stanieć dolar, obecnie wyceniany na 3,95 zł. Na razie spodziewamy się, że złoty pozostanie bardzo wrażliwy na przetasowania na rynkach światowych, a EUR/PLN może ustabilizować się w okolicy 4,65. Do wiarygodnego postawienia tezy, że szczyt jest już ustanowiony, a trend osłabienia złotego się załamał, potrzebny byłby trwały spadek EUR/PLN pod 4,62.

Kurs euro, wykres EUR/PLN; źródło: Bloomberg

Umocnienie złotego należy wiązać z bardziej sprzyjającym środowiskiem na rynkach globalnych. Na Wall Street S&P500 zbliżył się do historycznych szczytów, sektor technologiczny mocno odbił. Jednocześnie drożały amerykańskie obligacje skarbowe, co wyhamowało rajd dolara. Czynniki lokalne pozostają balastem. Sytuacja epidemiczna w Polsce pozostaje przecież skomplikowana, a niepewność związana z wyrokiem Sądu Najwyższego ws. kredytów frankowych utrzymywać będzie się przez kolejne dwa tygodnie. Nie widzimy też dużych szans, że pod wpływem wysokiej inflacji, która już w marcu przekroczyła 3 proc. rok do roku, a w kwietniu i maju będzie jeszcze szybciej rosnąć, Rada Polityki Pieniężnej była skłonna do zaostrzenia kursu. Czesi i Węgrzy w tym roku podniosą koszt pieniądza, ale w Polsce taki scenariusz nie powinien mieć miejsca wcześniej niż w drugiej połowie przyszłego roku. W rezultacie poziom realnych stóp procentowych może w kilku miesiącach być poniżej – 400 pkt bazowych.

Finansowe podsumowanie I kwartału br.: wybór bohatera, przegranego, zaskoczenia, rozczarowania i najważniejszej tendencji minionych miesięcy – w podcaście walutowym „Kurs na weekend”

Nowy plan Bidena nie wywołuje turbulencji

W środę prezydent USA Joe Biden zaprezentował program wydatków infrastrukturalnych. Ma on wartość 2,3 biliona dolarów rozłożonych na osiem lat. Tylko 5 proc. tej kwoty zostanie przeznaczone na drogi, znacznie ważniejszy w agendzie Białego Domu jest rozwój systemu opieki społecznej. Istotną rolę w pakiecie odgrywa wsparcie sektora przemysłowego poprzez inwestycje w infrastrukturę do produkcji półprzewodników, ale także wytwarzania zielonej energii. Finansowanie zapewni podwyżka podatków (CIT) rozłożona na piętnaście lat.

Rynek obligacji USA, rentowność papierów 10 – letnich; źródło: Bloomberg

Są to wstępne propozycje, ponieważ zatwierdzenie pakietu w Kongresie będzie nie lada wyzwaniem. Może być długotrwałym procesem i wymagać znacznych ustępstw. Następny w kolejce jest plan zwiększenia wydatków na edukację i służbę zdrowia o kolejny bilion dolarów. Ma on być przedstawiony w najbliższych tygodniach. Wyprzedaż amerykańskich obligacji skarbowych będąca rynkowym motywem przewodnim w pierwszej części roku ma zatem źródła nie tylko w narastaniu presji inflacyjnej, dobrych perspektywach wzrostu (w tym roku realna jest 7-procentowa dynamika PKB), ale wynika także z gigantycznego wzrostu potrzeb pożyczkowych.

Kolejne dowody dominacji gospodarki USA

W drugiej części tygodnia przyśpiesza maraton danych z amerykańskiej gospodarki, który powinien potwierdzić, że rozpoczęła się bardzo gwałtowna faza poprawy koniunktury. Jest ona bardzo korzystna dla dolara, zwłaszcza w zderzeniu z sytuacją w Unii Europejskiej. Ślimaczy postęp programu szczepień i skomplikowana sytuacja epidemiczna na Starym Kontynencie odsuwają zniesienie restrykcji i powodują, że rozpoczęła się fala rewizji optymistycznych oczekiwań względem ścieżki wzrostu. Oczywiście w dół, czyli kierunku przeciwnym do amerykańskiego. Sprawia to, że na razie należy zapomnieć o wzrostach kursu EUR/USD, które obniżyłyby notowania USD/PLN.

Koniunktura w przemyśle, indeks PMI dla Polski; źródło: Bloomberg

W środę prywatna firma ADP opublikowała comiesięczny raport, w myśl którego w sektorze prywatnym amerykańskiej gospodarki w marcu przybyło aż ponad pół miliona etatów. Kolejnymi ważnymi odczytami, na które czeka rynek, są jutrzejsze oficjalne statystyki Departamentu Pracy. Już dzisiaj opublikowany zostanie najważniejszy barometr koniunktury w przemyśle, czyli indeks ISM. Powinien on potwierdzić, że sektor rozgrzany jest do czerwoności,a w gospodarce narasta presja cenowa. Jest to akurat tendencja globalna, która znajduje odzwierciedlenie także w krajowych danych. Indeks PMI dla polskiego przemysłu wzrósł czwarty miesiąc z rzędu i przybiera wartość najwyższą od 2018 r.

Finansowe podsumowanie I kwartału br.: wybór bohatera, przegranego, zaskoczenia, rozczarowania i najważniejszej tendencji minionych miesięcy – w podcaście walutowym „Kurs na weekend”

Kalendarium

1 kwi 2021 9:17|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

31 mar 2021 11:13

Kurs dolara blisko 4 zł, kurs euro zadomawia się na nowych szczytach (komentarz walutowy 31.03.2021)

30 mar 2021 8:33

Kurs euro przyspiesza wzrosty, kurs dolara z rekordowym skokiem (komentarz walutowy z 30.03.2021)

29 mar 2021 9:30

Złoty w spirali osłabienia, euro, funt i dolar ciągle drożeją (komentarz walutowy z 29.03.2021)

26 mar 2021 9:18

Kurs euro na szczytach, funt rekordowo drogi, dolar mocno drożeje (komentarz walutowy z 26.03.2021)

Atrakcyjne kursy 27 walut