Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
karta wakacyjna
Karta wielowalutowa idealna na wakacje!
0 zł za wydanie karty wirtualnej.
Zamów teraz >
karta wakacyjna
Oszczędzaj na
wakacjach
płacąc kartą wielowalutową!
Zamów teraz >

Kursy walut oddają rozczarowanie brakiem podwyżki, kurs euro odbija od 4,80, kurs dolara gwałtownie przerywa zniżkę (komentarz z 6.10.2022)

6 paź 2022 8:19|Bartosz Sawicki

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na poziomie 6,75 proc. Decyzja jest znacznym zaskoczeniem, już siódmym od początku cyklu, który rozpoczął się w październiku ub.r. Niespodzianka nie przypadła do gustu złotemu. Kurs euro odbił od 4,80 zł. W tym samym czasie dynamiczne, korekcyjne osłabienie dolara z początku kwartału zdecydowanie gaśnie, a surowce energetyczne drożeją. Ostry zwrot EUR/USD z okolic parytetu i osłabienie PLN po decyzji RPP w zaledwie osiem godzin odepchnęły kurs dolara z 4,80 zł o 12 groszy. Doskonale obrazuje to, jak rozchwiane i niestabilne są rynki u progu nowego kwartału. EUR/PLN w czwartek rano jest przy 4,82, USD/PLN plasuje się w połowie wczorajszego pasma wahań. Frank kosztuje 4,95 zł, a funt więcej niż 5,50 zł.

Dolar odbija, kurs EUR/USD i uSD/PLN ostro zawraca , źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Złoty: brak podwyżki odpycha EUR/PLN od 4,80
  2. Dolar: USD nie daje zepchnąć się do defensywy, popyt na EUR płochliwy

Złoty: brak podwyżki odpycha EUR/PLN od 4,80

Członkowie RPP wielokrotnie wyrażali nadzieję, że szczyt inflacji osiągniemy latem. Choć wrześniowe dane przekreśliły te oczekiwania, Rada postanowiła nie zmieniać strategii walki z presją cenową i utrzymała stopy procentowe na pułapie 6,75 proc. Dotychczasowe podwyżki mają wystarczyć, by stłumić presję cenową, ponieważ przeważają ryzyka dla wzrostu gospodarczego zarówno w Polsce, jak i na świecie. Ścieżka dynamiki cen ma mozolnie obniżać się wraz z gaśnięciem koniunktury.

Kursy walut, kurs euro i złotego do dolara, EUR/USD i USD/PLN; źródło: Bloomberg

W komunikacie towarzyszącym decyzji próżno szukać deklaracji potwierdzających, że to już koniec cyklu zacieśniania, ale taki scenariusz jest jak najbardziej realny. O tym, czy dalsze podwyżki będą jeszcze potrzebne, przesądzi przede wszystkim listopadowa projekcja inflacyjna. Jeśli będzie ona nadal wskazywać na stopniowe wygasanie inflacji, to wrześniowa podwyżka okaże się najprawdopodobniej ostatnią w cyklu. W tym zakresie cennych wskazówek może udzielić także dzisiejsza konferencja prasowa Adama Glapińskiego, prezesa NBP, zaplanowana na godzinę 15.

Kursy walut, kurs euro, wykres EUR/PLN; źródło: Bloomberg

Zacieśnianie zakończyli już Węgrzy, a wcześniej Czesi. Choć inflacja nie odpuszcza i za kilka miesięcy może przekroczyć 20 proc. rok do roku, to meta także w przypadku Polski została już minięta. Oznacza to jednocześnie, że stopy procentowe NBP będą najniższe w regionie CEE3. Złoty w końcówce września ostro tracił na wartości do euro, ale przede wszystkim franka i dolara. Poprawa kondycji polskiej waluty z pierwszych dni tego kwartału, jest zbyt krucha i skromna, by traktować ją w kategorii zmiany negatywnego dla PLN trendu. Wstrzymanie się przez krajowe władze monetarne od podwyżki stóp procentowych w momencie, gdy główne banki centralne zaostrzają kurs, jest niekorzystny z punktu widzenia złotego. Oznacza, że polska waluta może stawać się jeszcze bardziej rozchwiana i wrażliwa na zawirowania na światowych rynkach. W przypadku zakończenia cyklu będzie rosło prawdopodobieństwo wykorzystywania interwencji walutowych w celu roztoczenia parasola ochronnego nad złotym, w potencjalnych epizodach nasilenia się awersji do ryzyka na światowych rynkach. W końcówce tygodnia kurs euro powinien krążyć pomiędzy 4,80 a letnim szczytem 4,85 zł.

Dolar: USD nie daje zepchnąć się do defensywy, popyt na EUR płochliwy

Dolar na starcie kwartału wyraźnie wytracił impet, lecz dynamiczna korekta to jeszcze nie zmiana trendu. Chimeryczność odbicia EUR/USD i ulotność popytu na wspólną walutę obnażyły minimalnie lepsze od prognoz dane z USA oraz wzrosty cen energii. Nadzieje, że Fed spuści z tonu budowane na gruncie słabych odczytów z pierwszej części tygodnia, są szybko weryfikowane. Raport ADP będący wskazówką przed piątkowymi oficjalnymi danymi Departamentu Pracy wskazał, że zatrudnienie w sektorze prywatnym wzrosło o przeszło 200 tysięcy etatów. Indeks ISM dla usług, czyli barometr nastrojów znacznie ważniejszy niż poniedziałkowy odczyt wskaźnika dla przemysłu wypadł nieznacznie powyżej oczekiwań, a jego szczegóły nie dają powodów do zaniepokojenia. Wręcz przeciwnie, kluczowa składowa oddająca zatrudnienie wzrosła. Tak długo jak rynek pracy jest rozgrzany do czerwoności, a presja cenowa ewidentnie nie hamuje, nadzieje na złagodzenie kursu przez Fed będą okazywać się płonne.

Kurs ropy, wykres kursu Brent; źródło: Bloomberg

Najsilniejszy cios w globalne nastroje i euro przyszedł jednak z innego kierunku. Kurs ropy naftowej kontynuuje silne odbicie i cena baryłki Brent na giełdzie w Londynie zbliża się do 95 dolarów. To efekt posiedzenia OPEC +, na którym obniżono plan dla wydobycia o 2 miliony baryłek na dzień, czyli mniej więcej 2 proc. dziennego zużycia ropy na świecie. Choć faktyczny ubytek produkcji będzie o połowę skromniejszy (wiele państw-sygnatariuszy porozumienia wydobywa mniej, niż ono zakłada), to jest to jasny sygnał, że kartel i jego sojusznicy będą zdecydowanie przeciwdziałać spadkom cen surowca pod wpływem osłabienia globalnego wzrostu gospodarczego. Jednocześnie do zwyżek powrócił kurs gazu w Europie. Drożejąca energia jest balastem dla euro szczególnie zagrożonego kryzysem na tym polu, głęboką recesją i obciążonego problemami w bilansie płatniczym wynikającymi od zależności od importu surowców energetycznych. Im mocniej tendencje te będą straszyć, tym lepiej dla dolara, który korzysta na przodującej pozycji Stanów Zjednoczonych w wydobyciu gazu i ropy.

6 paź 2022 8:19|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

5 paź 2022 9:45

Kursy walut nie zwalniają tempa, kurs euro goni kurs dolara (komentarz z 5.10.2022)

4 paź 2022 9:01

Kursy walut z optymistycznym startem kwartału, dolar o 3 proc. tańszy niż przed tygodniem, ale kurs euro pozostaje nad 4,80 zł (komentarz z 4.10.2022)

3 paź 2022 11:23

Kursy walut otwierają kwartał spadkami, kurs cofa się po najwyższym zamknięciu kwartału, funt odrobił krach (komentarz z 3.10.2022)

30 wrz 2022 11:38

Kursy walut po rekordach inflacji, kurs euro rośnie ponad letni szczyt, dolar nieco tańszy, a funt odbija (komentarz z 30.09.2022)

Atrakcyjne kursy 27 walut