Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kursy walut odetchnęły, dolar odreagował przecenę, kurs euro tkwi pod 4,70 zł (komentarz z 27.03.2023)

27 mar 2023 7:51|Bartosz Sawicki

Banki upadają w weekendy, ale nie w każdy. Piątkowy strach o los Deutsche Bank miał w sobie sporo elementu poszukiwania przez inwestorów kolejnego słabego i zagrożonego ogniwa. Niezależnie do racjonalności obaw o położenie instytucji przechodzącej od kilku lat trudną restrukturyzację i poprawiającej rentowność, w drugiej części minionego tygodnia inwestorzy stronili od ryzyka. Wyprzedawano akcje, oczywiście w pierwszym rzędzie banków, drożał przeceniony w poprzednich dniach dolar. Na poniedziałkowej sesji azjatyckiej wyczuwalna jest ulga. Kurs euro jest w okolicy 4,68 zł, USD/PLN stara się powrócić pod 4,35. Frank wyceniany jest na 4,74, a funt na 5,33 zł.

Dolar zyskał na fali obaw o Deutsche Bank, ale prognozy USD/PLN i EUR/PLN zakładają spadki; źródło: Cinkciarz.pl

Złoty tak naprawdę znalazł się na bocznym torze rynkowej zmienności. EUR/PLN pozostał pod 4,70. Przedział kursu euro od dołu ogranicza pułap 4,67 zł. Od początku miesiąca swoisty sufit dla notowań wyznacza 4,72 zł. Spodziewamy się, że w końcówce kwartału sytuacja się nie zmieni, a w szerszym horyzoncie złoty powinien stopniowo zyskiwać. Stabilność PLN w obliczu najpierw rosnących oczekiwań odnośnie do poziomu stóp procentowych w głównych gospodarkach, a teraz przy strachu o możliwość wystąpienia kryzysu bankowego postrzegamy za dobry prognostyk na kolejne miesiące.

Kursy walut, kurs euro, dolara i franka, wykres EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN; źródło: Bloomberg

Dolar w czwartek i piątek odrabiał straty, ale jego odbicie było zbyt słabe, by zanegować konsekwencje głębokiej przeceny z poprzednich dni. Wszystko wskazuje, że szczyty rozpoczętej na początku lutego korekty kilkumiesięcznej przeceny USD są już za nami. W jej ramach EUR/USD nie sforsował 1,05, a USD/PLN nie przebił 4,50. Pułap ten zresztą najpoważniej zagrożony był w drugiej połowie lutego. Spodziewamy się, że główna para walutowa w dalszej części roku przebije pułap 1,10, od którego odbiła się przed siedmioma tygodniami. Umocnienie euro w relacji do dolara i osuwanie się EUR/PLN wspólnie spychać będą kurs dolara w kierunku bariery 4 zł.

Na finiszu kwartału obfitującego w zmiany kierunku notowań i przynoszącego różnorodne motywy przewodnie uwaga nadal pozostanie skupiona na sytuacji w sektorze bankowym i potencjalnym rozlewaniu się tarapatów na kolejne instytucje finansowe. Zadanie banków centralnych staje się jeszcze trudniejsze niż dotychczas, gdyż w walce z inflacją Fed czy EBC muszą brać na wzgląd także stabilność finansową. Jeśli mowa o presji cenowej, to na koniec tygodnia w Polsce zostanie potwierdzony jej szczyt. Dynamika CPI wyhamowała w marcu z 18,4 proc. do ok. 16 proc. r/r, ale pamiętać należy, że to w dużej mierze zasługa efektów bazy statystycznej. Przypomnijmy, że przed rokiem, po agresji Rosji na Ukrainę, ceny z miesiąca na miesiąc podniosły się o przeszło 3 proc. Również w piątek poznamy wstępne dane o inflacji w europejskich gospodarkach. Oczekiwany jest nowy, niechlubny rekord inflacji bazowej (5,7 proc. r/r), który będzie przypominać, że EBC nie może spocząć na laurach.

newsletter

NEWSLETTER

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.
27 mar 2023 7:51|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

24 mar 2023 9:36

Dolar ruszył do odrabiania strat, EUR/PLN stabilny, korona norweska z silnym odbiciem (komentarz z 24.03.2023)

23 mar 2023 8:15

Dolar runął po podwyżce stóp Fed, kursy walut spadają, funt, frank i korona norweska czekają na decyzje banków centralnych (komentarz z 23.03.2023)

22 mar 2023 9:06

Dolar ostro traci przed decyzją Fed, EUR/PLN wraca pod 4,70, kurs funta odbija po inflacyjnym szoku (komentarz z 22.03.2023)

21 mar 2023 10:48

Kursy walut przechodzą do wyczekiwania na Fed, kurs euro stabilny, dolar traci (komentarz z 21.03.2023)