Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kursy walut osuwają się przed ważnymi wydarzeniami, kurs dolara czeka na sprawozdanie szefa Fed, kurs euro znów pod 4,70 zł (komentarz z 7.03.2023)

7 mar 2023 8:25|Bartosz Sawicki

Złoty rozpoczyna tydzień od umocnienia, kursy walut spadają w kierunku ubiegłotygodniowych minimów. Kurs euro osunął się niemal do 4,68 zł, ale EUR/PLN utrzymuje kilkugroszowy przedział wahań wokół 4,70. Dolar traci do głównych walut, EUR/USD ponownie wspiął się w pobliże 1,07, co USD/PLN spycha do 4,3850. GBP/PLN jest przy 4,28, z kolei CHF/PLN pozostał nad 4,70. Frank w minionych kilkudziesięciu godzinach w relacji do złotego tracił najmniej. Przetasowania z początku tygodnia są jedynie przystawką przed maratonem ważnych wydarzeń, który dziś rozpoczyna dwudniowe sprawozdanie szefa Fed w Kongresie USA. Jutro przy okazji posiedzenia RPP poznamy zręby projekcji inflacyjnej NBP, a w czwartek odbędzie się konferencja prezesa Adama Glapińskiego. Dla światowych rynków najważniejszy będzie jednak piątkowy raport z rynku pracy USA.

Kursy walut przed ważnymi wydarzeniami, kurs euro wrócił poniżej 4,70 zł; źródło: Cinkciarz.pl

Pomimo poprawy nastrojów inwestycyjnych należy ocenić, że nie doszło do przełomu, ani na rynku złotego, ani w notowaniach dolara. EUR/PLN utrzymuje się w kilkugroszowym przedziale wahań 4,67-4,72. Dopiero trwałe sforsowanie ubiegłotygodniowych minimów otworzyłoby zapewne drogę do 4,65. Wydaje się jednak, że gdy kurs euro znajduje się w okolicach 4,70 zł, polska waluta odnajduje krótkoterminową równowagę. Inwestorzy mogą obawiać się, że posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej przyniesie rewizję ścieżki inflacji w dół, która pozwoli na oficjalne zamknięcie cyklu podwyżek.

Kursy walut, kurs euro i kurs dolara, wykres EUR/PLN i USD/PLN; źródło: Bloomberg

Z kolei dolar może oddawać zdobyte w lutym pole po powrocie EUR/USD ponad 1,0730. Kurs euro w relacji do dolara obecnie od tego pułapu dzieli niespełna pół procent, ale główna para walutowa pozostaje w zawieszeniu. Spodziewamy się, że jastrzębie nastawienie Europejskiego Banku Centralnego nie pozwoli na przedłużenie korekty dolara i sforsowanie 1,05, które USD/PLN wypychałoby nad 4,50. W przyszłym tygodniu EBC podniesie koszt pieniądza o pół punktu procentowego, a w kolejnych miesiącach wywinduje stopę depozytową do najwyższego w historii pułapu 4,0 proc. Poprzeczka oczekiwań odnośnie do polityki Fed była niżej zawieszona, skokowe urealnienie wyceny wsparło wydatnie USD, ale zapewne nie wystarczy, by dolar wyrwał się z zapoczątkowanego jesienią trendu spadkowego.

Wydaje się, że wielu inwestorów obserwuje w tej chwili rozwój wypadków z boku. W najbliższych tygodniach może trwać swoiste przeciąganie liny. Krótkoterminową niepewność oddaje chociażby przebieg sesji na Wall Street. Po dwóch dniach ostrych zwyżek (S&P500 odbił od lokalnego dołka na niemal 4 proc.) poniedziałek główne indeksy zamknęły w okolicach zamknięcia choć w połowie dnia znajdowały się na solidnym plusie. Obligacje skarbowe USA również przestały tanieć, co poprawia nastawienie do rynków wschodzących. Tyle tylko że choć rentowność amerykańskich 10-letnich papierów nie zadomowiła się ponad pułapem 4,0 proc., to wciąż jest w jego bezpośredniej bliskości. To, czy strach przed Fed okaże się trwały, rozstrzygną przede wszystkim piątkowe dane z rynku pracy USA.

newsletter

NEWSLETTER

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.
7 mar 2023 8:25|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

6 mar 2023 11:28

Kursy walut nie utrzymały się na minimach, dolar pozostaje mocny, złoty zagrożony przed decyzją RPP (komentarz z 6.03.2023)

3 mar 2023 9:50

Kursy walut po ostrym zwrocie, kurs euro przyciągany do 4,70 zł, kurs dolara wraca nad 4,40 zł (komentarz z 3.03.2023)

2 mar 2023 8:45

Kursy walut poddały się hurraoptymizmowi, kurs euro sforsował 4,70 zł, kurs dolara może odbijać (komentarz z 2.03.2023)

1 mar 2023 10:53

Kursy walut najniżej od tygodni, EUR/PLN wraca do punktu wyjścia, dolar fatalnie rozpoczyna marzec (komentarz z 1.03.2023)