Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kursy walut poddały się hurraoptymizmowi, kurs euro sforsował 4,70 zł, kurs dolara może odbijać (komentarz z 2.03.2023)

2 mar 2023 8:45|Bartosz Sawicki

Świetne dane z Chin i wysoka inflacja w Niemczech. Taka kombinacja już na starcie marca zagroziła dominującym w lutym tendencjom. Złoty wykonał potężny skok, ale EUR/PLN po zejściu do 4,67 może mieć problem z kontynuacją zniżki. USD/PLN naruszył 4,40. Dolar prawdopodobnie nie powiedział jednak ostatniego słowa. Odbicie USD z minionych tygodni nie uległo definitywnemu załamaniu, a nieprzerwanie wyprzedawane są obligacje skarbowe. Kurs franka w relacji do euro znalazł się na najwyższym pułapie od miesiąca, co w połączeniu z rajdem złotego zepchnęło CHF/PLN w kierunku 4,65 i do najniższego zamknięcia sesji od końcówki czerwca 2022 roku. Od PLN gorzej radzi sobie także GBP. Kurs funta runął do minimów z początku lutego, które leżą w okolicy 4,25 zł.

Złoty mocno zyskał, EUR/PLN runął pod 4,70, USD/PLN naruszył 4,40; źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Dolar: odbicie EUR/USD nie naruszyło 1,07
  2. Złoty: potężne spadki EUR/PLN na otwarcie miesiąca

Dolar: odbicie EUR/USD nie naruszyło 1,07

W minionym miesiącu inwestorzy głównie oswajali się z perspektywą wyższych stóp procentowych w głównych gospodarkach. Przede wszystkim podniosły się oczekiwania odnośnie do pułapu, na którym cykl podwyżek sfinalizuje Rezerwa Federalna. Efekt to wzrosty rentowności obligacji, renesans uprzednio przecenianego dolara, pogorszenie nastrojów na rynkach akcji i stronienie kapitału od rynków wschodzących. Wczoraj, za sprawą niespodziewanie optymistycznych doniesień z Chin wcześniejsze obawy zostały zepchnięte na dalszy plan. Pretekst do nowego otwarcia na starcie miesiąca został wyciśnięty jak cytryna. Wśród inwestorów ożyła wiara, że spowolnienie gospodarcze będzie płytkie i krótkie.

Kursy walut, kurs euro i złotego w relacji do dolara, wykres USD/PLN, EUR/USD; źródło: Bloomberg

Euro jako waluta silniej od dolara uzależniona od rynkowego apetytu na ryzyko i kondycji światowej koniunktury dostało wiatru w żagle. EUR/USD dynamicznie oddalił się od 1,05, czyli granicy oddzielającej korekcyjny skok dolara od zmiany niekorzystnego dla USD trendu. Ruch ten, który przełożył się na zepchnięcie USD/PLN pod 4,40, został spotęgowany przez wysokie odczyty inflacji w europejskich gospodarkach, przede wszystkim w Niemczech, gdzie dynamika wskaźnika HICP w ujęciu rok do roku, zamiast spaść, w lutym minimalnie podwyższyła się z 9,2 do 9,3 proc. Dziś poznamy dane dla całej strefy euro i w powietrzu może wisieć także nowy rekord inflacji bazowej. W lutym oczekiwania odnośnie do przyszłych stóp podniosły się mocniej w przypadku Fed niż EBC. Mimo to uporczywa presja cenowa może być trudniejsza do stłumienia w Eurolandzie, co nie pozwoli Radzie Prezesów spuścić z tonu. Polityka pieniężna nadal będzie sprzyjać wspólnej walucie i stanowi fundament prognoz walutowych Cinkciarz.pl zakładających, że w tym roku EUR/USD powróci ponad 1,10, co zepchnie USD/PLN w kierunku 4,00.

Złoty: potężne spadki EUR/PLN na otwarcie miesiąca

Odwrotowi od dolara towarzyszyła także kontynuacja umocnienia przez złotego oraz inne ryzykowne waluty. EUR/PLN z marszu sforsował barierę 4,70 i zanurkował do 4,67, czyli najniższego poziomu od dwóch miesięcy. Kurs euro po bardzo silnym spadku (w dwa tygodnie obniżył się o kilkanaście groszy) ma szansę ustabilizować się w kilkugroszowym przedziale wahań wokół 4,70 zł. Drogę do dalszego wzrostu wartości PLN zamyka pułap 4,65. Marzec rozpoczął się od potężnych przetasowań, ale nie jest przesądzone, że optymizm dotyczący perspektyw gospodarki na trwałe przesłoni strach przed zacieśnianiem ze strony Fed i innych władz monetarnych. Jednocześnie korekta USD, choć została przerwana, to nie musiała dobiec końca. EUR/USD nie powrócił ponad 1,0730, a prawdopodobnie dopiero taki rozwój notowań definitywnie podciąłby skrzydła dolarowi.

Kursy walut, kurs euro, wykres EUR/PLN; źródło: Bloomberg

Podobnie silne odbicie indeksów giełdowych z kluczowych pułapów nie oznacza końca rynkowych turbulencji, tym bardziej że wciąż trwa przecież wyprzedaż obligacji, która ponownie wypchnęła rentowność amerykańskich dziesięcioletnich papierów ponad 4,0 proc. Dochodowość długu bliżej ma się do ubiegłorocznych szczytów niż do dołków sprzed miesiąca, co nie tworzy sprzyjających warunków dla gospodarek wschodzących. W najbliższych tygodniach inwestorzy mogą pozostawać rozerwani pomiędzy różnymi motywami inwestycyjnymi, a hurraoptymizm z minionych godzin może być trudny do utrzymania przy nieprzerwanie pohukujących bankierach centralnych. W rezultacie nie widzimy wysokiego prawdopodobieństwa, że po wczorajszym skoku złoty będzie kontynuować wspinaczkę.

 

newsletter

NEWSLETTER

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.
2 mar 2023 8:45|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

1 mar 2023 10:53

Kursy walut najniżej od tygodni, EUR/PLN wraca do punktu wyjścia, dolar fatalnie rozpoczyna marzec (komentarz z 1.03.2023)

27 lut 2023 9:35

Kursy walut zerkają na Wall Street, kurs dolara stopniowo rośnie, kurs euro wyczerpał spadkowy potencjał (komentarz z 27.02.2023)

24 lut 2023 11:38

Złoty odporny na rosnący kurs dolara, USD/PLN wyhamował przed 4,50, kurs euro i kurs franka najniżej od kilkunastu dni (komentarz z 24.02.2023)

23 lut 2023 9:47

Kursy walut oswajają się z perspektywą wyższych stóp procentowych, EUR/USD przebija się w niżej, EUR/PLN odnalazł równowagę (komentarz z 23.02.2023)