Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kursy walut zerkają na Wall Street, kurs dolara stopniowo rośnie, kurs euro wyczerpał spadkowy potencjał (komentarz z 27.02.2023)

27 lut 2023 9:35|Bartosz Sawicki

Na światowych rynkach akcji i obligacji trwa wyprzedaż. W takim otoczeniu złoty na przełomie lutego i marca może mieć problem z kontynuacją umocnienia. Kurs euro nowy tydzień rozpoczyna w okolicy 4,72 zł. Kurs USD/PLN pozostał przy 4,47 zł ze względu na wzrost kursu dolara w relacji do głównych walut. Frank wyceniany jest na 4,75, a funt na 5,35 zł. Wśród głównych złotowych par walutowych najwięcej przestrzeni do zniżek widzimy w przypadku GBP/PLN ze względu na słabość brytyjskiej gospodarki. W tym tygodniu poznamy przede wszystkim szereg publikacji oddających nastroje w poszczególnych gospodarkach, które mogą mieć spory wpływ szczególnie na rozpędzonego USD.

Złoty zagrożony spadkami S&P500, dolar rozpędza się.; źródło: Cinkciarz.pl

Miniony tydzień dla amerykańskiego rynku akcji był najgorszy w tym roku. Giełdowe indeksy, m.in. S&P500, ale również rodzimy WIG20, znalazły się w newralgicznym położeniu. Jest bowiem o włos od sforsowania barier, które rozdzielają korektę wielotygodniowej zwyżki od trwalszych i poważniejszych spadków. W przypadku S&P500 za złą wróżbę należałoby postrzegać zejście pod 3940 pkt, a w przypadku WIG20 sforsowanie okrągłego poziomu 1800 pkt. Jeśli nastroje inwestycyjne szybko i radykalnie się nie poprawia, to za bardziej prawdopodobny scenariusz dla EUR/PLN niż spadek pod 4,70 postrzegać będzie trzeba wzrost w kierunku 4,75. Nasze prognozy kursu euro zakładają zresztą niezmiennie, że za wspólną walutę na koniec marca płacić będziemy 4,73 zł, czyli mniej więcej tyle, ile obecnie.

Kursy walut, kurs euro i kurs dolara, wykres USD/PLN i EUR/PLN; źródło: Bloomberg

Wraz z przejmowaniem na parkietach akcyjnych kontroli przez sprzedających dolar stopniowo zyskuje na wartości. EUR/USD w drugiej połowie lutego oderwał się od 1,07 i ma otwartą drogę do 1,05. Sprawia to, że kurs dolara nie zdołał oddalić się definitywnie od 4,50 zł pomimo kilkugroszowego umocnienia złotego w relacji do euro. Euro nie pomaga powtórzenie przez szefową Europejskiego Banku Centralnego deklaracji, że w marcu stopy zostaną podniesione, a polityka pieniężna będzie prowadzona w taki sposób, by nie tylko sprowadzić dynamikę cen do dwuprocentowego celu inflacyjnego, ale by nadmierna presja cenowa nie powracała. Z drugiej strony pojawianie się oczekiwań, że Rezerwa Federalna może powrócić do silniejszych ruchów stóp niż podwyżki o skali 25 punktów bazowych wydają się nam trudne do uzasadnienia.

W najbliższych dniach rozstrzygną to odczyty indeksów ISM odzwierciedlających nastroje w przemyśle (środa 16:00) i usługach (piątek) oraz wtorkowy odczyt wskaźnika nastrojów konsumentów Conference Board. W tym tygodniu poznamy również dane o inflacji w lutym w Eurolandzie (czwartek). W Polsce najistotniejszymi publikacjami makroekonomicznymi będą jutrzejsza rewizja danych o PKB za czwarty kwartał (pierwszy szacunek wskazał na rozczarowujący wzrost o 2 proc. rok do roku) oraz środowy odczyt indeksu PMI (powinien wzrosnąć czwarty miesiąc z rzędu, ale pozostać poniżej bariery 50 pkt oddzielającej rozwój od regresu sektora).

newsletter

NEWSLETTER

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.
27 lut 2023 9:35|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

24 lut 2023 11:38

Złoty odporny na rosnący kurs dolara, USD/PLN wyhamował przed 4,50, kurs euro i kurs franka najniżej od kilkunastu dni (komentarz z 24.02.2023)

23 lut 2023 9:47

Kursy walut oswajają się z perspektywą wyższych stóp procentowych, EUR/USD przebija się w niżej, EUR/PLN odnalazł równowagę (komentarz z 23.02.2023)

22 lut 2023 12:30

Dolar wraca do wspinaczki, kurs EUR/PLN w uśpieniu, ale złoty stopniowo wymazuje zwyżkę (komentarz z 22.02.2023)

21 lut 2023 10:04

Kursy walut zaczęły tydzień spadkami, EUR/PLN narusza 4,75, ale złoty pozostaje zagrożony (komentarz z 21.02.2023)