Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kursy walut nie utrzymały się na minimach, dolar pozostaje mocny, złoty zagrożony przed decyzją RPP (komentarz z 6.03.2023)

6 mar 2023 11:28|Bartosz Sawicki

Tydzień rozpoczyna się od rozczarowania mało ambitnym celem dla wzrostu gospodarczego, który na ten rok zakładają władze Chin. Najbliższe dni będą obfitować w ważne dla kursów walut wydarzenia. Potencjalne ogłoszenie końca cyklu podwyżek przez Radę Polityki Pieniężnej może być ciosem w złotego, który nie utrzymał umocnienia z pierwszej sesji marca. EUR/PLN błyskawicznie wrócił ponad 4,70. Kurs franka rośnie w kierunku 4,75 zł. Kurs dolara odbił w rezultacie ponad 4,40 zł. Lutowe odreagowanie kilkumiesięcznej przeceny USD zapewne nie dobiegło jeszcze do końca i amerykańska waluta w marcu może zachowywać siłę. W tym tygodniu wpływ będą miały na to przede wszystkim piątkowe dane z rynku pracy USA. Przed miesiącem informacje z tej sfery gospodarki wywróciły do góry nogami postrzeganie zamierzeń Rezerwy Federalnej.

Kursy walut tym razem bez wsparcia z Chin, kurs euro wrócił nad 4,70 zł; źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Złoty: pozytywny impuls z Chin jednorazowym wyskokiem?
  2. Złoty: posiedzenie RPP zagraża wzrostem EUR/PLN
  3. Dolar: korekta EUR/USD wyhamowała, ale nie załamała się

Złoty: pozytywny impuls z Chin jednorazowym wyskokiem?

Impulsem do wybuchem rynkowej euforii, która kurs euro na moment sprowadziła pod 4,70 zł, a kurs dolara poniżej 4,40 zł, były fantastyczne dane o koniunkturze w Chinach. Z nadziejami, że największa gospodarka wschodząca w końcu ruszy z kopyta i złagodzi globalne spowolnienie, nie korespondują nowe prognozy i cele władz w Pekinie. PKB gospodarki Państwa Środka ma wzrosnąć w tym roku o dość zachowawcze, zwłaszcza na tle rozbudzonych nadziei, 5 proc. Stosunkowo niski cel dla dynamiki wzrostu studzi entuzjazm i oddala trwałe zepchnięcie na dalszy plan głównego rynkowego motywu, czyli oswajania się inwestorów z perspektywą wyższych stóp procentowych w obliczu powolnego wygasania inflacji.

Wracając do doniesień z Chin, podkreślano także znaczenie zdrowych fundamentów wzrostu i konieczność dążenia do stabilności i rugowania nierównowag w systemie finansowym. Między wierszami inwestorzy odczytują to jako sugestię, że dodatkowa stymulacja oswobodzonej z pandemicznych restrykcji koniunktury będzie ostrożna i wyważona. Z drugiej strony w 2022 r. chińska gospodarka, której poza covidowymi obostrzeniami ciąży też zapaść rynku nieruchomości, wzrosła o zaledwie 3 proc. Oznacza to, że cel dla wzrostu został wyjątkowo mocno chybiony. Niskie zawieszenie poprzeczki oczekiwań na ten rok, może w tym świetle nie być jedynie wyrazem pesymizmu decydentów Komunistycznej Partii Chin, ale również mieć wymiar propagandowy. Im niższy cel, tym łatwiej będzie go z nawiązką zrealizować.

Złoty: posiedzenie RPP zagraża wzrostem EUR/PLN

Tegoroczne posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej nie budziły wiele emocji. Tym razem, choć stopy procentowe ponownie nie ulegną zmianie, jest zdecydowanie inaczej. Władze monetarne podejmą decyzję wyposażone w nową projekcję inflacyjną. Stopy procentowe w Polsce od września ubiegłego roku pozostają na najwyższym od przeszło 20 lat poziomie 6,75 proc. Kolejne miesiące mijają, ale rozpoczęty w październiku 2021 r. cykl podwyżek wciąż nie został oficjalnie zakończony, a jedynie zatrzymany. Szalę, czy stanie się to w najbliższą środę, przeważy treść projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego.

Kurs euro, wykres EUR/PLN; źródło: Bloomberg

W minionych kilku tygodniach wiara rynków finansowych, że na całym świecie inflacja szybko da za wygraną, została poważnie nadszarpnięta. Efekt to wyraźne podnoszenie się oczekiwań odnośnie do poziomu stóp procentowych w kluczowych gospodarkach. Wywołuje to schłodzenie nastrojów inwestycyjnych, spadki na giełdach i wyprzedaż obligacji skarbowych. Moment, gdy główne banki centralne zaostrzają kurs, to niefortunny czas do ogłaszania końca podwyżek stóp procentowych w Polsce. Jeszcze ostrzejsze się uwypuklenie kontrastu w nastawieniu RPP może zagrażać złotemu. Przy braku widoków na odblokowanie finansowania dla KPO i po niekorzystnej dla sektora bankowego opinii rzecznika generalnego TSUE polska waluta, która już teraz odstaje od forinta czy korony czeskiej, może być w końcówce kwartału szczególnie wrażliwa. Spodziewamy się, że w nadchodzących tygodniach EUR/PLN prawdopodobnie nie zdoła zadomowić się poniżej bariery 4,70.

Dolar: korekta EUR/USD wyhamowała, ale nie załamała się

W lutym nastroje na rynkach finansowych uległy wyraźnemu schłodzeniu. Taniały i akcje i obligacje, drożał dolar, co sugeruje że inwestorzy znów zadrżeli przed bankami centralnymi. W tym tygodniu nie należy oczekiwać zmiany sytuacji. Na środę zaplanowane jest półroczne sprawozdanie szefa Fed w Kongresie. Rynkowym gwoździem pierwszej połowy marca będzie jednak piątkowa seria danych z rynku pracy w USA. Przypomnijmy, że spadek bezrobocia do najniższego od 1969 r. poziomu 3,4 proc., a zwłaszcza mocny przyrost liczby etatów (o przeszło pół miliona zatrudnionych poza rolnictwem) dały sygnał do skoku dolara i wyrwania się USD z trwającej przez kilka miesięcy wyprzedaży.

Kursy walut, kurs dolara, wykres EUR/USD i USD/PLN; źródło: Bloomberg

Obecnie jednak spadki EUR/USD i wzrosty USD/PLN z minionych tygodni mają charakter korekty. Dopiero trwałe zanurkowanie głównej pary walutowej poniżej 1,05 da widoki na przedłużenie odbicia amerykańskiej waluty. W ubiegłym tygodniu rajd kursu dolara wytracił impet, ale nie załamał się definitywnie. Prawdopodobnym scenariuszem na najbliższe dni jest zachowanie status quo i kontynuacja rwanego, szarpanego handlu w oczekiwaniu na kluczowe odczyty. Prognozy zakładają, że zmiana zatrudnienia wyniosła nieco ponad 200 tys. etatów. Dla odbioru raportu bardzo ważna będzie też dynamika wynagrodzeń, która przyspieszyć ma z 4,4 do 4,7 proc. r/r.

6 mar 2023 11:28|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

3 mar 2023 9:50

Kursy walut po ostrym zwrocie, kurs euro przyciągany do 4,70 zł, kurs dolara wraca nad 4,40 zł (komentarz z 3.03.2023)

2 mar 2023 8:45

Kursy walut poddały się hurraoptymizmowi, kurs euro sforsował 4,70 zł, kurs dolara może odbijać (komentarz z 2.03.2023)

1 mar 2023 10:53

Kursy walut najniżej od tygodni, EUR/PLN wraca do punktu wyjścia, dolar fatalnie rozpoczyna marzec (komentarz z 1.03.2023)

27 lut 2023 9:35

Kursy walut zerkają na Wall Street, kurs dolara stopniowo rośnie, kurs euro wyczerpał spadkowy potencjał (komentarz z 27.02.2023)