Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
karta wakacyjna
Karta wielowalutowa idealna na wakacje!
0 zł za wydanie karty wirtualnej.
Zamów teraz >
karta wakacyjna
Oszczędzaj na
wakacjach
płacąc kartą wielowalutową!
Zamów teraz >

Kursy walut po dwóch miesiącach spadków, kurs dolara runął najmocniej od 2016 roku, kurs euro drąży listopadowy dołek (komentarz z 1.12.2022)

1 gru 2022 9:27|Bartosz Sawicki

Listopad był drugim z rzędu miesiącem umocnienia złotego. Kurs EUR/PLN osunął się o ok. 1 proc., ale przez większą część miesiąca krążył wokół średniego poziomu notowań w tym roku i nie może oderwać się na większy dystans od 4,70. Kurs euro balansuje na listopadowych minimach i nie zdołał osunąć się w minionych dniach do letnich dołków leżących na pułapie 4,65 zł. Nieco mocniej potaniał funt, GBP/PLN jest w okolicy 5,41. Swojej wartości praktycznie nie zmienił frank, który jest wyceniany na nieco mniej niż 4,75 zł. W gronie głównych walut najmocniej potaniał dolar, USD/PLN wprost runął w tym kwartale z historycznego szczytu i kurs USD walczy o zadomowienie się pod 4,50 zł.

 Kurs dolara spadł w listopadzie, USD/PLN 10% od historycznego szczytu, źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Złoty: PLN zyskuje, bo wyparował strach przed inflacją
  2. Dolar: najsilniejsze spadki USD/PLN od 2016 roku

Złoty: PLN zyskuje, bo wyparował strach przed inflacją

Inwestorzy przestali bać się inflacji, a co za tym idzie banków centralnych. Amerykańska dynamika cen konsumenckich 40-letni szczyt ustanowiła w czerwcu i w końcu w wiarygodny sposób zaczyna wygasać. Presja cenowa zaczęła hamować również w Eurolandzie, a (przejściowo) także w Polsce. Pozytywnie odbierane są ujemne roczne zmiany cen producenckich w Chinach oraz tendencje na rynkach surowcowych, m.in. spadki cen ropy naftowej.

Kursy walut, kurs euro, kurs dolara i kurs franka, EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN; źródło: Bloomberg

Szef Fed Jerome Powell potwierdził wczoraj, to, co było praktycznie przesądzone. W grudniu stopy procentowe w USA zostaną podniesione o 50 punktów bazowych, czyli mniej zdecydowanie niż w czterech poprzednich przypadkach. Automatycznie (i naszym zdaniem zbyt mocno) obniżyła się wycena docelowego poziomu, który koszt pieniądza osiągnie w pierwszej połowie 2023 r. Obecna rynkowa wycena zakłada, że przedział dla stóp (3,75-4,00 proc.) w najbliższym półroczu zostanie wywindowany o nieco ponad punkt procentowy. Dodajmy, że w takich okolicznościach zatrzymanie cyklu podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej zdecydowanie mniej razi i nie jest balastem dla PLN. Naszym zdaniem stopy w Polsce pozostaną już na pułapie 6,75 proc., do którego dobiły w efekcie 11 podwyżek.

Dolar: najsilniejsze spadki USD/PLN od 2016 roku

Wracając do bieżących przetasowań na rynkach globalnych: wygląda na to, że uczestnicy rynku kurczowo starają się chwytać wszystkich pretekstów mogących uzasadnić wzrost apetytu na ryzykowne waluty i aktywa. Stanowisko szefa Fed zdecydowanie nie jest zaskoczeniem, a mimo to przełożyło się to na silne wzrosty indeksów giełdowych (S&P500 podniósł się o 3 proc., NASDAQ poszybował w górę o blisko 4,5 proc.) oraz odwrót od dolara.

Kursy walut, kurs dolara, USD/PLN i EUR/USD; źródło: Bloomberg

W efekcie kurs USD grudzień zaczyna pod 4,50 zł, niemal 60 gr poniżej wrześniowego szczytu. W samym listopadzie USD/PLN obniżył się o 6 proc. W minionych 10 latach notowania dolara tylko dwukrotnie notowały silniejsze miesięczne spadki, poprzednio w 2016 r. Co ciekawe, w rozpatrywanym okresie w grudniu kurs wzrósł tylko raz, w 2014 r. W tej chwili dolar jest zepchnięty głęboko do defensywy, ale drzwi do dalszych spadków wartości amerykańskiej waluty w relacji do złotego nie są szeroko otwarte. Jak dotąd listopadowe dno w notowaniach EUR/PLN nie zostało ostatecznie sforsowane. Co istotniejsze, EUR/USD pozostał pod 1,05, choć ten listopadowy sufit dla notowań coraz mocniej trzeszczy.

Możemy znajdować się w krótkim momencie rynkowej odwilży. Apetyt na ryzyko jest silny, gdyż presja cenowa już mniej straszy, ale efekty hamowania wzrostu gospodarczego dopiero będą stawać się namacalne. W przypadku Polski takiej oceny zaburzać nie powinien poranny odczyt wskaźnika nastrojów w przemyśle. Zgodnie z tendencjami w Europie, indeks PMI wzrósł z 42 do 43,4 pkt. Odczyt był ciut lepszy od oczekiwań, ale wciąż wskazuje na głębokie tarapaty i kurczenie się sektora.

DARMOWY WEBINAR
DARMOWY
E-BOOK
25 STRON

Przedświąteczny poradnik zakupowy za darmo!
Jak korzystnie i bezpiecznie płacić w internecie?

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o kolejnych e-bookach, webinarach, prognozach lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na e-book wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.
1 gru 2022 9:27|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

30 lis 2022 10:57

Kursy walut po danych o inflacji, kurs dolara po 5-procentowej obniżce, kurs euro i kurs franka przy listopadowych dołkach (komentarz z 30.11.2022)

29 lis 2022 10:52

Kursy walut bez trwałego trendu, dolar zawraca z półrocznego dna, EUR/PLN blisko 4,68 (komentarz z 29.11.2022)

28 lis 2022 9:01

Kursy walut po okresie stabilizacji, kurs euro osuwa się pod 4,70 zł, kurs dolara odbijał od 4,50 zł (komentarz z 28.11.2022)

25 lis 2022 9:03

Kursy walut bez dużych obniżek na Black Friday, kurs euro najstabilniejszy od stycznia, kurs dolara traci impet przy 4,50 zł (komentarz z 25.11.2022)

Atrakcyjne kursy 27 walut