Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >

Kursy walut po podwyżce stóp o 75 pkt bazowych: kurs euro oddala się od 4,65 zł, kurs dolara nad 4,43 zł (popołudniowy komentarz z 5.05.2022)

5 maj 2022 16:20|Bartosz Sawicki

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Stopa referencyjna została podniesiona na ósmym kolejnym posiedzeniu, ale mniej zdecydowanie niż przed miesiącem. Trwa najostrzejszy cykl zacieśniania w tym wieku, w jego ramach koszt pieniądza wywindowano już o 5,15 pkt procentowego. W rezultacie stopa referencyjna wynosić będzie 5,25 proc., co oznacza jej najwyższy poziom od Globalnego Kryzysu Finansowego i 2008 roku. Decyzja nie była zgodna z oczekiwaniami. Prognozowano ruch o 1 pkt procentowy. Kurs euro, który chwilę przed decyzją był blisko 4,65 zł, po jej ogłoszeniu rósł o około 3 grosze.

Kurs euro lekko rośnie po decyzji RPP; źródło: Cinkciarz.pl

W kwietniu Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła, podnosząc stopy procentowej o 100 punktów bazowych. W maju zaskoczyła podwyżką rzędu 75 punktów bazowych. Przed miesiącem prezes NBP Adam Glapiński zapowiedział, że o skali kolejnych podwyżek zadecyduje rozwój sytuacji gospodarczej, a cykl nie ma z góry określonego poziomu docelowego. Od tego czasu pojawiło się co najmniej kilka przesłanek za kolejnym agresywnym ruchem: inflacja podniosła się do 12,3 proc. rok do roku, tempa dotrzymują jej płace, a dynamikę PKB w pierwszym kwartale można szacować na około 8 proc.

Co więcej, w tym roku Rada Polityki Pieniężnej o sto osiemdziesiąt stopni zmieniła swoje postrzeganie roli złotego. Jego umocnienie ma za zadanie wspomóc walkę z inflacją, zwłaszcza tam, gdzie stopy procentowe pozostają bezsilne. Kondycja złotego powinna mieć wpływ na decyzję RPP. Kontynuacja podwyżek i tzw. jastrzębia komunikacja ze strony władz monetarnych powinny pomóc polskiej walucie odzyskać rezon. Spodziewamy się, że jeszcze w tym kwartale EUR/PLN będzie zniżkować w kierunku 4,50. W tym kontekście szczególnie istotna będzie jutrzejsza, zaplanowana na 15:00 konferencja prasowa prezesa NBP, Adama Glapińskiego.

Inflacja i stopy procentowe w Polsce; źródło: Bloomberg

Jednocześnie warto odnotować, że nadal nie zrównuje się poziom głównej stopy banku centralnego w Polsce i Czechach – nasi południowi sąsiedzi koszt pieniądza zaczęli podnosić kilka miesięcy wcześniej, ale ostatnio równie agresywnie zmuszona jest to robić to Rada Polityki Pieniężnej. Dzisiejsza podwyżka Czeskiego Banku Narodowego, również o 75 pkt bazowych, była mocniejsza, niż oczekiwano, ale zapewne jednocześnie wieńczy trwający rok cykl.

W naszym przypadku z miesiąca na miesiąc a wręcz z tygodnia na tydzień przesuwają się w górę oczekiwania odnośnie do poziomu, przy którym zostanie zakończony trwający od października cykl. Odzwierciedla to nieprzerwany i ciągły wzrost stawek rynku pieniężnego. Przed dzisiejszym posiedzeniem WIBOR 3M, która jeszcze przed dzisiejszym posiedzeniem podniosła się blisko 6,25 proc., co oznacza podbicie o około 100 punktów bazowych od poprzedniej podwyżki. Płynny, stopniowy wzrost stawek rynku pieniężnego po kolejnych sygnałach z gospodarki oznacza, że zamiary RPP zostały dogłębnie przetrawione. Nadal wszystko wskazuje, że nie należy się spodziewać, że finału podwyżek stóp poniżej pułapu 6,5-7,0 proc. Będzie można ogłosić go nie wcześniej niż za kilka miesięcy, gdy będzie można postawić tezę, że szczyt inflacji jest już za nami, a stopniowe wygasanie presji cenowej potwierdzone zostanie lipcową projekcją inflacyjną NBP.

5 maj 2022 16:20|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

5 maj 2022 8:37

Kursy walut reagują na Fed, EUR/PLN blisko 4,65, kurs dolara pikuje (komentarz z 5.05.2020)

4 maj 2022 9:36

Kursy walut przed serią podwyżek stóp, kurs euro blisko 4,70 zł, kurs dolara rósł dzięki Fed (komentarz z 4.05.2020)

29 kwi 2022 10:33

Kursy walut po rekordach inflacji, kurs euro wraca pod 4,70 zł, kurs dolara zawrócił przed 4,50 zł (komentarz z 29.04.2020)

28 kwi 2022 8:17

Kursy walut w cieniu potęgi dolara, USD/PLN podbija w kierunku 4,50, kurs euro bez sił na powrót pod 4,70 zł (komentarz z 28.04.2022)

Atrakcyjne kursy 28 walut

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację