Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kursy walut po upadku SVB, kurs dolara runął, kurs euro o włos od minimów (komentarz z 13.03.2023)

13 mar 2023 9:19|Bartosz Sawicki

Upadek kalifornijskiego Silicon Valley Bank zepchnął na dalszy plan dane z rynku pracy w USA. Na rynku walutowym ofiarą zamieszania w amerykańskim sektorze bankowym jest dolar. Kurs USD ostro pikuje wraz z rosnącym przekonaniem, że sytuacja zmusi Fed do ponownej zmiany nastawienia i nie dopuści do powrotu ostrych podwyżek stóp procentowych. Zdecydowane działania amerykańskich władz szybko stłamsiły jednak rynkową panikę i położyły tamę wezbraniu awersji do ryzyka. Kurs euro naruszył 4,67 zł i jest praktycznie najniżej w tym roku. Dolar wyceniany jest na 4,37 zł. Frank kosztuje przeszło 4,75 zł, a GBP/PLN jest przy 5,28, czyli mniej więcej w połowie przedziału z kilku minionych dni. W tym tygodniu uwaga skupi się danych o inflacji z Polski i USA oraz posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego.

Kurs dolara runął po upadku Silicon Valley Bank; źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Dolar: dane z rynku pracy na drugim planie, USD/PLN runął
  2. Złoty: kurs euro o włos od dołków, kursy walut regionu rosną po upadku SVB
  3. Kalendarz makroekonomiczny: inflacja z Polski, inflacja z USA, decyzja EBC

Dolar: dane z rynku pracy na drugim planie, USD/PLN runął

W lutym w sektorze pozarolniczym amerykańskiej gospodarki utworzono 311 tys. etatów. Zmiana zatrudnienia okazała się wyższa od prognoz na poziomie 225 tys. Rozczarowała za to dynamika wynagrodzeń. Płace były o 0,2 proc. wyższe niż miesiąc wcześniej, co przełożyło się dynamikę 4,6 proc. r/r. Stopa bezrobocia odbiła z najniższego od 1969 r. pułapu 3,4 proc. do 3,6 proc. Przypomnijmy, że styczniowy skok zatrudnienia był dla rynków szokiem. W pierwszym miesiącu tego roku w USA przybyło ponad 0,5 miliona etatów, przeszło dwa razy więcej niż przeciętnie w czwartym kwartale poprzedniego roku. Co więcej, mocno zrewidowano w górę dane dla poprzednich okresów. Można śmiało powiedzieć, że tamte dane wywróciły do góry nogami postrzeganie kluczowego w oczach Rezerwy Federalnej rynku pracy, a wraz nim również zamiarów Fed.

Rynek pracy USA; źródło: Bloomberg

Poprzedni raport dał w rezultacie sygnał do skoku dolara. Okazał się też impulsem do wyrwania się amerykańskiej waluty z trwającej przez kilka miesięcy wyprzedaży. Był to zimny prysznic dla inwestorów, którzy wcześniej zbagatelizowali determinację Fed do kontynuacji podwyżek. Na początku lutego zakładano, że ich cykl może zakończyć się w marcu, po ruchu o 25 pb i ze stopami w przedziale 4,75-5,00. Po wystąpieniach Jerome’a Powella w Kongresie z połowy mijającego tygodnia rynek zaczynał oswajać się z wyższym o niemal pełny punkt procentowy docelowym poziomem dla kosztu pieniądza. Co więcej, wyceniano ponad 70-proc. prawdopodobieństwo, że FOMC na posiedzeniu 22 marca ponownie podniesie stopy o 50 pb. Piątkowe odczyty miały być dla Fed najważniejszym (obok zaplanowanej na wtorek publikacji wskaźników inflacyjnych) argumentem. W tej chwili rynek traci wiarę, że Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe choć o ćwierć punktu procentowego. W rezultacie kurs EUR/USD rośnie nad 1,07, co sprawia, że trwająca przeszło miesiąc korekta umacniająca dolara chwieje się w posadach.

Złoty: kurs euro o włos od dołków, kursy walut regionu rosną po upadku SVB

Za obniżenie się prawdopodobieństwa nie tylko bardziej agresywnych, ale wręcz jakichkolwiek podwyżek nie odpowiadają oczywiście odczyty z rynku pracy. Rynki finansowe od czwartku żyją niepokojącymi doniesieniami ze styku sektora finansowego i branży nowych technologii. Upadek Silicon Valley Bank, jednej z instytucji kluczowych dla finansowania start-upów i spółek technologicznych z Doliny Krzemowej to największe bankructwo banku od 2008 roku i trzecie największe w historii USA. Aktywa SVB wynosiły około 200 mld dolarów, co uplasowało go pod koniec drugiej dziesiątki największych amerykańskich banków.

Dolar na tle wyceny polityki Fed; źródło: Bloomberg

Silicon Valley Bank został zamknięty przez regulatora po nieudanej próbie pozyskania kapitału w obliczu runu, czyli masowego wycofywania depozytów przez klientów. W tym przypadku była to bardzo specyficzna grupa: technologiczne start-upy, fundusze koncentrujące swoją działalność w obszarze nowych technologii, czy branża kryptowalut. Praprzyczyną były niezrealizowane straty na portfelu obligacji, a położenie instytucji komplikowała duża koncentracja depozytów (tylko 10 proc. stanowiły środki klientów detalicznych) i niedostateczne zarządzenie ryzykiem. Model biznesowy został stworzony w erze zerowych stóp procentowych i nie przetrwał próby agresywnego zacieśniania polityki pieniężnej.

Kursy walut, wykres EUR/PLN, CHF/PLN i GBP/PLN; źródło: Bloomberg

Sytuacja przypomina inwestorom, że konsekwencje polityki Fed i podwyżek z minionego roku dopiero będą wychodzić na światło dzienne. To czynnik, który członkowie FOMC muszą mieć z tyłu głowy, podejmując decyzje, jak mocno w marcu zacieśnić politykę. Skala napięć w sektorze bankowym, dalsze reakcje władz i potencjalne rozlewanie się upadku SVB na tarapaty innych instytucji będzie dyktować przebieg notowań w najbliższych dniach. Wydaje się, że rynek nie wierzy w możliwość powstania efektu domino, a początkowa panika szybko wygasła, m.in. za sprawą zdecydowanych kroków władz i uruchomienia przez Fed nowego narzędzia wspierającego płynność sektora bankowego oraz uratowania depozytów. Widać to m.in. po ostro odbijających kontraktach na indeksy giełdowe. Po kilku dniach słabości forint i korona wracają do umocnienia. Kurs euro ponownie osuwa się 4,67 zł, a sforsowanie tego pułapu może otwierać drogę EUR/PLN do 4,65. Spodziewamy się jednak, że notowania pozostaną w przedziale wokół 4,70 zł.

Kalendarz makroekonomiczny: inflacja z Polski, inflacja z USA, decyzja EBC

Poza doniesieniami z amerykańskiego sektora bankowego inwestorzy będą mieli wiele istotnych danych i wydarzeń do przetrawienia. We wtorek poznamy obraz tendencji cenowych w amerykańskiej gospodarce. Spodziewane jest wyhamowanie inflacji CPI z 6,4 do 6,0 proc. r/r przy utrzymywaniu się dynamiki inflacji bazowej w okolicy 5,5 proc. r/r. Dane zostaną opublikowane o godzinie 13:30. W USA czas został już zmieniony na letni i przez najbliższe dwa tygodnie różnica w czasie będzie o godzinę niższa. Wysypu danych makro dopełnią pierwsze z regionalnych barometrów koniunktury, dane o sprzedaży detalicznej (środa) oraz produkcji przemysłowej i indeks nastrojów konsumenckich (piątek).

W Europie wydarzeniem tygodnia będzie czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Rada Prezesów przygotowała rynki, że w marcu podniesie stopy o pół punktu procentowego, co stopę depozytową wywinduje do najwyższego od 2008 roku pułapu 3 proc. Przypomnijmy, że jeszcze w połowie 2022 r. wskaźnik ten przyjmował wartość minus 50 punktów bazowych. Dla notowań euro w relacji do dolara, franka, czy funta najistotniejsze będzie to jak ostro zarysowane zostaną plany zacieśniania na maj i kolejne kilka miesięcy. W tej chwili stery w EBC dzierży frakcja zwolenników restrykcyjnej polityki i jeśli będzie nadal będzie nadawać ton, a Fed powstrzyma się przed nadmiernym zaostrzeniem kursu, to EUR/USD będzie mógł wspinać się na nowe tegoroczne szczyty. Prognozy walutowe Cinkciarz.pl niezmiennie zakładają, że USD/PLN zmierzać w dalszej części roku zmierzać w kierunku 4,00.

newsletter

NEWSLETTER

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.

Na krajowym podwórku okaże się, na jakim pułapie inflacja osiągnęła lutowy szczyt, po którym zacznie (przynajmniej początkowo) ostro opadać. Spodziewamy się odczytu blisko 19 proc. r/r. Prognozy rynkowe plasują się w przedziale 17,9-19,1 proc. r/r. Prezes NBP Adam Glapiński w minionym tygodniu stwierdził, że spodziewa się odczytu 18,5 proc. r/r. W styczniu dynamika CPI wyniosła 17,2 proc. r/r. Dane o tempie wzrostu cen od kilku miesięcy wypadały poniżej rynkowych szacunków. Publikacja obarczona jest sporą niepewnością, ponieważ GUS zrewiduje wagę poszczególnych składowych koszyka inflacyjnego, co będzie skutkować również potencjalną zmianą poprzedniego odczytu. W czwartek „hurtem” światło dzienne ujrzy wartość inflacji bazowej w styczniu i lutym. Spodziewamy się, że wskaźnik utrzymał wzrostową trajektorię i mógł dotrzeć w okolice 12 proc. r/r, co będzie hamować proces dezinflacji.

13 mar 2023 9:19|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

10 mar 2023 9:29

Dolar traci przed raportem z rynku pracy, złoty obojętny na tarapaty Silicon Valley Bank (komentarz z 10.03.2023)

9 mar 2023 8:26

Kursy walut obojętne na posiedzenie RPP, kurs dolara ustabilizował się po skoku (komentarz z 9.03.2023)

8 mar 2023 8:51

Kursy walut reagują na sprawozdanie Powella, kurs dolara gwałtownie rośnie, złoty zależny od treści projekcji inflacyjnej NBP (komentarz z 8.03.2023)

7 mar 2023 8:25

Kursy walut osuwają się przed ważnymi wydarzeniami, kurs dolara czeka na sprawozdanie szefa Fed, kurs euro znów pod 4,70 zł (komentarz z 7.03.2023)