Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >

Kursy walut pod wpływem odwilży na giełdach, dolar mocno tanieje, EUR/USD oddala się od parytetu (komentarz z 18.05.2022)

18 maj 2022 9:37|Bartosz Sawicki

Szef Fed zapowiada, że stopy procentowe będą podnoszone aż do czasu zapanowania nad inflacją. Dane z amerykańskiej gospodarki wskazują, że na starcie tego kwartału konsumpcja była bardzo mocna. Mimo to na rynkach akcji coraz śmielej odrabiane są straty z ostatnich tygodni. Dolar wytracił wzrostowy impet, a EUR/USD oddala się od dołków z 2017 r. W bardziej sprzyjającym polskiej walucie otoczeniu kurs euro zbliżył się do majowego dołka w okolicach 4,65 zł. W rezultacie USD/PLN zaliczył ostry zwrot: kurs dolara błyskawicznie na niemal 10 groszy oddalił się od bariery 4,50 zł.

Kurs euro do dolara rośnie, EUR/PLN spada; źródło: Cinkciarz.pl

Warunki, które w ostatnich tygodniach panowały na rynkach, wybitnie nie sprzyjały wycieczkom kapitału na rynki wschodzące. Mimo to kurs euro w ostatnich tygodniach jest bardzo stabilny, a EUR/PLN nie przekroczył 4,72, czyli pułapów ustanowionych po informacji o odcięciu dostaw gazu z Rosji. Wraz z krzepnięciem nastrojów na globalnych rynkach notowania kursu euro powinny kontynuować osuwanie się na niższe pułapy. Na razie kurs pozostaje w obrębie przedziału wahań z ostatnich kilku sesji, który od dołu ogranicza pułap 4,65. Kurs euro obniżył się w tym kierunku, ale nie sforsował tej ważnej bariery wciąż zamykającej drogę do 4,60.

 

Kursy walut, wykres EUR/PLN i EUR/USD; źródło: Bloomberg

Rozszerzająca się różnica w poziomie stóp procentowych w relacji złotego do głównych walut teoretycznie powinna być atutem złotego. W niepewnym otoczeniu rynkowym i przy gigantycznej awersji do ryzyka czynnik ten został jednak zepchnięty na dalszy plan. Spodziewamy się, że cykl podwyższania stóp przez RPP zostanie zakończony na poziomie 7-7,5 proc., a stopy na tym pułapie zostaną utrzymane przez minimum kilka kwartałów. Niezmiennie zagrożenia leżą po stronie jeszcze wyższych stóp. Pozytywnym impulsem dla złotego powinno być także osiągnięcie porozumienia w sprawie Krajowego Planu Odbudowy i napływ środków unijnych, które wymieniane będą na rynku. Spodziewamy się, że w najbliższych miesiącach kurs EUR/PLN wymaże całość zwyżki zanotowanej po agresji Rosji na Ukrainę, tj. powróci do 4,50. Obawy o kondycję światowej gospodarki w połączeniu z rosnącym deficytem budżetowym i gorszą niż w poprzednich latach sytuacją w bilansie płatniczym mogą nie pozwolić na zdecydowanie mocniejszy ruch.

W ostatnich kilkudziesięciu godzinach poprawiła się kondycja złotego, ale można powiedzieć, że to przede wszystkim euro ucieka spod topora. Pod koniec ubiegłego tygodnia EUR/USD runął w kierunku dołków z 2017 r., a na rynku głośno zaczęło mówić się wręcz o osiągnięciu przez kurs euro i dolara parytetu. Niezmiennie uważamy jednak, że Fed nie sięgnie po większe podwyżki niż 50 punktów bazowych na jednym posiedzeniu. W rezultacie, wraz z cementowaniem się oczekiwań, że Europejski Bank Centralny już w lipcu zacznie podnosić stopy procentowe, może to sprzyjać wzrostowemu odreagowaniu potężnych spadków EUR/USD. Na razie notowania powróciły ponad dołki z końcówki kwietnia i pułap 1,05. Zdejmuje to nieco presji ze wspólnej waluty, ale ruchu tego nie można jeszcze interpretować z załamaniem się trendu jej osłabienia względem USD. Biorąc pod uwagę jastrzębie nastawienie Fed i skomplikowaną sytuację gospodarczą na Starym Kontynencie, przestrzeń do zwyżki EUR/USD może być mocno ograniczona. Nie zmienia to faktu, że w omawianym scenariuszu możemy być blisko lokalnych szczytów USD/PLN, które wypadłyby w okolicy 4,50. Kurs dolara powinien kontynuować zniżkę i mieć więcej przestrzeni do spadków niż EUR/PLN, ale osiągnięcie pułapu 4,00 w perspektywie tego roku jest coraz mniej realne.

18 maj 2022 9:37|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

17 maj 2022 10:26

Kursy walut obojętne na pędzący wzrost, kurs dolara zaczyna pikować, EUR/PLN zbliża się do 4,65 (komentarz z 17.05.2022)

16 maj 2022 8:28

Kursy walut czekają na przełom, kurs dolara po ostrej wspinaczce, kurs euro trzyma się blisko 4,70 zł (komentarz z 16.05.2022)

13 maj 2022 12:18

Kursy walut wierne trendom, dolar nie zwalnia tempa, kurs EUR/PLN nadal stabilny, CZK mocno zaskakuje (komentarz z 13.05.2022)

12 maj 2022 10:16

Kursy walut bez zwrotu po inflacji z USA, kurs dolara rośnie, EUR/PLN stabilny (komentarz z 12.05.2022)

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację