Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >
karta wakacyjna

Karta wielowalutowa idealna na wakacje!
0 zł za wydanie karty wirtualnej.

Zamów teraz >
karta wakacyjna

Oszczędzaj na
wakacjach
płacąc kartą wielowalutową!

Zamów teraz >

Kursy walut przechodzą do stabilizacji, korona norweska ma swoje pięć minut, kurs euro trzyma się pod 4,70 zł (komentarz z 28.06.2022)

28 cze 2022 9:08|Bartosz Sawicki

Po ubiegłotygodniowych burzliwych chwilach na rynkach finansowych przychodzi czas na moment uspokojenia. Kurs euro powoli wytraca zmienność i jest stabilny minimalnie pod 4,70 zł. Kurs dolara osunął się w kierunku 4,40 zł. Frank we wtorek rano wyceniany jest na 4,63 zł, a funt kosztuje 5,43 zł. Inwestorzy czekają na wskazówki, które pozwolą zdecydować, na który motyw przewodni notowań na starcie nowego półrocza warto będzie postawić.

Kursy walut szukają motywu na nowy kwartał, kurs euro, kurs dolara i kurs franka nieznacznie zniżkują, źródło: Cinkciarz.pl

Na szalach są: strach przed recesją ograniczający pole do podwyżek stóp przez banki centralne, czy zagrożenia inflacją wymuszające jeszcze agresywniejsze zacieśnianie monetarne niż zakłada obecna wycena. Jako że kwartał był bardzo burzliwy, końcówka czerwca może przynieść również przepływy kapitału o kierunku przeciwnym do najsilniej dominujących tendencji. Na papierze czynnik ten powinien sprzyjać osłabieniu dolara, wzrostom cen akcji oraz obligacji skarbowych.

Kursy walut spokojniejsze na koniec kwartału, korona norweska odrabia straty; źródło: Bloomberg

Złoty na finiszu kwartału powinien pozostać stabilny, a w szerszym ujęciu pozostajemy umiarkowanie optymistycznie nastawieni do perspektyw naszej waluty. Uważamy, że EUR/PLN nie powinien przekraczać 4,75 i przy poprawie nastrojów inwestycyjnych osuwać się będzie w kierunku 4,50. Towarzyszyć powinno temu umiarkowane osłabienie dolara w relacji do głównych walut odpychające USD/PLN od osiąganej ostatnio bariery 4,50. W najbliższych kilkudziesięciu godzinach bodźców może dostarczyć kumulacja międzynarodowych spotkań i szczytów od G-7 poprzez NATO i OPEC na rozmowach pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem kończąc. Dla notowań walut najistotniejsze powinno być wystąpienie prezes EBC na sympozjum bankierów centralnych w Sintrze (Portugalia). Pod lupą będzie wątek narzędzia, które ma być odpowiedzią na zaognienie się ryzyk związanych z fragmentacją europejskiego systemu finansowego u progu normalizacji polityki pieniężnej. Znów zagrożeniem dla Starego Kontynentu staje się bowiem wizja drastycznego rozejścia się dróg poszczególnych rynków obligacji skarbowych, a mówiąc wprost: znacznie silniejsza wyprzedaż papierów gospodarek peryferyjnych (Włochy, Portugalia, Hiszpania) aniżeli bezpiecznego, przede wszystkim niemieckiego długu.

DARMOWY WEBINAR
DARMOWY WEBINAR
28.06. 19:00

Prognozy kursu euro, dolara, funta
i franka na drugie półrocze

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o kolejnych webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na webinar wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.

W krótkim terminie należy zwrócić uwagę na waluty skandynawskie, przede wszystkim zyskującą w ostatnich dniach koronę norweską, która była w tym kwartale obok jena najsłabszą z głównych walut (korekta potężnego umocnienia z pierwszej części roku), ale kończy czerwiec w dobrym stylu. Wsparciem jest ubiegłotygodniowa, już czwarta od września podwyżka stóp procentowych Norges Banku. Ruch o 50 pkt bazowych wywindował koszt pieniądza do 1,25 proc. przy wskazaniu, że cykl podwyżek w przyszłym roku zakończy się przy 3,0 proc. Poza jastrzębim tonem władz monetarnych sprzyja również ponad 5-procentowe odbicie cen ropy: kurs baryłki Brent znów rośnie ponad 115 dolarów. Może się jednak okazać, że widmo spowolnienia globalnej gospodarki i stopniowa normalizacja sytuacji na rynku surowców energetycznych przełożą się na to, że EUR/NOK nie powróci poniżej 10,00. W takim scenariuszu złoty powinien kontynuować trend stopniowego odrabiania strat względem korony norweskiej.

28 cze 2022 9:08|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

27 cze 2022 8:31

Kursy walut czekają na informacje z Portugalii, kurs euro znów wyhamował przed 4,72, kurs dolara zawrócił z okolic 4,50 zł (komentarz z 27.06.2022)

24 cze 2022 10:39

Kursy walut w nowej rzeczywistości, ale kurs euro znów nad 4,70 zł, a kurs dolara niebezpiecznie blisko 4,50 zł (komentarz z 24.06.2022)

23 cze 2022 10:08

Kursy walut w strachu przed recesją, kurs euro znów nad 4,70 zł, kurs dolara blisko 4,50 zł (komentarz z 23.06.2022)

22 cze 2022 10:08

Kursy walut kontra hamujący wzrost, kurs dolara odbija od 4,40 zł, kurs euro traci spadkowy impet pod 4,65 zł (komentarz z 22.06.2022)

Atrakcyjne kursy 28 walut

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację