Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
Oszczędzaj za granicą płacąc kartą wielowalutową!

Oszczędzaj za granicą płacąc kartą wielowalutową!

Sprawdź  >
Karta wielowalutowa do płatności na całym świecie!

Karta wielowalutowa do płatności na całym świecie!

Sprawdź  >

Kursy walut w strachu przed recesją, kurs euro znów nad 4,70 zł, kurs dolara blisko 4,50 zł (komentarz z 23.06.2022)

23 cze 2022 10:08|Bartosz Sawicki

Na rynkach utrzymują się rozchwiane nastroje. Początek tygodnia przyniósł umocnienie złotego, ale dziś nie zostało z tego już praktycznie nic. O ile w minionym tygodniu dominował strach przed konsekwencjami agresywnego zacieśniania przez Rezerwę Federalną, o tyle w minionych kilkudziesięciu godzinach pierwsze skrzypce grają obawy o ogólnoświatowe hamowanie wzrostu. Szef Fed Jerome Powell podczas przesłuchania w Kongresie przyznał, że agresywne zacieśniani w celu wytłumienia inflacji może prowadzić do recesji w USA. Doprowadzenie przez Rezerwę Federalną do tzw. miękkiego lądowania jest priorytetem, ale może okazać się nadzwyczaj trudnym zadaniem. Niepokój i awersję do ryzyka podsycają też czwartkowe dane o nastrojach w gospodarce Eurolandu: indeksy PMI potwierdzają, że i na Starym Kontynencie wzrost pikuje. Jakby tego było mało, po serii danych za maj pęka balon oczekiwań co do przyszłości stóp RPP. W efekcie kurs EUR/PLN odwraca ostatnie spadki i ponownie wypychany jest nad 4,70. Dolar kosztuje niemal 4,50 zł, a frank wyceniany jest na blisko 4,65 zł.

Kursy walut tracą spadkowy impet, kurs euro, kurs dolara i k
urs franka nieco wyżej, źródło: Cinkciarz.pl

Złoty znalazł się w szczególnie trudnym położeniu, gdyż z obawami o globalne twarde lądowanie, zaczynają rezonować z pierwszymi, ale wyraźnymi sygnałami, że także w Polsce wzrost zaczyna hamować. Pomimo wzmożonych zakupów podstawowych dóbr przez uchodźców z Ukrainy, sprzedaż detaliczna wypadła nieco poniżej oczekiwań, słabo wypadły m.in. zakupy dóbr trwałych. Wynagrodzenia po raz pierwszy od pierwszej fali pandemii COVID-19 nie dotrzymały w maju tempa inflacji. Rozczarowały również dane o produkcji przemysłowej.

Kursy walut wymazują wzrosty, euro, dolar, funt i frank znów drożeją; źródło: Bloomberg

W efekcie pęka balonik oczekiwań odnośnie do poziomu stóp procentowych, przy którym RPP zakończy prowadzony od października ubiegłego roku cykl zacieśniania, a mocno zaczynają drożeć krajowe obligacje skarbowe. Wycena stóp NBP grubo powyżej 8 proc. błyskawicznie się rozmywa. Podtrzymujemy opinię, że docelowy poziom dla stóp to około 7,5 proc. Kurs euro zbliża się do strefy wiosennych szczytów usytuowanej pomiędzy 4,72 a 4,75 zł. Już trzykrotnie zwyżki EUR/PLN traciły w niej impet. Zakładamy, że podobnie będzie również tym razem. Hamowanie gospodarki od dawna było bowiem postrzegane jako nieuniknione, ale – biorąc pod uwagę impet wzrostu w pierwszej części roku – mogło jawić się jako mglista perspektywa. Symptomy pogorszenia koniunktury przed osiągnięciem przez presję cenową apogeum to trudny orzech do zgryzienia dla władz monetarnych. Schłodzenie popytu i ujemna realna dynamika wynagrodzeń w krótkim terminie szkodzą złotemu. W szerszym horyzoncie mogą jednak niwelować ryzyko, że nad inflacją nie uda się zapanować, a spirala płac i cen będzie się kręcić coraz szybciej i szybciej.

W ostatnich kilkudziesięciu godzinach tracą też inne waluty naszego regionu. Forint niezmiennie jest negatywnie postrzegany i szczególnie wrażliwy na turbulencje na światowych rynkach. Katalog problemów jest dobrze znany: kontrowersyjna polityka (także pieniężna), konflikt z UE, niestabilność makroekonomiczna i relatywnie niskie rezerwy walutowe. Z kolei podwyżka stóp w Czechach aż o 125 punktów bazowych i do 7 proc. nie była w stanie roztoczyć ochronnego parasola nad koroną. Po pierwsze: ostry ruch był szeroko oczekiwany. Po drugie: może być to kropka nad i ze względu na roszady personalne w banku centralnym, które podnoszą niepewność odnośnie do przyszłości czeskiej polityki monetarnej. W rezultacie cała trójka (w kolejności HUF, PLN, CZK) może być w najbliższej przyszłości chimeryczna. Tym bardziej że w falę obaw o kondycję globalnej gospodarki wpisują się czwartkowe, wstępne odczyty indeksów PMI dla gospodarek Eurolandu, głównych partnerów handlowych państw Europy Środkowej.

23 cze 2022 10:08|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

22 cze 2022 10:08

Kursy walut kontra hamujący wzrost, kurs dolara odbija od 4,40 zł, kurs euro traci spadkowy impet pod 4,65 zł (komentarz z 22.06.2022)

21 cze 2022 10:19

Kursy walut wymazują skok, kurs euro nurkuje pod 4,65 zł, kurs dolara walczy z 4,40 zł (komentarz z 21.06.2022)

20 cze 2022 9:44

Kursy walut po bankierskim maratonie, złoty poobijany w długi weekend, dolar bez mocy, frank skokowo zyskuje (komentarz z 20.06.2022)

15 cze 2022 21:09

Kursy walut reagują na podwyżkę stóp Fed, kurs dolara próbuje zawracać z 20-letniego szczytu (komentarz z 15.06.2022 po decyzji Rezerwy Federalnej)

Atrakcyjne kursy 27 walut