Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >
karta wakacyjna

Karta wielowalutowa idealna na wakacje!
0 zł za wydanie karty wirtualnej.

Zamów teraz >
karta wakacyjna

Oszczędzaj na
wakacjach
płacąc kartą wielowalutową!

Zamów teraz >

Kursy walut w nowej rzeczywistości, ale kurs euro znów nad 4,70 zł, a kurs dolara niebezpiecznie blisko 4,50 zł (komentarz z 24.06.2022)

24 cze 2022 10:39|Bartosz Sawicki

Kurs euro zmierza do zamknięcia tygodnia ponad 4,70 zł. Kurs dolara nie może oderwać się od 4,50 zł i cały czas bariera ta jest w zasięgu. Kurs franka przekracza 4,65 zł, co oznacza, że CHF/PLN jest przy ubiegłotygodniowym szczycie. Złoty najpierw ostro zyskiwał, później zaczął wyraźnie słabnąć. Brzmi znajomo, prawda? Pierwszy rzut oka na przebieg notowań EUR/PLN mógłby prowadzić do wniosku, że na rynku walutowym nic się nie zmieniło. Jest jednak zgoła inaczej: wiele wskazuje, że końcówka czerwca może okazać się punktem zwrotnym dla surowców i obligacji. Strach przed inflacją i agresywnym podnoszeniem stóp procentowych w jednej chwili ustąpił miejsca niepokojom związanym z perspektywami globalnej gospodarki. W rezultacie tanieją właściwie wszystkie surowce (w tym płody rolne, ropa i gaz). Z kolei rynek długu wyrywa się ze spirali wyprzedaży, a potężnie przecenione papiery skarbowe zaczynają przyciągać kapitał. Wystarczy powiedzieć, że rentowność polskich 10-letnich papierów, która jeszcze w poniedziałek osiągała rekordowe 8 proc., runęła poniżej 7 proc.

Kursy walut tracą spadkowy impet, kurs euro, kurs dolara i kurs franka nieco wyżej, źródło: Cinkciarz.pl

Nagła zmiana dominującej wśród inwestorów narracji, której katalizatorem było wystąpienie szefa Fed przed kongresem oraz seria słabych danych, jest istotna także z punktu widzenia złotego. Tym razem informacje z krajowej gospodarki doskonale wpisały się w szerszy, globalny trend i przyczyniły się do korekty oczekiwań odnośnie do pułapu, na którym Rada Polityki Pieniężnej będzie kończyć cykl podwyżek. Z rynkowej wyceny wyparowało kilkadziesiąt punktów bazowych, została ona w pewnym sensie urealniona. Prognozy Cinkciarz.pl zakładają, że docelowo będzie to około 7,0-7,5 proc., a na starcie tego tygodnia dyskonto na rynku pieniężnym grubo przekraczało 8,0 proc.

Kursy walut wymazują wzrosty, euro, dolar, funt i frank znów drożeją; źródło: Bloomberg

W efekcie wspomnianych przetasowań złoty stracił na wartości, ale jednocześnie w dużej mierze uzyskał odporność na zagrożenia z tytułu przesadnie wysoko postawionej poprzeczki oczekiwań. Kurs euro równie dynamicznie jak spadał pod 4,65, tak odbił nad 4,70. Warto zaznaczyć, że kluczowa strefa wiosennych szczytów (4,72-4,74) nie została ponownie sforsowana przez EUR/PLN. Można uznawać to za pozytywny symptom. Oczywiście sytuacja, w której inwestorzy szykują się na hamowanie koniunktury, to tradycyjnie nie są szklarniowe warunki dla rynków wschodzących. Mimo to przerwanie wyprzedaży obligacji może być zwiastunem wygasania turbulencji na światowych rynkach, a to byłoby już korzystne. Jednocześnie lepsze jest krótkie schłodzenie koniunktury pozwalające zapanować nad inflacją, niż utrzymywanie się przez długi czas wysokiej dynamiki cen przy anemicznym wzroście. Pozostajemy wierni prognozom kursu euro, które zakładają spadek w kierunku 4,50 zł w perspektywie kilku miesięcy.

Kursy surowców pikują, wyceny obligacji zaczynają odbijać; źródło: Bloomberg

Pomimo gwałtownych przetasowań w notowaniach surowców i obligacji układ sił w notowaniach głównych walut się nie zmienił. EUR/USD krąży od ponad tygodnia (i posiedzenia Fed) wokół 1,05. Dolar na krótkim dystansie pozostawał mocny dzięki ostrym podwyżkom i podnoszącej się poprzeczce oczekiwań odnośnie do skali nadchodzącego zacieśniania. Jeśli ceną za ten atut ma być wyższe ryzyko recesji niż np. w Eurolandzie, to dla USD nie jest to już tak pozytywne. Groźba gwałtownego schłodzenia koniunktury w USA nie uderza wyraźnie w dolara, gdyż inne główne gospodarki jadą na tym samym wózku. Wczorajsze odczyty PMI dla Europy pokazują np. słabe perspektywy wzrostu na Starym Kontynencie. Co więcej, jeśli któryś bank złagodzi swoje nastawienie, będzie to zapewne EBC pozostający wciąż przed pierwszą podwyżką i u progu ostatecznego wygaszenia skupu aktywów, nie zaś Fed, którego śmiałe kroki trzęsą rynkami. W efekcie stabilizacja wartości dolara w pobliżu 20-letnich szczytów jawi się jako scenariusz bazowy na początek trzeciego kwartału.

DARMOWY WEBINAR
DARMOWY WEBINAR
28.06. 19:00

Prognozy kursu euro, dolara, funta
i franka na drugie półrocze

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o kolejnych webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na webinar wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.
24 cze 2022 10:39|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

23 cze 2022 10:08

Kursy walut w strachu przed recesją, kurs euro znów nad 4,70 zł, kurs dolara blisko 4,50 zł (komentarz z 23.06.2022)

22 cze 2022 10:08

Kursy walut kontra hamujący wzrost, kurs dolara odbija od 4,40 zł, kurs euro traci spadkowy impet pod 4,65 zł (komentarz z 22.06.2022)

21 cze 2022 10:19

Kursy walut wymazują skok, kurs euro nurkuje pod 4,65 zł, kurs dolara walczy z 4,40 zł (komentarz z 21.06.2022)

20 cze 2022 9:44

Kursy walut po bankierskim maratonie, złoty poobijany w długi weekend, dolar bez mocy, frank skokowo zyskuje (komentarz z 20.06.2022)

Atrakcyjne kursy 28 walut

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację