Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >
karta wakacyjna

Karta wielowalutowa idealna na wakacje!
0 zł za wydanie karty wirtualnej.

Zamów teraz >
karta wakacyjna

Oszczędzaj na
wakacjach
płacąc kartą wielowalutową!

Zamów teraz >

Kursy walut przed najważniejszymi danymi z USA, kurs euro bez sił przy 4,70 zł, kurs dolara w równowadze (komentarz z 5.08.2022)

5 sie 2022 10:38|Bartosz Sawicki

W mijającym tygodniu na rynku walutowym ewidentnie było czuć letnią aurę wyczekiwania. Wyczekiwania na gwóźdź programu, czyli publikowany tradycyjnie o 14:30 raport z rynku pracy USA. Oczekiwana jest zmiana zatrudnienia poza rolnictwem o 250 tysięcy i utrzymanie stopy bezrobocia na bardzo niskim pułapie 3,6 proc. Złoty umiarkowanie zyskiwał na wartości, ale notowania EUR/PLN, podobnie jak w końcówce lipca, nie sforsowały trwale 4,70. Wyraźnie przygasła za to zmienność: zakres zmian kursu w tym tygodniu to ok. 6 groszy, w poprzednim pasmo wahań było dwa razy szersze.

Bank Anglii przyspieszy cykl, funt na tym skorzysta; źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Złoty: kursy walut nieco niżej, spadający kurs ropy ciąży CAD i NOK
  2. Dolar: dane z rynku pracy nie wystarczą, by popchnąć kurs USD w trend

Złoty: kursy walut nieco niżej, spadający kurs ropy ciąży CAD i NOK

W minionych dniach dolar praktycznie nie zmienił wartości do trójki głównych walut, czyli euro, jena i funta. EUR/USD od kilkunastu sesji nie może odkleić się od 1,02 i pozostaje zawieszony pomiędzy parytetem a bardzo ważnymi dołkami z 2017 r. Usytuowane one są w okolicy 1,0350 i tej wiosny długo utrzymywały w ryzach dominację dolara. Wygaszenie zmienności sprzyja złotemu, który zyskał w relacji do wszystkich głównych walut. Kurs dolara osunął się do 4,60 zł a franka w kierunku 4,80 zł. Prognozy Cinkciarz.pl zakładają pogłębienie ostatnich zniżek kursów walut. W tym tygodniu najmocniej, ale niewiele o ponad jeden procent potaniały korona norweska i dolar kanadyjski, czyli waluty, których losy powiązane są z koniunkturą na rynkach surowców energetycznych.

Inflacja w Szwacjarii, źródło: Bloomberg

Nieprzypadkowo. Gdybyśmy mieli pokusić się o wytypowanie najwyraźniejszej tendencji na pierwszych sesjach sierpnia, to byłyby to właśnie spadki kursu ropy naftowej. Baryłka Brent w Londynie od początku miesiąca obniżyła się aż kilkanaście procent i jest wyceniania na mniej niż 95 dolarów. W USA o 20 proc. obniżyły się kontrakty na benzynę. Przetasowania te będą mieć wielki wpływ na ścieżkę inflacji na całym świecie i nastawienie władz monetarnych. Już w lipcu głównym czynnikiem, który sprawił, że dynamika CPI w Polsce nie osiągnęła nowego szczytu (podobnie jak w czerwcu wyniosła 15,5 proc. r/r) były właśnie ceny paliw. Silniejszy złoty i tańsza ropa daje widoki na to, że w sierpniu może być podobnie. Oznacza to, że rośnie prawdopodobieństwo powstrzymania się przez RPP od podwyżki na wrześniowym posiedzeniu.

Dolar: dane z rynku pracy nie wystarczą, by popchnąć kurs USD w trend

Popołudniowa seria danych z rynku pracy udzieli wskazówki dotyczącej odporności tej kluczowej sfery zatrudnienia na techniczną recesję. To czy uda się uniknąć tzw. twardego lądowania i ostrego wzrostu bezrobocia zdeterminuje przyszłe decyzje Fed i wyznaczy kierunek nie tylko dolarowi, ale także notowaniom obligacji skarbowych i akcji na światowych giełdach, a także określi nastawienie inwestorów do rynków wschodzących. W tym roku średni przyrost liczby etatów poza rolnictwem to ponad 450 tysięcy. W poprzednim kwartale (drugim z rzędu gdy PKB USA skurczyło się) przeciętnie przybywało około 375 tysięcy miejsc pracy. Hamowanie tempa wzrostu zatrudnienia wynika nie tylko z hamowania gospodarki, ale także z faktu, że praktycznie odtworzony został cały pandemiczny ubytek, który przekraczał 20 milionów etatów. Słabnięcie rynku pracy od pewnego czasu oddają też cotygodniowe statystyki dotyczące liczby nowych wniosków o zasiłek.

Rynek pracy USA, zmiana zatrudnienia poza rolnictwem, NFP źródło: Bloomberg

Jeden raport może wywołać ostrą krótkoterminową reakcję, ale zapewne nie wystarczy do wykrystalizowania się trwałego trendu w notowaniach USD. Kolejną wskazówką będą przyszłotygodniowe dane o dynamice inflacji. Sygnały z gospodarki są w tej chwili zdecydowanie niejednoznaczne, co sprawia, że zamierzenia Fed są szczególnie trudne do odgadnięcia. Ważne rozstrzygnięcia zapadły w przypadku innych banków centralnych. Bank Anglii pierwszy raz w trwającym od końcówki 2021 roku cyklu podwyższył stopy procentowe o więcej niż 25 punktów bazowych.

W efekcie stopa będzie plasować się na poziomie 1,75 proc. Dla porównania: w o połowę krótszym czasie Rezerwa Federalna podwyższyła koszt pieniądza do przedziału 2,25-2,50 proc. Brytyjskie władze monetarne zmieniły tempo zacieśniania na bardziej spójne z ogólnoświatowymi tendencjami, ale nie zmieniły się pesymistycznego postrzegania gospodarczych perspektyw. W przeciwieństwie do Fed czy EBC starających się zaklinać rzeczywistość, otwarcie zapowiadają recesję. Nie pozwala to brytyjskiej walucie rozwinąć skrzydeł, GBP/PLN spycha pod 5,60 i los funta uzależnia od globalnego apetytu na ryzyko. Z kolei czeski bank centralny z nowym prezesem Alesem Michlem u sterów trzeci raz z rzędu zaskoczył. Tym razem utrzymano stopy na pułapie 7 proc. i najpewniej po roku zakończono cykl. Należy przy tym pamiętać, że kurs korony stał się ważnym elementem polityki, a Czesi na jej stabilizację wydają nawet po kilka miliardów euro miesięcznie. Sprawia to kurs CZK/PLN będzie zależny od kondycji złotego i wraz z jej poprawą powinien umiarkowanie się obniżać.

5 sie 2022 10:38|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

4 sie 2022 9:35

Kursy walut spadają w nierównym tempie, euro najtańsze od tygodnia, dolar nie odpuszcza, funt liczy na wsparcie z Banku Anglii (komentarz z 4.08.2022)

3 sie 2022 9:23

Kursy walut w trybie czuwania, kurs euro ustabilizował się, kurs dolara odbija, frank nadal w cenie (komentarz z 3.08.2022)

2 sie 2022 10:11

Kursy walut wyceniają recesję, kurs euro spada w kierunku 4,70 zł, dolar słabnie, ropa tanieje (komentarz z 2.08.2022)

1 sie 2022 9:47

Kursy walut bez wakacji od zmienności, kurs euro blisko 4,75, dolar z pauzą od umocnienia (komentarz z 1.08.2022)

Atrakcyjne kursy 28 walut

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację