Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kursy walut stabilne, złoty niewzruszony wnioskiem o Trybunał Stanu, kurs franka pogłębia minima (komentarz z 27.03.2024)

27 mar 2024 8:00|Bartosz Sawicki

Złoty nie zareagował na złożenie wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa NBP Adama Glapińskiego. Kurs euro od przeszło tygodnia tkwi w ok. 2,5-groszowym przedziale wahań. EUR/PLN bliżej jest do powrotu poniżej 4,30, aniżeli do przebicia marcowych szczytów usytuowanych w okolicy 4,33 i tym samym otwarcia notowaniom drogi do 4,35. Kursy głównych walut podlegają minimalnym zmianom EUR/USD jest nieco powyżej 1,08. W rezultacie kurs dolara znajduje się przy 3,98. Kurs franka pogłębia długoterminowe minima, CHF/PLN zagraża barierze 4,40. Uważamy, że jej przebicie jest kwestią czasu, a w najbliższych miesiącach EUR i CHF będą stopniowo zrównywać się wartością. GBP/PLN pozostaje stabilny, w tym tygodniu kurs funta przyklejony jest do 5,02. Jedynie jen japoński dryfuje niżej. USD/JPY był o włos od 152,00, osiągając najwyższe pułapy od 1990 r. Wczoraj węgierski bank centralny ściął stopy procentowe o 75 pb, obniżając tempo luzowania. Dziś posiedzenie Riksbank (09:30), na którym za sprawą hamującej inflacji szwedzkie władze monetarne powinny wykonać krok w kierunku wiosennej obniżki stóp z bieżącego poziomu 4,0 proc.

Kursy walut stabilne, złoty niewzruszony wnioskiem o Trybunał Stanu, kurs franka pogłębia minima; Źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Forint: przecena HUF skłania MNB do skromniejszego cięcia
  2. Waluty CEE3: złoty przedłuży umocnienie, forint pogłębi spadki

Forint: przecena HUF skłania MNB do skromniejszego cięcia

Węgierski bank centralny ściął najwyższe w Unii Europejskiej stopy procentowe z 9,0 do 8,25 proc. Wczorajsza decyzja oznacza zmniejszenie tempa obniżek w porównaniu z lutym, gdy koszt pieniądza zredukowano o 100 pb. Zaniepokojenie kondycją forinta było głównym motywem stojącym za powrotem do tempa obniżek obowiązującego od inauguracji cyklu w październiku. W jego ramach koszt pieniądza redukowano już o 475 pb, a luzowanie prawdopodobnie minęło już półmetek. Wszystko wskazuje, że władze monetarne nie obniżą kosztu pieniądza tak mocno, jak wcześniej wyceniały to rynki i 2024 r., a proces zostanie zakończony z główną stopą powyżej 6,5 proc.

Stopy procentowe w regionie CEE3; źródło: Bloomberg

Ostre hamowanie wzrostu cen przed miesiącem zostało wykorzystane do intensyfikacji luzowania. Choć inflacja, która w marcu ub.r. przekraczała 25 proc. r/r, wyhamowała od tego czasu do 3,7 proc. r/r., to rozpęd presji cenowej wciąż jest zbyt duży, by możliwe było trwałe osiągnięcie 3-proc. celu banku centralnego. Bardziej zachowawcze podejście to jednak przede wszystkim rezultat komplikujących zapanowanie nad wzrostem cen tarapatów forinta. HUF ostatnio był jednym z najgorzej radzących sobie przedstawicieli koszyka rynków wschodzących. Węgierska waluta w relacji do euro w tym roku straciła przeszło 3 proc. EUR/HUF w marcu, zbliżając się do 400,00, osiągnął roczne maksimum. Forint w stosunku do złotego był ostatnio najsłabszy w historii, w minionych 12 miesiącach potaniał o kilkanaście procent.

Waluty CEE3: złoty przedłuży umocnienie, forint pogłębi spadki

Do zapaści forinta z pewnością przyczynił się kontrast na polu polityki pieniężnej. Do przyśpieszenia obniżek na Węgrzech doszło, gdy główne władze monetarne Fed, EBC (i krajowa RPP) najintensywniej rozprawiały się z nadziejami na szybkie luzowanie. Kolejny wybuch ryzyka politycznego również odcisnął piętno na wycenie HUF. Spór węgierskiego rządu z władzami monetarnymi spotęgował premię za ryzyko związaną z jątrzącym się konfliktem Budapesztu z Brukselą. Kością niezgody stały się próby nowelizacji ustawy o banku centralnym. W świetle wielokrotnego nawoływania premiera Viktora Orbana do wsparcia wzrostu gospodarczego łagodniejszą polityką pieniężną forsowane zmiany były interpretowane jako zagrożenie dla niezależności polityki pieniężnej. Choć w poniedziałek poinformowano, że projekt zmian do jesieni trafił na półkę, to inwestorzy szybko nie zapomną o ryzykach płynących z węgierskiej polityki.

Kursy walut, złoty, forint i korona czeska na tle euro, wykres EURPLN (EUR/PLN), EURCZK, (EUR/CZK) i EURHUF (EUR/HUF); źródło: Bloomberg

Stanowią one dopełnienie najsłabszych fundamentów gospodarczych spośród walut regionu i łącznie przekładają się na wyższą zmienność kursu forinta i jego uzależnienie od globalnych nastrojów inwestycyjnych. Rozpoczęcie obniżek przez główne banki centralne powinno sprzyjać rynkom wschodzącym. Wydaje się także, że zawężanie się różnicy w wycenie przyszłych stóp procentowych na niekorzyść forinta minęło już apogeum. Mimo to prognozy fintechu Cinkciarz.pl zakładają, że HUF pozostanie najsłabszą z walut regionu. W czasie gdy EUR/PLN stopniowo osuwać będzie się do 4,25, niekorzystne uwarunkowania makroekonomiczne i powracająca niepewność polityczna nie pozwolą EUR/HUF na mocne oderwanie się od 400,00. Bariera to może być w tym roku wręcz okresowo naruszana w epizodach wzrostu awersji do ryzyka na światowych rynkach.

27 mar 2024 8:00|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

26 mar 2024 9:47

Kurs dolara traci moc, złoty mocniejszy, forint liczy na skromniejszą obniżkę (komentarz z 26.03.2024)

25 mar 2024 10:47

Kurs dolara po cofnięciu z dołka, kurs euro uśpiony, CHF i GBP z przestrzenią do zniżki (komentarz z 25.03.2024)

22 mar 2024 10:00

Kursy walut po maratonie banków centralnych. Dolar wraca do formy, frank na końcu stawki (komentarz z 22.03.2024)

21 mar 2024 10:00

Kurs franka nurkuje po obniżce SNB, CHF/PLN najniżej od 2022 r. (komentarz z 21.03.2024)

Atrakcyjne kursy 27 walut