Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kursy walut szybko wracają na minima, kurs USD zakończył odbicie (komentarz z 27.05.2024)

27 maj 2024 11:10|Bartosz Sawicki

Ubiegłotygodniowa korekta szybko dobiegła końca. EUR/PLN powrócił w okolice 4,25, euro jest praktycznie najtańsze od 2020 r. Lokalny szczyt notowań 4,27 staje się pierwszą barierą zamykającą drogę do 4,30. Spodziewamy się, że wycena wspólnej waluty ustabilizuje się na bieżących pułapach. Wydarzeniem końcówki maja będzie środowy, wstępny odczyt inflacji. Dynamika CPI przyspieszyła zapewne z 2,4 do 2,8 proc. r/r jako wypadkowa spadku cen paliw i kontynuacji wzrostu cen żywności po podwyżce podatku VAT. Kurs USD cofnął się z okolic 3,95 do 3,92 zł nie tylko pod wpływem zbliżenia się PLN do szczytów, ale także odbicia EUR/USD z okolic 1,08 i utracenia impetu przez korektę dolara na światowych rynkach. CHF/PLN pogłębia dwuletnie dołki spadając do 4,2850, a GBP/PLN próbuje przebić się pod 5,0.

Kursy walut szybko wracają na minima, kurs USD zakończył odbicie; Źródło: Cinkciarz.pl

Impulsem do odreagowania słabości dolara było urealnienie, w pewnym momencie nazbyt wyśrubowanej, wyceny prawdopodobieństwa cięcia stóp we wrześniu. Szanse na obniżkę stopniały z 60 poniżej 50 proc. EUR/USD zawrócił tuż przed 1,09, nie przebił jednak 1,08 i cofnął się do połowy przedziału wahań z minionych kilkunastu sesji. Przy bieżących pułapach, zarówno kurs euro w relacji do dolara, jak również dyskonto zamierzeń Fed wydają się odpowiednie. Impulsów do przetasowań dostarczą zapewne dopiero czerwcowe dane i wydarzenia.

Kursy walut: frank, dolar i euro, CHF/PLN, EUR/PLN i USD/PLN; źródło: Bloomberg

W pierwszym tygodniu nadchodzącego miesiąca zostaną opublikowane m.in. indeksy ISM, czyli ważne barometry koniunktury w USA, jak również raport z rynku pracy za maj. Jego kwietniowa odsłona rozczarowała na praktycznie każdej możliwej płaszczyźnie dając pretekst do przeceny USD. Wspólna waluta jest z kolei uodporniona na perspektywę redukcji stopy depozytowej EBC z 4,0 do 3,75 proc. na posiedzeniu 6 czerwca. Rynek oczekuje minimum trzech obniżek w najbliższym roku, co prędzej euro pomoże niż zaszkodzi. Pojawiają się bowiem symptomy długo oczekiwanego ożywienia w Eurolandzie, a presja płacowa w pierwszej części roku była silniejsza niż oczekiwano.

Punkty zaczepienia by optymistyczniej spojrzeć na konkurentów dolara pojawiły się także w przypadku innych walut. Funt korzysta na wyższej inflacji, która wyklucza czerwcową obniżkę. Mglista staje się też perspektywa luzowania RBA, co wspiera dolara australijskiego. W maju mocno odbijają poturbowane waluty skandynawskie korona szwedzka i korona norweska. Potencjalne interwencje ministerstwa finansów Japonii, przy wygaśnięciu czynników jednoznacznie popychających ku dolarowi, sprawiają, że jen może wydostać się spod spekulacyjnej presji. W rezultacie utrzymujemy negatywne spojrzenie na USD oczekując przyspieszenia jego przeceny w dalszej części roku, gdy furtka do obniżek stóp Fed będzie szerzej się uchylać.

newsletter

NEWSLETTER

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.
27 maj 2024 11:10|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

24 maj 2024 9:49

Kurs dolara w korekcyjnym odbiciu, funt zyskuje wraz z topnieniem szans na obniżkę Banku Anglii (komentarz z 24.05.2024)

20 maj 2024 11:32

Kurs dolara z potencjałem do odbicia, złoty u kresu wspinaczki (komentarz z 20.05.2024)

17 maj 2024 9:20

Kurs euro powraca na kilkuletnie minima, kurs dolara w miesiąc spadł o 20 gr (komentarz z 17.05.2024)

16 maj 2024 8:08

Kurs dolara pod presją danych, złoty o krok od szczytów (komentarz z 16.05.2024)