Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >
karta wakacyjna

Karta wielowalutowa idealna na wakacje!
0 zł za wydanie karty wirtualnej.

Zamów teraz >
karta wakacyjna

Oszczędzaj na
wakacjach
płacąc kartą wielowalutową!

Zamów teraz >

Kursy walut ulegają panice, kurs euro wymazał połowę majowego spadku, kurs dolara podbił o 20 groszy (komentarz z 14.06.2022)

14 cze 2022 8:21|Bartosz Sawicki

Nowe 40-letnie szczyty inflacji w USA wskrzesiły spekulacje, że Rezerwa Federalna w tym tygodniu może podnieść stopy procentowe mocniej niż o 50 punktów bazowych. Rezonują też z fatalnymi nastrojami amerykańskich konsumentów, czyniąc ze stagflacji realny scenariusz. Efekt to kontynuacja bardzo silnej przeceny na giełdach, potężna wyprzedaż obligacji skarbowych, odwrót inwestorów od rynków wschodzących i skok wartości dolara. W takich warunkach złoty jest bezbronny. Kurs euro zbliża się do 4,65 zł, notowania dolara przekroczyły 4,45 zł, a CHF/PLN 4,47.

Kursy walut, kurs dolara mocno rośnie do EUR, PLN, GBP i innych walut, źródło: Cinkciarz.pl

Indeks S&P 500 w trzy sesje runął niemal 10 proc. i znajduje się najniżej w tym roku. Jego kurs od historycznych szczytów z początku roku runął na ponad 1000 punktów i 22 proc. W świetle popularnych definicji spełnione są kryteria bessy. Złoty nie jest w stanie pozostać obojętny na tak potężną falę awersji do ryzyka. EUR/PLN podniósł się w tydzień o 1,5 proc. Notowania euro jeszcze w ubiegłym tygodniu opuściły utrzymujący się przez wiele dni przedział 4,56- 4,60 zł i podniosły się w kierunku 4,65 zł. Oznacza to wymazanie około połowy umocnienie z maja, gdy EUR/PLN z 4,72 osunął się do 4,56, wymazując tym samym całość potężnego wzrostu kursu, który nastąpił po napaści Rosji na Ukrainę.

Kurs euro, wykres EUR/PLN na tle S&P500; źródło: Bloomberg

W normalnych warunkach nie spodziewalibyśmy się dalszej drastycznej wyprzedaży złotego. Chociażby przy poprzedniej odsłonie rynkowych turbulencji, rajdu dolara i załamania indeksów akcji z pierwszej połowy maja, kurs euro zachował się dość stabilnie i nie przekroczył 4,72 zł. Zagrożenia dla PLN leżą jednak po stronie obniżonej płynności naszego rynku w obliczu Bożego Ciała i długiego weekendu. Jeśli nastawienie Rezerwy Federalnej nie przerwie spirali wyprzedaży, to złoty może być w takich warunkach szczególnie wrażliwy. Z kolei najbliższe kilkadziesiąt godzin może przynieść zastopowanie rynkowej paniki przed jutrzejszym posiedzeniem FOMC.

DARMOWY WEBINAR
DARMOWY WEBINAR
28.06. 19:00

Prognozy kursu euro, dolara, funta
i franka na drugie półrocze

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o kolejnych webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na webinar wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.

Zdecydowanie najmocniejszą z głównych walut jest oczywiście dolar, który zbliża się do dwudziestoletnich szczytów. Kurs EUR/USD po zwrocie przy 1,08 runął o 3,5 proc. i zbliżył się do minimów z pierwszej części maja, które zbiegają się z dołkami z 2017 r. i są ostatnią barierą zamykającą drogę do zrównania się euro i dolara wartością. W trzy dni wywindowało to kurs dolara o niemal 20 groszy. Poprzeczka rynkowych oczekiwań odnośnie do skali zacieśniania przez banki centralne jest bardzo wysoko zawieszona i Fed nie będzie jej łatwo sprostać. Spodziewamy się, że koszt pieniądza w USA na dwóch-trzech najbliższych posiedzeniach będzie podnoszony każdorazowo o 50 pkt bazowych, zanim Fed powróci do podwyżek o 25 punktów bazowych. Podobnie jak przed tygodniem w przypadku EBC decyzja władz niesie wyższe prawdopodobieństwo przerwania rajdu waluty aniżeli dostarczenia paliwa do jego przedłużenia.

14 cze 2022 8:21|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

13 cze 2022 9:50

Kursy walut kontynuują wzrost, kurs euro przy 4,62 zł, kurs dolara wystrzelił do 4,40 zł (komentarz z 13.06.2022)

10 cze 2022 14:47

Kursy walut po bankierskim dwugłosie i inflacji z USA, kurs dolara najwyżej w czerwcu, kurs euro przy 4,60 zł (komentarz z 10.06.2022)

9 cze 2022 9:31

Kursy walut bez przełomu, euro czeka na konferencję EBC, złoty na NBP (komentarz z 9.06.2022)

8 cze 2022 16:07

Kursy walut po dziewiątej podwyżce stóp NBP, kurs euro w połowie znajomego przedziału wahań, frank najtańszy od wybuchu wojny (popołudniowy komentarz z 8.06.2022)

Atrakcyjne kursy 28 walut

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację