Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >
karta wakacyjna

Karta wielowalutowa idealna na wakacje!
0 zł za wydanie karty wirtualnej.

Zamów teraz >
karta wakacyjna

Oszczędzaj na
wakacjach
płacąc kartą wielowalutową!

Zamów teraz >

Kursy walut po bankierskim dwugłosie i inflacji z USA, kurs dolara najwyżej w czerwcu, kurs euro przy 4,60 zł (komentarz z 10.06.2022)

10 cze 2022 14:47|Bartosz Sawicki

To nie był udany tydzień złotego. Podrożały dolar, euro, i funt. Z głównych walut PLN zyskał do franka, jena i korony szwedzkiej. Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z prognozami podniosła stopy do 6 proc., ale prezes NBP porzucił jastrzębi ton, co nie pomaga złotemu. Kurs EUR/PLN podbił w okolice 4,60. Konferencja Europejskiego Banku Centralnego, również nie wystarczyła, by dać impuls do wzmożonych zakupów euro, które windowałyby EUR/USD ponad 1,08 i tym samym spychały USD/PLN na niższe pułapy. Wręcz odwrotnie, w końcówce tygodnia na piedestał powraca dolar. Jego siłę ugruntowuje najświeższa porcja informacji o inflacji z USA, która pokazuje, że presja cenowa za Oceanem łatwo nie da za wygraną. Kurs USD jeszcze w czwartek podniósł się ponad 4,30 zł i, rosnąc ponad 4,35 zł, znalazł się na pułapach najwyższych od końcówki maja. Niekorzystnym dla PLN i innych ryzykownych walut tłem jest wyparowanie entuzjazmu z parkietów akcyjnych, np. indeks największych europejskich spółek zakończy tydzień ok. 2,5 proc. na minusie.

Kursy walut, kurs dolara odbija, euro słabnie, USD/PLN nad 4,30 zł.; źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Złoty: finisz cyklu podwyżek tematem tabu
  2. Euro: niełatwo trwale przyćmić blask dolara
  3. Dolar: inflacja w USA nie odpuszcza, dynamika CPI najwyższa od 40 lat

Złoty: finisz cyklu podwyżek tematem tabu

Co innego zdawać sobie z czegoś sprawę, co innego wypowiedzieć o tym głośno. Zbliżanie się cyklu podwyżek do finiszu, nie jest żadnym szokiem. Także my spodziewaliśmy się, że czekają nas jeszcze dwie podwyżki a skala pojedynczych ruchów, wraz z hamowaniem wzrostu, może być skromniejsza. Prognozy Cinikciarz.pl zakładały i nadal zakładają zakończenie cyklu przy koszcie pieniądza na pułapie 7,0-7,5 proc.

Kursy walut, zmiana wartości USD, EUR, CHF, GBP i walut G-10 do PLN ; źródło: Bloomberg

Jednak z perspektywy siły złotego rozpoczęcie konferencji po czerwcowym posiedzeniu RPP od deklaracji, że jest „bliżej końca niż początku”, nie jest korzystne. Tym bardziej że czerwiec przyniesie nowe rekordy inflacji pod wpływem głównie cen paliw, które dynamikę CPI zapewne już teraz wywindują wyraźnie powyżej 15 proc. rok do roku. W oczach międzynarodowego kapitału niekorzystne jest gonienie za inflacją. Wspominanie o majaczącym na horyzoncie końcu cyklu, gdy tak trudno prognozować, jak wysoki szczyt inflacji jest jeszcze przed nami, nie jest w cenie. W tej „grze” liczą się nie tylko czyny, ale też słowa. Złoty traci w relacji do euro umiarkowanie, kurs euro od majowych minimów obił o niecałe 5 groszy. Notowania nie przekroczyły także bariery 4,62 zł, a dopiero jej sforsowanie zepchnęłoby EUR/PLN ze spadkowej ścieżki. W otoczeniu drożejącego dolara i spadających indeksów trudno uznać to za głęboką przecenę. Zmiana nastawienia NBP może nieco spowolnić umocnienie złotego w kolejnych tygodniach, ale niezmiennie prognozujemy spadek kursu euro w kierunku 4,50 zł.

DARMOWY WEBINAR
DARMOWY WEBINAR
28.06. 19:00

Prognozy kursu euro, dolara, funta
i franka na drugie półrocze

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o kolejnych webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na webinar wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.

Postrzeganie determinacji banków centralnych naszego regionu do zwalczania inflacji może stanąć pod poważnym znakiem zapytania. W Czechach inflacja w maju osiągnęła rekordowe 16 proc. rok do roku. Dlatego 22 czerwca można spodziewać się bardzo ostrej reakcji i podwyżki stóp o minimum 75 pkt bazowych. Może to być łabędzi śpiew jastrzębi w CNB, gdyż na stanowisku prezesa Jirego Rusnoka zastąpi lada moment Ales Michl, który regularnie oponował przeciwko podwyżkom pomimo rozpędzania się inflacji.

Nieprzerwanie w tarapatach jest forint. Jego kurs w tym tygodniu znów ostro pikował, a EUR/HUF ma w zasięgu ręki szczyty z początku marca i okrągłą barierę 400. Z trójki walut naszego regionu to perspektywy forinta postrzegamy najgorzej, co wiążemy z nierównowagami wewnętrznymi i zewnętrznymi, konfliktem z UE, na którego arenie Budapeszt pozostaje osamotniony oraz kontrowersyjnych, płoszących kapitał zagraniczny pomysłów władz.

Euro: niełatwo trwale przyćmić blask dolara

Rozpoczęcie cyklu zacieśniania ruchem o 25 pkt bazowych i możliwość sięgnięcia po mocniejsze podwyżki w przyszłości. Brzmi znajomo, prawda? Taką strategię tej wiosny obrała Rezerwa Federalna, podobną drogą latem podąży także Europejski Bank Centralny. Na wczorajszym posiedzeniu w dużej mierze potwierdzono to, co już wiedzieliśmy od końcówki maja i pojawienia się na oficjalnym blogu zapowiedzi normalizacji. Skup aktywów odchodzi do lamusa z końcem miesiąca. W lipcu dojdzie do pierwszej od 2011 r. podwyżki stóp procentowych. We wrześniu zakończy się era ujemnej stopy depozytowej, która rozpoczęła się w 2014 r. W kolejnych kwartałach zacieśnianie będzie kontynuowane.

Kursy walut, kurs euro, dolara i PLN, wykres USD/PLN i EUR/USD ; źródło: Bloomberg

Zaskoczeniem było natomiast przygotowanie inwestorów na podwyżkę o 50 punków bazowych na wrześniowym posiedzeniu. Nawet to nie wystarczyło jednak, by notowania EUR/USD przekroczyły bardzo ważną barierę 1,08, choć w pewnym momencie brakowało do tego niespełna ćwierć procent! Zamiast tego kurs euro zaczął pikować w kierunku 1,06. Przy słabszym złotym wyniosło to USD/PLN wyraźnie ponad 4,30 zł. Zwrot w polityce pieniężnej EBC został uprzednio dobrze przetrawiony. Euro zdecydowanie bliżej niż dolarowi do miana waluty procyklicznej, powiązanej z globalną koniunkturą. Stagflacyjne obawy i obniżanie prognoz wzrostu (np. w tym tygodniu OECD ścięła szacunek globalnej dynamiki PKB o 1,5 punktu procentowego i do 3 proc.) nie tworzą przychylnego środowiska do umocnienia wspólnej waluty. Podobnie: w dobie szoku energetycznego EUR gorzej od USD wypada na polu warunków handlu zagranicznego i zagrożeń dla siły konsumpcji.

Dolar: inflacja w USA nie odpuszcza, dynamika CPI najwyższa od 40 lat

Pole do osłabienia dolara pozostaje umiarkowane także ze względu na powolne wygasanie presji cenowej w USA. Umacnia to rynek w przekonaniu, że wśród głównych banków centralnych Fed najostrzej walczyć będzie z inflacją. Ceny konsumenckie w maju były w USA o 8,6 proc. wyższe niż rok wcześniej. To wynik o 0,3 pkt proc. powyżej oczekiwań i poprzedniego odczytu nowy cykliczny szczyt i najwyższy odczyt od 40 lat. Skok CPI wyniósł 1 proc. w porównaniu z kwietniem. Ceny bazowe, z wyłączeniem żywności i energii, były o 0,6 proc. wyższe niż miesiąc wcześniej, a dynamika wskaźnika w ujęciu rok do roku wyhamowała jedynie z 6,2 do 6,0 proc.

Dynamika inflacji CPI w USA; źródło: Bloomberg

Zdecydowanie nie są to dane sugerujące, że Fed może spuścić nieco z tonu przy nadal bardzo mocnym rynku pracy. Okoliczności wybitnie nie sprzyjają zatem dalszym wzrostom wartości euro w relacji do amerykańskiej waluty. Odbicie EUR/USD z minionych kilku tygodni okazuje się zbyt dynamiczne i niemożliwe do utrzymania w bieżącym, zdominowanym przez niepewność otoczeniu. Nie zmienia to faktu, że postrzeganie euro uległo w ostatnim miesiącu na tyle znacznej poprawie, że kurs EUR/USD nie powinien przełamywać dołków z 2017 r., do których zbliżył się w maju, i zmierzać w kierunku parytetu. Spodziewamy się, że dolar w dalszej części roku potanieje w stosunku do złotego, ale USD/PLN może mieć problem z dotarciem do pułapu 4,00.

10 cze 2022 14:47|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

9 cze 2022 9:31

Kursy walut bez przełomu, euro czeka na konferencję EBC, złoty na NBP (komentarz z 9.06.2022)

8 cze 2022 16:07

Kursy walut po dziewiątej podwyżce stóp NBP, kurs euro w połowie znajomego przedziału wahań, frank najtańszy od wybuchu wojny (popołudniowy komentarz z 8.06.2022)

8 cze 2022 8:09

Kursy walut przed dziewiątą podwyżką stóp RPP, euro i dolar stabilne, frank traci, funt drożeje (komentarz z 8.06.2022)

7 cze 2022 10:53

Kursy walut minimalnie rosną, kurs dolara odbija od kluczowej bariery, kurs euro blisko 4,60 zł (komentarz z 7.06.2022)

Atrakcyjne kursy 28 walut

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację