Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kursy walut zadrżały o Credit Suisse, dolar odbija, kurs euro czeka na ruch EBC (komentarz z 16.03.2023)

16 mar 2023 8:46|Bartosz Sawicki

Przez rynki finansowe od tygodnia przetacza się fala obaw o rozlewanie się kryzysu bankowego po upadku kalifornijskiego SVB. Kolejne dni przynoszą zwroty nastrojów o 180 stopni. W środę inwestorzy zadrżeli o szwajcarski Credit Suisse, co wywołało potężne zawirowania na rynkach akcji i obligacji. Skutkowało to także przeceną euro przejściowo windującą kurs dolara ponad 4,45 zł. Złoty jest stabilny i oczekujemy utrzymania takiego stanu rzeczy. EUR/PLN jak dotąd pozostaje niewzruszony i utrzymuje się w dobrze znanym przedziale wahań wokół 4,70. Kurs franka jest w połowie drogi pomiędzy 4,75 a 4,80 zł. Kurs funta zawrócił przed 5,40 zł i GBP/PLN cofa się do 5,35. W czwartek uwaga skupi się na decyzji EBC. Rada Prezesów w obliczu turbulencji w sektorze bankowym ma twardy orzech do zgryzienia, a rynek stracił wiarę w ruch stopy depozytowej z 2,5 do 3,0 proc. i utrzymanie polityki pieniężnej na dotychczasowych torach.

Decyzja EBC przesądzi o kierunku EUR/USD i USD/PLN; źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Dolar: strach o Credit Suisse spycha EUR/USD i winduje USD/PLN
  2. Euro: decyzja EBC może odwrócić losy wspólnej waluty

Dolar: strach o Credit Suisse spycha EUR/USD i winduje USD/PLN

Kondycja Credit Suisse od miesięcy budziła zaniepokojenie inwestorów. Zaledwie kilka tygodni temu bank poinformował, że w 2022 r. zanotował największą od Globalnego Kryzysu Finansowego stratę. Pod koniec ubiegłego roku agencja S&P obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej tylko jeden poziom powyżej śmieciowego. Nic więc dziwnego, że instytucja ta zogniskowała na sobie uwagę w momencie pojawienie się obaw o rozlewanie się kryzysu po sektorze bankowym w następstwie upadku Silicon Valley Bank i została zidentyfikowana jako kolejne słabe ogniwo. Tym bardziej że w tym samym czasie pojawiły się wątpliwości dotyczące sprawozdawczości.

Akcje banku, który jest w trakcie zmiany strategii i odejścia od dominującej roli bankowości inwestycyjnej w modelu biznesowym, runęły w środę o niemal 30 proc. i na historyczne dno. Przesłanką stały słowa prezesa Saudi National Bank, głównego akcjonariusza Credit Suisse, który wykluczył wzrost zaangażowania w akcje banku ponad 10 proc., powołując się na ograniczenia regulacyjne i statutowe. W tym samym czasie pikowała również wycena obligacji, a koszt zabezpieczenia się przed niewypłacalnością CS w tydzień podwoił się i osiągnął pułapy jasno obrazujące powagę sytuacji i brak zaufania inwestorów.

Euro: decyzja EBC może odwrócić losy wspólnej waluty

Tarapaty szwajcarskiego giganta mocno odbiły się na giełdowej wycenie banków Starego Kontynentu. Sektorowy subindeks Stoxx 600 zakończył sesję ok. 7 proc. pod kreską. EUR/USD runął w kierunku 1,05. W rezultacie kurs dolara wzrósł o przeszło 1,5 proc., a USD/PLN, naruszając 4,45, osiągnął okolice marcowych szczytów. EBC i Fed bacznie zaczęły przyglądać się ekspozycji poszczególnych instytucji na tarapaty szwajcarskiego banku. Sytuacja na rynkach nieco uspokoiła się, dopiero gdy szwajcarski bank centralny i nadzorca wydali wspólny komunikat, w którym poinformowali, że Credit Suisse spełnia wymogi kapitałowe i płynnościowe, ale w razie gdyby sytuacja się zmieniła udzielą niezbędnej pomocy.

Kursy walut, kurs euro do dolara i dolara do złotego; źródło: Bloomberg

Napięcia w sektorze bankowym podsyciły też niepewność, czy Europejski Bank Centralny na dzisiejszym posiedzeniu – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – podniesie stopy procentowe o 50 punktów bazowych i wywinduje stopę depozytową z 2,5 do 3,0 proc. Wycena prawdopodobieństwa takiego kroku obniżyła się w kilka dni z prawie 90 do zaledwie kilkunastu procent. W połączeniu z wyprzedażą banków wywarło to presję na wspólną walutę. Jeśli słabnięcie obaw o stabilność Credit Suisse pójdzie w parze z utrzymaniem przez EBC ostrego kursu i podkreślaniem zagrożenia wysoką inflacją, to kurs euro w relacji do dolara, ale także franka czy funta będzie mógł kontynuować odbicie z minionych kilkunastu godzin.

newsletter

NEWSLETTER

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.

Szło by to w parze z ponownym spadkiem USD/PLN w kierunku 4,40. Dla euro dobrym omenem może być to, że nawet w apogeum wczorajszej wyprzedaży EUR/USD nie sforsował bariery 1,05, która prawdopodobnie oddziela korekcyjne cofnięcie głównej pary walutowej od zmiany trendu w jej notowaniach na spadkowy. Jednocześnie należy dodać, że Rada Prezesów musi mieć z tyłu głowy świadomość, że zbyt restrykcyjna polityka w niestabilnych rynkowych okolicznościach i przy skrajnie rozchwianych rynkach długu mogłaby prowadzić do zaognienia sytuacji na rynkach obligacji państw peryferyjnych i skierować uwagę na relatywnie słabe kapitałowo włoskie i hiszpańskie banki, czyli jednym słowem obudzić demony europejskiego kryzysu zadłużeniowego.

16 mar 2023 8:46|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

15 mar 2023 11:40

Kursy walut otrząsają się z szoku po upadku SVB, prognozy kursu dolara i euro nadal spadkowe, inflacja w Polsce mija szczyt (komentarz z 15.03.2023)

14 mar 2023 9:10

Kursy walut w chaosie, kurs dolara spada wraz z szansami na podwyżkę Fed, frank drożeje, kurs euro trzyma się pod 4,70 zł (komentarz z 14.03.2023)

13 mar 2023 9:19

Kursy walut po upadku SVB, kurs dolara runął, kurs euro o włos od minimów (komentarz z 13.03.2023)

10 mar 2023 9:29

Dolar traci przed raportem z rynku pracy, złoty obojętny na tarapaty Silicon Valley Bank (komentarz z 10.03.2023)