Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kursy walut w chaosie, kurs dolara spada wraz z szansami na podwyżkę Fed, frank drożeje, kurs euro trzyma się pod 4,70 zł (komentarz z 14.03.2023)

14 mar 2023 9:10|Bartosz Sawicki

Choć amerykańskie władze ostro zareagowały, aby upadek Silicon Valley Bank nie dał początku kryzysowi całego sektora bankowego, to rynkowe nastroje pozostają skrajnie rozchwiane. Kurs dolara runął w obliczu potężnych przetasowań na rynku obligacji. Inwestorzy stracili przekonanie, że Rezerwa Federalna w przyszłym tygodniu dokona jakiejkolwiek podwyżki stóp procentowych. USD/PLN, który spadł pod 4,40 może mieć problem z zadomowieniem się poniżej tej bariery. Kurs euro pozostaje stabilny w dobrze znanym przedziale wahań wokół 4,70 zł. Drożeje za to frank, do którego tradycyjnie inwestorów popycha strach i niepewność. CHF/PLN, wracając do 4,80, wymazał całość spadków z przełomu lutego i marca. Lepiej od złotego radzi sobie także funt. GBP/PLN odbił w kierunku 5,35, jest najwyżej od przeszło tygodnia i na pułapie zbieżnym ze średnią wartością notowań w tym roku.

Kurs dolara spada w obliczu napięć w sektorze bankowym USA; źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Dolar: USD/PLN rośnie z topniejącymi szansami na podwyżki stóp Fed
  2. Euro: EBC nie zmienia planów, EUR zyskuje w relacji do USD

Dolar: USD/PLN rośnie z topniejącymi szansami na podwyżki stóp Fed

W ubiegłą środę inwestorzy przypisywali ponad 70-procentowe prawdopodobieństwo podwyżce stóp procentowych w USA o 50 pkt bazowych. Docelowy poziom dla kosztu pieniądza widziano już niemal na pułapie 6 proc. Do takiej wyceny windującej kurs dolara furtkę uchylił szef Rezerwy Federalnej. Jerome Powell podczas cyklicznego półrocznego sprawozdania w Kongresie stwierdził, że w przypadku, gdy dane będą to uzasadniać, możliwy jest powrót FOMC do agresywniejszego zacieśniania. Wszystko miały rozstrzygnąć piątkowy raport z rynku pracy oraz zaplanowane na dziś odczyty inflacji.

Kursy walut, wykres EUR/PLN, CHF/PLN i USD/PLN; źródło: Bloomberg

Upadek Silicon Valley Bank i wstrząsy wtórne na rynkach finansowych z hukiem zatrzasnęły furtkę do mocnej podwyżki. Wśród inwestorów wygasa wiara w jakiekolwiek dalsze podwyżki stóp procentowych. We wtorek rano prawdopodobieństwo podwyżki o 25 pkt bazowych, do pułapu 4,75-5,00 proc. to ok. 50 proc. Rentowność amerykańskich dwuletnich obligacji zaliczyła największe tąpnięcie od drugiej połowy lat 80. XX w. Indeks grupujący amerykańskie banki runął na poniedziałkowej sesji o niemal 20 proc., a wiele instytucji zaliczyło kilkudziesięcioprocentowe przeceny. Rynek wycenia, że na koniec roku stopy powrócą poniżej 4,0 proc. To przeszło 1,5 pkt proc. poniżej wyceny sprzed zaledwie kilku dni.

Bankructwo SVB wywołujące potężne zawirowania na rynkach finansowych to nie jest dobry moment na zaostrzanie kursu polityki pieniężnej. Nie zmienią tego jakiekolwiek dane napływające w najbliższych dniach. Ani dzisiejsze (13:30) odczyty inflacji, ani zaplanowane na dalszą część tygodnia publikacje dynamiki sprzedaży detalicznej czy produkcji przemysłowej. Zresztą gdyby raport z rynku pracy z piątku miał jakiekolwiek znaczenie dla perspektyw polityki, to należałoby ocenić, że nie przemawiał on jednoznacznie za powrotem do ostrych podwyżek, przede wszystkim ze względu na niższą od prognoz dynamikę wynagrodzeń.

Euro: EBC nie zmienia planów, EUR zyskuje w relacji do USD

W przypadku Fed podwyżka stóp o pół punktu procentowego miała charakter warunkowy i w nowych okolicznościach nie może być o niej mowy. Przebieg wydarzeń w najbliższym tygodniu zdeterminuje, czy będzie miejsce na jakiekolwiek zacieśnianie. Spory ból głowy ma zapewne także Rada Prezesów EBC. Do czwartkowej jej decyzji kurz po upadku SVB nie zdąży zapewne opaść, a przecież decydenci właściwie wprost zapowiedzieli podwyżkę stopy depozytowej z 2,5 do 3 proc. Z banku centralnego napływają przecieki, że deklaracje zostaną zrealizowane. Rynek wciąż wycenienia taki scenariusz z ponad 50-procentowym prawdopodobieństwem. Na marginesie dodajmy, że niejako automatycznie powróciły opnie, że europejskie władze monetarne mogą powtarzać błąd z 2008 r., gdy politykę zacieśniono u progu Globalnego Kryzysu Finansowego. Również podwyżki z 2011 r. dokonane w trakcie trwania europejskiego kryzysu zadłużeniowego szybko zostały ocenione jako niepotrzebne i szkodliwe. Porównaniom tym sprzyja zapewne fakt, że wtedy u sterów EBC stał również francuski bankier centralny (Jean Claude-Trichet, dziś EBC kieruje jego rodaczka Christine Lagarde).

Kursy walut, kurs euro do dolara na tle wyceny polityki Fed; źródło: Bloomberg

Wracając do bieżących wydarzeń: odporność wyceny zamierzeń EBC na tle Fed odpowiada za skok EUR/USD do 1,07 i zepchnięcie USD/PLN poniżej 4,40. Ruchy te mogą jednak okazać się nietrwałe. Ton dyskusji w Europejskim Banku Centralnym nadawała ostatnio frakcja jastrzębi, zwolenników restrykcyjnej polityki i podniesienia stopy depozytowej do najwyższych pułapów w historii. Część z nich forsowała potrzebę kontynuacji ostrych ruchów także w drugim kwartale. W najbliższy czwartek okaże się, czy ostry kurs zostanie utrzymany. Jeśli napięcia w amerykańskim sektorze bankowym zaczną się rozlewać na inne sektory i wywołają nową odsłonę globalnej bessy, to w takich warunkach również wyśrubowana wycena przyszłych kroków EBC zacznie kruszeć. W takim wypadku defensywny dolar znów mógłby zaliczyć odbicie, gdyż po załamaniu z minionych dni oczekiwania odnośnie do zamierzeń Fed będą obniżać się mniej niż w przypadku innych banków centralnych. Wydaje się jednak, że działania amerykańskich władz, które zagwarantowały depozyty i zapowiedziały dostarczanie płynności instytucjom finansowym wystarczą by zapobiec kryzysowi bankowemu o globalnej skali.

newsletter

NEWSLETTER

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.
14 mar 2023 9:10|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

13 mar 2023 9:19

Kursy walut po upadku SVB, kurs dolara runął, kurs euro o włos od minimów (komentarz z 13.03.2023)

10 mar 2023 9:29

Dolar traci przed raportem z rynku pracy, złoty obojętny na tarapaty Silicon Valley Bank (komentarz z 10.03.2023)

9 mar 2023 8:26

Kursy walut obojętne na posiedzenie RPP, kurs dolara ustabilizował się po skoku (komentarz z 9.03.2023)

8 mar 2023 8:51

Kursy walut reagują na sprawozdanie Powella, kurs dolara gwałtownie rośnie, złoty zależny od treści projekcji inflacyjnej NBP (komentarz z 8.03.2023)