Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kursy walut otrząsają się z szoku po upadku SVB, prognozy kursu dolara i euro nadal spadkowe, inflacja w Polsce mija szczyt (komentarz z 15.03.2023)

15 mar 2023 11:40|Bartosz Sawicki

Opada kurz po bankructwie Silicon Valley Bank. Kurs dolara, który mocno pikował, zaczyna odrabiać straty w relacji do EUR, GBP czy CHF pod wpływem poszukiwania równowagi przez rynki obligacji i krzepnięcia przekonania, że Rezerwa Federalna w przyszłym tygodniu będzie w stanie podnieść stopy procentowe, choć nie tak odważnie jak wcześniej zakładano. USD/PLN rośnie w okolice 4,40. EUR/PLN zawrócił nad 4,70, lecz kurs euro utrzymuje się w ugruntowanym przedziale. Dopiero przełamanie 4,72 zł zagrażałoby dalszą zwyżką. Frank szwajcarski wyceniany jest na 4,80 zł. GBP/PLN rośnie dziś piątą sesję z rzędu, kurs funta równo przed tygodniem naruszał 5,35 zł, a dziś jest o 10 gr powyżej tego pułapu.

Kursy walut otrząsają się po upadku SVB, inflacja w Polsce mija szczyt; źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Dolar: inflacja mniej ważna od upadku SVB
  2. Euro: niezłomność EBC może windować EUR/USD i spychać USD/PLN
  3. Złoty: spadkowe prognozy kursu dolara i euro pozostały aktualne
  4. Złoty: inflacja w Polsce minęła szczyt, ale spadek CPI może rozczarować RPP

Dolar: inflacja mniej ważna od upadku SVB

Inflacja w USA wyhamowała z 6,4 do 6,0 proc. rok do roku. Wzrost ceny w lutym był najniższy od września 2021 r. i zgodny z prognozami. Inwestorzy przez palce patrzą na minimalnie silniejszy od szacunków, półprocentowy miesięczny wzrost inflacji bazowej pokazujący, że presja cenowa w amerykańskiej gospodarce zachowuje impet i łatwo nie da za wygraną. Wywołane przez bankructwo Silicon Valley Banki obawy o stabilność finansową i strach przed kryzysem bankowym zepchnęły jednak dane ( zarówno z rynku pracy, jak i wczorajsze, inflacyjne) na dalszy plan.

Inflacja konsumencka w USA; źródło: Bloomberg

Dla Fed w tym momencie istotne jest przede wszystkim to, jak kształtować będzie się ryzyko rozlewania się upadku SVB na inne instytucje. W ubiegłą środę inwestorzy przypisywali ponad 70-proc. prawdopodobieństwo podwyżce stóp procentowych w USA o 50 pb. Docelowy poziom dla kosztu pieniądza widziano już niemal na pułapie 6 proc. Do takiej wyceny windującej kurs dolara furtkę uchylił szef Rezerwy Federalnej. Jerome Powell podczas cyklicznego półrocznego sprawozdania w Kongresie. Bankructwo Silicon Valley Bank i wstrząsy wtórne na rynkach finansowych z hukiem zatrzasnęły furtkę do mocnej podwyżki.

Euro: niezłomność EBC może windować EUR/USD i spychać USD/PLN

Wśród inwestorów mocno nadszarpnięta została wiara w jakiekolwiek dalsze podwyżki stóp procentowych. W środę rano prawdopodobieństwo podwyżki o 25 pb, do pułapu 4,75-5,00 proc., to ok. 75 proc., ale wyraźnie podniosło się ono wraz z opadaniem kurzu i stabilizacją nastrojów po bankructwie Silicon Valley Bank. Mimo to wtorkowe dane o inflacji zdecydowanie nie wystarczą, by ożywić nadzieje na mocny ruch w marcu i podnieść oczekiwania odnośnie do dalszych kroków Fed do pułapów sprzed tygodnia.

Kurs dolara, który odbija nad 4,40 po tym, jak wcześniej obniżył się w kierunku 4,35 zł i był 10 groszy niżej niż zaledwie tydzień temu, może mieć przestrzeń do ponownej zniżki. Prawdopodobnie stanie się tak, jeśli EBC w czwartek pozostanie niewzruszony na turbulencje w sektorze bankowym, zgodnie z zapowiedziami podniesie stopę depozytową z 2,5 do 3,0 proc. i utrzyma ostrą retorykę. Rada Prezesów EBC właściwie wprost zapowiedziała podwyżkę stopy depozytowej o pół punktu procentowego. Realizacja tej obietnicy wpisywałaby się w obraz europejskich władz monetarnych, które w grudniu ewidentnie zaostrzyły kurs. W obecnej sytuacji dolar znów będzie mieć problem, by ścigać się z euro na polu nastawienia i śmiałości działań banków centralnych.

Złoty: spadkowe prognozy kursu dolara i euro pozostały aktualne

Już wcześniej na długoterminowe perspektywy dolara patrzyliśmy negatywnie. Ostatnie odbicie USD postrzegaliśmy w kategoriach korekty i zakładaliśmy, że USD/PLN od wiosny ponownie zacznie się osuwać w kierunku 4,0. Jeśli bankructwo SVB nie zamieni się w rozległy kryzys bankowy, nie będzie miało katastrofalnych konsekwencji dla globalnego wzrostu gospodarczego, a jedynie ostudzi zapał w FOMC do kontynuacji zacieśniania, to prawdopodobieństwo spełnienia się pozytywnego dla PLN scenariusza wzrośnie.

Kursy walut, wykres EUR/PLN i USD/PLN; źródło: Bloomberg

Zachowanie złotego w minionych tygodniach postrzegaliśmy konstruktywnie i traktowaliśmy jako dobry prognostyk na dalszą część roku, gdy inflacja w Polsce będzie hamować, realna atrakcyjność odsetkowa polskiej waluty rosnąć, a aktywność gospodarcza minie dołek. Rynek wyceniał agresywne podwyżki ze strony głównych banków centralnych, a EUR/PLN w tym czasie osunął się pod 4,70. Jeśli odejmiemy tylko ten jeden element rynkowej układanki, to kondycja PLN tym bardziej powinna się poprawiać. Na razie pozostajemy wierni dotychczasowym prognozom, że za euro na koniec roku zapłacimy mniej niż 4,50 zł.

Złoty: inflacja w Polsce minęła szczyt, ale spadek CPI może rozczarować RPP

Inflacja w Polsce właśnie mija szczyt. Choć tempo wzrostu cen nie przekroczyło 20 proc., co jeszcze niedawno wydawało się realnym zagrożeniem, to pobity został rekord z października, gdy dynamika CPI zbliżyła się do 18 proc. r/r. W lutym ceny konsumenckie były aż o 18,4 proc. wyższe niż przed rokiem i zanotowały najpotężniejszy wzrost od 1996 r. Odczyt wypadł minimalnie poniżej mediany rynkowych prognoz, już czwarty raz rzędu.

Inflacja i stopy procentowe w Polsce; źródło: Bloomberg

Przy okazji publikacji danych za luty dokonano rewizji wskaźnika za poprzedni miesiąc. W styczniu dynamika inflacji wyniosła 16,6 proc. i była znacznie niższa od pierwotnych szacunków GUS. To bardzo duże zaskoczenie, które obniżyło szczyt inflacji i efekt corocznego dopasowania wag w koszyku inflacyjnym.Tempo wzrostu cen w kolejnych kwartałach będzie hamować. Najmocniej na początku, gdy najsilniejszy wpływ na dynamikę cen w ujęciu rok do roku będzie mieć szok wywołany przez wojnę i ubiegłoroczny skok cen. Prognozy Narodowego Banku Polskiego zakładają, że na koniec roku inflacja będzie przyjmować wartości jednocyfrowe, a do 2,5-proc. celu zbliży się na mniej niż 1 pkt proc. dopiero w 2025 r.

newsletter

NEWSLETTER

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.

Wzrost gospodarczy ostro wyhamował, a popyt jest zapewne blisko dołka. Odbicie konsumpcji i wyższa od wcześniejszych oczekiwań dynamika PKB, którą w tym roku osiągnie strefa euro mogą sprawić, że wygasanie presji cenowej w naszym kraju będzie wolniejsze od optymistycznych założeń NBP. Znaczny udział mają w tym silny rynek pracy, rosnące w dwucyfrowym tempie wynagrodzenia i podwyżka płacy minimalnej. Z natury trudniejsza do wygaszenia inflacja bazowa przyspieszała nawet, gdy dynamika wskaźnika CPI hamowała w końcówce 2022 r. W styczniu i lutym br. zapewne to się nie zmieniło. Ceny z wyłączeniem paliw i żywności są w Polsce o ok. 12 proc. wyższe niż rok wcześniej. Niechlubny rekord powinien zostać potwierdzony już jutro (16 marca) o godz. 14.

15 mar 2023 11:40|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

14 mar 2023 9:10

Kursy walut w chaosie, kurs dolara spada wraz z szansami na podwyżkę Fed, frank drożeje, kurs euro trzyma się pod 4,70 zł (komentarz z 14.03.2023)

13 mar 2023 9:19

Kursy walut po upadku SVB, kurs dolara runął, kurs euro o włos od minimów (komentarz z 13.03.2023)

10 mar 2023 9:29

Dolar traci przed raportem z rynku pracy, złoty obojętny na tarapaty Silicon Valley Bank (komentarz z 10.03.2023)

9 mar 2023 8:26

Kursy walut obojętne na posiedzenie RPP, kurs dolara ustabilizował się po skoku (komentarz z 9.03.2023)