Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Mieszane sygnały z rynków. Funt coraz wyżej (komentarz walutowy z 5.09.2019)

5 wrz 2019 13:39|Marcin Lipka

Kolejne negatywne zaskoczenie z Niemiec i mikroskopijny wzrost PKB w Szwajcarii. USA i Chiny wracają do rozmów na temat handlu. Wzrost funta przyspiesza mimo olbrzymiej niepewności. Złoty stabilny podczas początkowych godzin czwartkowej sesji.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Godz. 14:15: Zmiana liczby zatrudnionych w USA według danych ADP za sierpień (szacunki: +148 tys.).
  • Godz. 16:00: Indeks ISM za amerykańskiego sektora usług w sierpniu (szacunki: 54 pkt).

Seria negatywnych informacji

Kolejna porcja danych z Niemiec negatywnie zaskakuje. Lipcowe zamówienia w przemyśle naszego zachodniego sąsiada spadły o 5,6 proc. r/r. To już 13. z rzędu spadek odczytów w ujęciu rocznym. Skala obniżki aktywności przemysłu jest już porównywalna do tego, co się działo w latach 2011-2013 (kryzys zadłużeniowy strefy euro) oraz podczas globalnego spowolnienia 2001-2002.

Niepokoi również to, że spadki produkcji, które najpierw dotyczyły przede wszystkim dóbr inwestycyjnych i pośrednich, teraz zaczynają przenosić się na towary konsumpcyjne. Zamówienia na produkty konsumpcyjne w czerwcu spadły o 7,5 proc. r/r, a w lipcu już o 9,7 proc. Ogólny wolumen (indeks) zamówień w przemyśle jest obecnie wyższy tylko o 0,3 proc. w porównaniu ze średnią z 2015 r. Rośnie ryzyko, że te negatywne trendy zaczną się również przekładać na zatrudnienie. Spadek popytu na pracę będzie bardzo szybko pogarszał nastroje konsumentów i wywoła efekt „drugiej rundy”, który będzie powstrzymywać niemiecką gospodarkę przed wzrostem (jeżeli zapowiadany impuls fiskalny okaże się opóźniony bądź zbyt słaby).

Niewiele dobrego można powiedzieć również o odczytach ze Szwajcarii. Helwecka gospodarka rozwijała się w tempie 0,2 proc. r/r w II kw. br. To oznacza, że wzrost był drugim z najwolniejszych w ostatnich 15 latach, prócz IV kw. 2008 r., czyli szczytu globalnego kryzysu. Dane za I kw. zostały zrewidowane wyraźnie w dół – z 1,7 do 1,0 proc. r/r. Najbardziej negatywnie na wynik wpłynął spadek inwestycji – o 1,6 proc. W jakimś stopniu może to być natomiast dobra informacja dla „frankowiczów”. Szwajcarski Bank Narodowy może obawiać się skutków dalszego spowolnienia gospodarczego spowodowanego silną walutą i bardziej intensywnie interweniować na rynku, osłabiając przy tym CHF.

I garść dobrych newsów

Na szczęście na rynku obecne są nie tylko złe informacje. Już zwracaliśmy uwagę, że pozytywne doniesienia z Hongkongu mogą szybko wywołać polepszenie się relacji USA i Chiny. I tak się stało. Obie strony sugerują powrót do rozmów, we wrześniu na niższym szczeblu, a miesiąc później na wyższym. Wprawdzie cła prawdopodobnie nie zostaną na razie obniżone, ale być może kolejne podwyżki zostaną zatrzymane, co obecnie wystarcza, by poprawić globalny sentyment.

W krótkim terminie warto również pozytywnie odebrać wydarzenia w Wielkiej Brytanii. Ryzyko chaotycznego opuszczenia UE 31 października zmniejszyło się po przyjęciu przez Izbę Gmin ustawy uniemożliwiającej twardy brexit pod koniec przyszłego miesiąca. Jednak w sprawie brexitu kolejne tygodnie być zdecydowanie bardziej nerwowe.

Tak czy inaczej, prawdopodobnie uda się przeprowadzić przedterminowe wybory – czy to poprzez brak wotum zaufania dla jakiegokolwiek rządu w obecnym rozdaniu parlamentarnym, czy to poprzez samorozwiązanie się Izby Gmin. Poparcie dla konserwatystów jest stosunkowo duże – ok. 10 pkt proc. przewagi nad laburzystami, a dodatkowo partia Borisa Johnsona ma rezerwę w postaci Partii Brexitu, która po wygraniu wyborów do Parlamentu Europejskiego nadal cieszy się poparciem kilkunastu procent społeczeństwa i przy radykalnym podejściu torysów do brexitu mogą oni odebrać partii Farage kolejne kilka pkt proc., zyskując wystarczającą przewagę do rządzenia w przyszłym parlamencie. To byłaby fatalna informacja dla funta, nawet gdyby data graniczna opuszczenia UE została faktycznie przesunięta na koniec stycznia 2020 r.

Złoty spokojny przed danymi z USA

Ogólny sentyment globalny pozostaje w miarę dobry. Inwestorzy wracają do bardziej ryzykownych aktywów po doniesieniach o możliwości zmniejszenia napięć handlowych oraz ograniczeniu szans na twardy brexit. To także pozwala utrzymywać ostatnie wzrosty złotemu. Kurs EUR/PLN utrzymuje się poniżej granicy 4,35, a USD/PLN zbliża się do poziomu 3,90.

Po południu ważne będą dane ISM z amerykańskiego sektora usług. Negatywne zaskoczenie, o podobnej skali jak w kontekście przemysłu, prawdopodobnie mogłoby pogorszyć sentyment i wprowadzić więcej nerwowości. Złoty jednak prawdopodobnie nie zareagowałby na te odczyty szczególnie negatywne, gdyż zostałyby one zmitygowane przez wzrost apetytu na głębsze od oczekiwań cięcie stóp procentowych przez Fed i presję na dolara. Ogólnie więc złoty powinien być stabilny i utrzymać wzrosty z ostatnich godzin.

5 wrz 2019 13:39|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

4 wrz 2019 17:21

Kolejny zwrot w sprawie brexitu? (popołudniowy komentarz walutowy z 4.09.2019)

4 wrz 2019 13:46

Poprawa sentymentu. Złoty zyskuje (komentarz walutowy z 4.09.2019)

3 wrz 2019 16:51

Bardzo słabe wyniki amerykańskiego przemysłu (popołudniowy komentarz walutowy z 3.09.2019)

3 wrz 2019 13:33

Funt na drodze do 34-letnich minimów (komentarz walutowy z 3.09.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut