Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Nadal słaby sentyment (komentarz walutowy z 27.06.2018)

27 cze 2018 13:01|Marcin Lipka

Mimo częściowego wycofania się Białego Domu w sprawie restrykcji inwestycyjnych na terenie USA sentyment na kilka dni przed oczekiwanym wprowadzeniem ceł pozostaje słaby. Wiele walut krajów wschodzących pod presją również ze względu rosnące ceny ropy naftowej. EUR/PLN nadal blisko granicy 4,34, czyli wielomiesięcznych szczytów.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Brak danych makro, które mogą wyraźnie wpłynąć na analizowane pary walutowe.

Więcej złych niż dobrych informacji

Cały czas na szerokim rynku panuje awersja do ryzyka. Przede wszystkim pokazuje to zachowanie walut rynków wschodzących i fakt, że prócz dolara mocny pozostaje japoński jen oraz frank. Sytuacji nie poprawiła także kwestia zrobienia kroku do tyłu przez administrację Białego Domu w sprawie ograniczenia inwestycji w technologicznie wrażliwe sektory. Ocena co do możliwości przeprowadzenia takich inwestycji przez zagraniczne podmioty będzie formułowana na podstawie bieżących narzędzi, a nie nowych wytycznych.

Pozytywne informacje jednak szybko ustępują tym negatywnym. Stany Zjednoczone cały czas sugerują, że niewykluczone jest wprowadzenie ceł na europejskiej samochody. Dodatkowo w przyszły piątek mają zostać fizycznie zastosowane 25 proc. cła na chiński import o sumarycznej rocznej wartości 34 mld dolarów, a krótko później na kolejne 16 mld (ok. 10 proc. całkowitego importu z Państwa Środka).

Brak wstrzymania tych działań może utrzymywać słaby sentyment, nawet jeżeli opcja wycofania się z obostrzeń handlowych (w pewnym momencie) pozostanie scenariuszem bazowy. Rynek także zacznie spekulować, że zagrożenie objęcia cłem pozostałych części handlu (450 mld dol. /rocznie) znacząco wzrośnie, a odwrócenie tych tendencji stanie się trudniejsze.

Często, gdy zagrożenie światowej koniunktury rośnie to surowce energetyczne tanieją ze względu na oczekiwany spadek popytu. Teraz mamy jednak do czynienia z przeciwną sytuacją. Ropa wyraźnie drożeje i zbliża się do wieloletnich rekordów (obawy o zapasy, podaż z Iranu, niewystarczające wolne moce produkcyjne w OPEC w związku problemami Wenezueli). To przy drogim dolarze stanowi znaczny koszt dla krajów importujących ten surowiec, a więc i zwiększa presję na lokalne waluty.

Dobrym tego przykładem jest hinduska rupia, która jest o włos od osiągnięcia najniższego poziomu w historii do dolara. Nowe wielomiesięczne minima do dolara znowu pogłębił juan. Amerykańska waluta kosztowała już dziś prawie 6,62 CNY. Pogarsza to także ogólny sentyment na rynku, gdyż znaczna część inwestorów patrzy właśnie na zachowanie się juana.

Główny elementem kreującym nastroje pozostaje jednak cały czas giełda w Stanach Zjednoczonych i ocena tamtejszych inwestorów w sprawie zagrożeń handlowych. Dopóki sentyment pozostaje tam minorowy trudno oczekiwać na odreagowanie ostatnich spadków wartości walut, nawet gdyby szanse na podwyżki stóp procentowych w USA nieco się zmniejszały.

Globalny wpływ na złotego

Polska waluta w obecnym środowisku zachowuje się stosunkowo dobrze na tle walut rynków wschodzących, ale to nie jest wystarczające by utrzymywać wartość w relacji do euro, franka czy dolara. Stąd między innymi para EUR/PLN nadal jest bardzo blisko 15-miesięcznych szczytów.

Podobnie jak na rynku globalnym sytuacja na złotym będzie zależeć w najbliższych dniach od kwestii związanych z handlem zagranicznym (szczegóły w poprzednich akapitach). Jeżeli sytuacja się nie ustabilizuje i zainteresowane strony nie zrobią kroku w tył to niewykluczone, że w kolejnych dniach EUR/PLN osiągnie nowe szczytu i przesuniemy się z notowaniami w przedział 4,35-4,40.

27 cze 2018 13:01|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

26 cze 2018 14:56

Koniec przeceny? (popołudniowy komentarz walutowy z 26.06.2018)

26 cze 2018 12:55

Kumulacja negatywnych informacji (komentarz walutowy z 26.06.2018)

25 cze 2018 15:09

Dolar, złoty tracą (popołudniowy komentarz walutowy z 25.06.2018)

25 cze 2018 11:59

Turecka lira po wyborach (komentarz walutowy z 25.06.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut