Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Największy spadek eksportu w historii (komentarz walutowy z 8.05.2020)

8 maj 2020 13:40|Bartosz Grejner

Kolejne dane pokazują, że marzec w Niemczech był gospodarczo znacznie gorszy, niż się tego wcześniej spodziewano. Turystyka w Chorwacji zamiera: spadek przyjezdnych w marcu o ponad 75 proc. w porównaniu z ub. rokiem. Dolar i złoty stabilne przed danymi z USA, ale wahania mogą się istotnie zwiększyć.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Godz. 14:30: Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA w kwietniu (szacunki: spadek o 22 mln).
  • Godz. 14:30: Stopa bezrobocia w USA w kwietniu (szacunku: 16 proc.).

Chorwacja: została ćwierć turystyki

Jeszcze przed rozpoczęciem notowań na europejskich parkietach giełdowych poznaliśmy dane wymiany handlowej Niemiec w marcu. Wg Destatis eksport zmniejszył się o 11,8 proc. w skali miesiąca, wobec oczekiwanego spadku o 5,0 proc. To największy spadek w historii prowadzenia badania od sierpnia 1990 r. Zmniejszenie w imporcie było już nieco niższe – spadł o 5,1 proc. Dane te jednak obrazują, w jak dużym stopniu zatrzymała się gospodarka Niemiec już w marcu, a pod w tym względem kwiecień będzie jeszcze gorszy.

Napływające dane makroekonomiczne w zdecydowanej większości kreślą trudniejszą sytuację, niż wynikało z konsensusu ekonomistów. A to oznacza, że ścieżka powrotu do stanu gospodarek sprzed pandemii może być dłuższa i nieco cięższa. Będzie ona najprawdopodobniej również bardzo różna dla poszczególnych gospodarek. Kraje gospodarczo uzależnione od sektorów, które mogą notować wolniejsze ożywienie, mogą ucierpieć nieco bardziej.

Jednym z takich przykładów może być Chorwacja, której gospodarka w istotnym stopniu uzależniona jest od turystyki. Opublikowane dzisiaj dane chorwackiego biura statystycznego wskazują, że liczba przyjezdnych turystów spadła w marcu o 76,8 proc. w porównaniu do analogicznego okresu z roku poprzedniego. A transgraniczne przemieszczanie się ludzi i turystyka nie będą prawdopodobnie notowały szybkiego ożywienia, przynajmniej dopóki nie będzie skutecznej szczepionki na wirusa.

Łagodnym tonem o stosunkach USA i Chin

Rynek podobnie jak w ubiegłych tygodniach zdaje się nie przejmować fatalnymi danymi. Skupia się zamiast tego na potencjalnym ożywieniu i wzroście aktywności gospodarczej temu towarzyszącej. W ostatnim tygodniu także powrócił temat ceł i umowy handlowej USA z Chinami. Zaostrzenie retoryki przez prezydenta Donalda Trumpa nieco wzmocniło dolara i zwiększyło presję na waluty krajów wschodzących (choć w większości były to ograniczone zmiany). Dzisiaj te obawy rynku nieco zostały przygaszone.

W piątek przedstawiciele z ramienia Białego Domu (Robert Lighthizer i Steve Mnuchin) odbyli rozmowę telefoniczną z wicepremierem Chin, Liu He. W komunikacie chińskiego ministerstwa handlu czytamy, że obie strony zgodziły się na stworzenie sprzyjających warunków dla realizacji dwustronnej umowy handlowej i współpracy w dziedzinie gospodarki i zdrowia publicznego, chcą także utrzymać obustronną komunikację.

W kontekście umowy handlowej z Chinami należy pamiętać, że Donald Trump nie raz postępował nie do końca zgodnie z tym, co komunikowali jego przedstawiciele. To także już element kampanii prezydenckiej (wybory w listopadzie) i prezydent USA chce być postrzegany jako zwycięzca w tej potyczce handlowej. Wraz ze stopniowym znoszeniem restrykcji w związku z pandemią intensyfikacja kampanii prezydenckiej i negocjacji z Chinami mogą zacząć odbijać się na nastrojach na rynku (pozytywne dla dolara, negatywne dla euro i walut krajów wschodzących, w tym złotego).

Czekając na najgorszy raport z rynku pracy

Innym powodem, dla którego Biały Dom mógł chcieć odwrócić nieco uwagę od rynku krajowego, są napływające fatalne dane makroekonomiczne. Dzisiaj poznamy prawdopodobnie najważniejszą publikację z nich: dane z rynku pracy za kwiecień. Będzie to być może najgorszy raport z rynku pracy w historii USA, w którym spodziewany jest mi.n. spadek zatrudnienia o 22 mln i bezrobocie na poziomie 16 proc.

Wraz ze zbliżaniem się godziny publikacji notowania na rynku walutowym pozostają stabilne i w bardzo ograniczonym przedziale wahań. Kurs głównej pary walutowej, EUR/USD, poruszał się w południe tuż przy poziomie wczorajszego zamknięcia, czyli ok. 1,0840.

Stabilny dolar do południa sprzyjał także niewielkim wahaniom złotego. Notowania USD/PLN w dalszym ciągu poruszają się ok. 4,20, a EUR/PLN ok. 4,55-4,56. W dalszej części dnia, po publikacji raportu z rynku pracy w USA, możemy się spodziewać zwiększenia poziomu wahań, ale ostateczny wpływ tej publikacji na rynek możemy poznać dopiero w kolejnym tygodniu. Jeżeli dane będą znacznie gorsze od oczekiwań, dolar może nieco się osłabić, podobnie jak ogólne nastroje na rynku, a z tym także potencjalnie złoty.

8 maj 2020 13:40|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

7 maj 2020 16:59

Ponad 33 mln wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (popołudniowy komentarz walutowy z 7.05.2020)

7 maj 2020 13:34

Spadki aktywności większe niż oczekiwano (komentarz walutowy z 7.05.2020)

6 maj 2020 17:42

20-milionowy spadek zatrudnienia w USA (popołudniowy komentarz walutowy z 6.05.2020)

6 maj 2020 12:28

Strefa euro w niebezpieczeństwie (komentarz walutowy z 6.05.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut