Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Nieco pozytywniej w kwestii brexitu (komentarz walutowy z 18.09.2020)

18 wrz 2020 11:26|Bartosz Grejner

Po wydarzeniach związanych z EBC i Rezerwą Federalną, notowania euro do dolara pozostają bez istotnych zmian względem końca poprzedniego tygodnia. Funt stabilizuje się po nieco pozytywniejszych (niż ostatnio) doniesieniach w kwestii negocjacji umowy handlowej. Złoty notuje tylko ograniczone zmiany.

Poprawa w sprzedaży detalicznej wspiera dzisiaj funta

Notowania funta uspokoiły się nieco w piątkowy poranek, po tym, jak napłynęły stosunkowo pozytywne doniesienia z obu stron, tj. Wielkiej Brytanii i UE, w kwestii negocjacji nowej umowy handlowej.

Wczoraj późnym wieczorem rząd brytyjski przyznał w komunikacie, że dyskutowano szeroki zakres tematów i „osiągnięto pewne ograniczone postępy”. Z kolei szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, w wywiadzie dla Financial Times wyraziła przekonanie, że: „umowa może zostać osiągnięta”.

W efekcie dzisiaj nad ranem notowania funta pozostają praktycznie bez zmian względem wczorajszego zamknięcia. Kurs „kabla”, tj. GBP/USD, znajduje się nieco poniżej 1,30, a GBP/PLN poruszał się ok. 4,87-4,88. Do stabilizacji mogły dołożyć się także dane o sprzedaży detalicznej, które minimalnie przekroczyły oczekiwania rynkowe.

Sprzedaż detaliczna (bez aut i paliw) wzrosła o 4,3 proc. w skali roku oraz 0,6 proc. w skali miesiąca, o odpowiednio 0,1 i 0,2 pkt proc. powyżej konsensusu ekonomistów. Przy zamieszaniu związanym z brexitem i wczorajszym potwierdzeniu od Banku Anglii, że aktywnie rozważa obniżenia stóp procentowych poniżej zera, dane makroekonomiczne będą miały obecnie bardzo ograniczony wpływ na notowania funta.

W sierpniu przyrost aktywności osłabia się w polskim przemyśle

Notowania złotego względem głównych walut przed południem nie odznaczają się większymi zmianami, choć GUS opublikował mało preferencyjne dane odnośnie produkcji przemysłowej w Polsce. Spadła ona w sierpniu o 5,8 proc. w skali miesiąca — i choć oczekiwano spadku, był on głębszy od spodziewanego (-4,4 proc.). Zakończył się tym samym trzymiesięczny ciąg wzrostów produkcji miesiąc do miesiąca, po jej kwietniowym spadku o 25,5 proc.

W skali roku produkcja przemysłowa nadal wzrastała w sierpniu — o 1,5 proc., ale to także było poniżej oczekiwań na poziomie 3,0 proc. Dzisiejsze dane z polskiego przemysłu nie są fatalne, ale pokazują, że po pierwszych, „łatwych” miesiącach przywracania aktywności o kolejne jej szybkie przyrosty może być ciężej niż się tego wcześniej spodziewano.

Notowania EUR/PLN jeszcze przed południem oscylują wokół 4,45, poziomu znanego z poprzednich dni. W przypadku USD/PLN także następuje stabilizacja i kurs poruszał się dzisiaj w ograniczonym przedziale wahań ok. 3,76. Po wydarzeniach związanych z Europejskim Bankiem Centralnym i Rezerwą Federalną sytuacja w przypadku euro i dolara na rynku globalnym praktycznie nie uległa zmianie.

Notowania EUR/USD po wczorajszym spadku w okolice 1,1730 - najniższego poziomu od nieco ponad miesiąca, wzrosły dzisiaj już do ok. 1,1870. Jeżeli popatrzymy na zakres wahań w tym tygodniu i poprzednim, są one ze sobą zbieżne, a kurs głównej pary walutowej znajduje się tuż przy poziomie zamknięcia z ub. piątku. W takich warunkach stabilizacji głównej pary walutowej dosyć ciężko o istotniejsze zmiany dla złotego, z wyjątkiem zwiększonych wahań w przypadku funta. Dzisiaj po południu (o godz. 16:00) Uniwersytet Michigan opublikuje wskaźnik nastroju amerykańskich konsumentów we wrześniu (spodziewana jest minimalna poprawa), który może zwiększyć nieco wahania w przypadku dolara, ale bez fundamentalnych zmian.

18 wrz 2020 11:26|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

17 wrz 2020 17:17

Bank Anglii bliżej negatywnych stóp (popołudniowy komentarz walutowy z 17.09.2020)

17 wrz 2020 12:28

Bez podwyżki przed końcem 2023 r. (komentarz walutowy z 17.09.2020)

16 wrz 2020 18:47

Dolar zamknięty w ograniczonym przedziale (popołudniowy komentarz walutowy z 16.09.2020)

16 wrz 2020 13:11

Dolar ponownie słabszy przed Fed (komentarz walutowy z 16.09.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut