Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Niewielkie zmiany złotego (komentarz walutowy z 12.05.2020)

12 maj 2020 13:52|Bartosz Grejner

W dalszym ciągu obserwujemy bardzo ograniczone zmiany złotego w relacji do głównych walut, czemu sprzyjają także dobre nastroje na szerokim rynku i nieco słabszy dolar.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Godz. 14:30: Inflacja konsumencka (CPI) w USA w kwietniu (szacunki: 1,7 proc. r/r z wył. energii i żywności).

Wtorkowy handel do południa nie przyniósł istotnych zmian na szerokim rynku. Sprzyjał temu także praktycznie pusty kalendarz istotnych wydarzeń makroekonomicznych (dane z USA dopiero po południu). Nastroje pozostawały jednak, podobnie jak wczoraj wieczorem, pozytywne. Główne indeksy giełdowe w Europie zyskiwały. Dobrym nastrojom sprzyja też spread pomiędzy rentownościami obligacji skarbowych (te o dłuższym terminie wymagalności zyskują relatywnie szybciej).

W efekcie zwiększonego apetytu na ryzyko tracił dolar, choć nie są to istotne zmiany (ok. 0,2 proc. w relacji do euro około południa). Notowania EUR/USD wzrosły do ok. 1,0840, lecz dalej poruszały się w bardzo ograniczonym przedziale wahań z poprzednich dni. Rynek obecnie wygląda punktów odniesienia co do tego, jak przebiegać będzie ożywienie w gospodarkach w związku ze znoszeniem restrykcji. Do tego czas raczej nie należy spodziewać się istotnych zmian na szerokim rynku.

Dobre nastroje mogą być powiązane także z tym, że Rezerwa Federalna dzisiaj zaczyna skup ETF-ów, czyli obligacji emitowanych przez firmy – zarówno inwestycyjnych, jak i tych o wyższej stopie zwrotu. Może to w krótkim okresie wspierać dobre nastroje, które z kolei mają wpływ na stabilizację złotego.

Rynek czeka na więcej danych

Rynek (szczególnie rynek akcji) obecnie w dużej mierze ignoruje fatalne dane makroekonomiczne napływające z gospodarek, które świadczą, że ożywienie będzie dokonywało się z niższego szczebla i prawdopodobnie będzie trwało dłużej, niż jeszcze niedawno oczekiwano. Rodzi to ryzyko w kolejnych tygodniach i miesiącach znacznego pogorszenia nastrojów (negatywne w krótkim okresie dla złotego), jeżeli dane z okresu znoszenia restrykcji będą zawodzić oczekiwania rynkowe.

Polska waluta porusza się w bardzo ograniczonym przedziale i jeżeli wykluczymy nieoczekiwane negatywne szoki w krótkim okresie, dopiero dane świadczące o ścieżce ożywienia za maj-czerwiec będą w stanie nieco zwiększyć przedział wahań. Kurs EUR/PLN w dalszym ciągu porusza się ok. 4,55-4,56, podczas gdy USD/PLN oscyluje wokół 4,20. Po południu poznamy dane o inflacji konsumenckiej w USA w kwietniu – choć mogą one nieco zwiększyć przedział wahań na rynku (szczególnie dolara), ostatecznie powinny mieć ograniczony wpływ na notowania.

12 maj 2020 13:52|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

11 maj 2020 17:55

Słabsze nastroje wzmacniają dolara (popołudniowy komentarz walutowy z 11.05.2020)

11 maj 2020 13:49

Tąpnięcie we włoskim przemyśle (komentarz walutowy z 11.05.2020)

8 maj 2020 16:50

Wirus zwiększa dysproporcje w zamożności Amerykanów (popołudniowy komentarz walutowy z 8.05.2020)

8 maj 2020 13:40

Największy spadek eksportu w historii (komentarz walutowy z 8.05.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut