Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Tąpnięcie we włoskim przemyśle (komentarz walutowy z 11.05.2020)

11 maj 2020 13:49|Bartosz Grejner

Pandemia i restrykcje sprawiły, że marzec nie był dobrym miesiącem dla gospodarek. W coraz większym stopniu dowiadujemy się, z jak głęboką recesją możemy mieć do czynienia. Mówią o tym m.in. dane o spadającej o 29,3 proc. produkcji przemysłowej we Włoszech.

Spadek o niemal jedną trzecią, a w kwietniu mogło być gorzej

Nowy tydzień zaczął się od kolejnych fatalnych danych ze strefy euro. Wg danych Istatu produkcja przemysłowa we Włoszech spadła o 29,3 proc. w marcu w skali roku – znacznie powyżej oczekiwanego przez ekonomistów spadku o 18,3 proc. To nawet większy spadek niż w czasie kryzysu finansowego sprzed dekady (-25,9 proc.), a kwiecień być może być pod tym względem jeszcze gorszy. W porównaniu do podobnego okresu sprzed roku włoska produkcja przemysłowa w I kwartale zmniejszyła się o 8,4 proc.

Rynek, podobnie jak w ubiegłym tygodniu, skupia się na nadchodzącym ożywieniu w związku ze stopniowym znoszeniem restrykcji w większości państw. Wzrost aktywności gospodarczej najprawdopodobniej będzie jednak nierównomiernie rozłożony. W kolejnych tygodniach i miesiącach, kiedy będą napływać dane za okres już z mniejszym restrykcjami, możemy więc obserwować nieco większe zmiany w wycenach poszczególnych walut.

Główne waluty pozostają obecnie w ograniczonym przedziale wahań w związku z oczekiwaniem na więcej danych makro, które będą mogły dać więcej wskazówek co do tego, jak ścieżka ożywienia będzie wyglądała. Nieco nieoczekiwanej niepewności wprowadził w ub. tygodniu niemiecki sąd konstytucyjny wyrokiem ws. programu skupu aktywów ECB. Dzisiaj tę sprawę poruszyła kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas spotkania partii CDU. Wg agencji Bloomberg miała powiedzieć, że decyzja sądu w Niemczech ma „daleko idące konsekwencje”. Zaznaczyła jednak, że rozwiązanie jest możliwe, jeżeli ECB wyjaśni zasadność programu.

Euro traci, dolar zyskuje – wyższa awersja do ryzyka w poniedziałek

Uwypuklenie problemu z programem skupu aktywów ECB może pogarszać sentyment na szerokim rynku. Zmiany w okolicach południa były ograniczone, choć nieco silniejszy dolar, wyższe rentowności obligacji skarbowych i spadki na głównych indeksach giełdowych wskazują na zwiększony poziom awersji do ryzyka. Notowania głównej pary walutowej, tj. EUR/USD, były o ok. 0,2 proc. poniżej piątkowego poziomu zamknięcia tuż nad granicą 1,08.

Zwiększona awersja do ryzyka osłabiała dzisiaj złotego. Są to jednak dalej bardzo ograniczone zmiany w kontekście ostatnich tygodni. Kurs USD/PLN znalazł się ponownie tuż przy 4,22 (w piątek jeszcze był przy 4,18), a EUR/PLN przy 4,56.

Dzisiejsza słabość euro (dane z Włoch, wypowiedź Merkel) w połączeniu z globalnie słabszymi nastrojami przyczyniły się także do wzrostu wartości franka w relacji do wspólnej waluty: notowania EUR/CHF z powrotem spadły do ok. 1,051, czyli dolnej granicy notowań od wakacji 2015 r. To z kolei zwiększyło presję wzrostową na CHF/PLN (ok. 4,336), która może być kontynuowana, jeżeli szwajcarska waluta będzie coraz bardziej zbliżała się do przebicia szczytu wartości w relacji do euro od 5 lat. W dalszej części kalendarz wydarzeń makroekonomicznych jest praktycznie pusty, ale w ciągu tygodnia poznamy więcej odczytów z gospodarek strefy euro, co także może istotnie wpłynąć na relację EUR/CHF, w przypadku której zanosi się na ponowny spadek poniżej 1,05.

11 maj 2020 13:49|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

8 maj 2020 16:50

Wirus zwiększa dysproporcje w zamożności Amerykanów (popołudniowy komentarz walutowy z 8.05.2020)

8 maj 2020 13:40

Największy spadek eksportu w historii (komentarz walutowy z 8.05.2020)

7 maj 2020 16:59

Ponad 33 mln wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (popołudniowy komentarz walutowy z 7.05.2020)

7 maj 2020 13:34

Spadki aktywności większe niż oczekiwano (komentarz walutowy z 7.05.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut