Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Nowe minima kursu EUR/PLN (popołudniowy komentarz walutowy z 31.10.2019)

31 paź 2019 17:16|Bartosz Grejner

Doniesienia mówiące o tym, że Chiny widzą małe szanse na długoterminowe porozumienie z prezydentem Donaldem Trumpem, nieco pogorszył nastroje na rynku po południu. To nie przeszkadza jednak złotemu utrzymywać się w dobrej kondycji, w czym pomaga także osłabiony dolar. Kurs EUR/PLN coraz bliżej spadku poniżej 4,25, ale jutrzejsze publikacje danych z USA mogą z powrotem podciągnąć kurs w górę.

Wahania EUR/USD znikome

Zmiany na rynku walutowym po wczorajszym komunikacie FOMC i konferencji prasowej Jerome’a Powella były ograniczone. Co prawda otrzymaliśmy tzw. jastrzębie cięcie o 25 punktów bazowych, ale komentarz Powella o potrzebie znacznego wzrostu inflacji, by podnieść stopy procentowe, dał uczestnikom rynku do zrozumienia, że zacieśnianie monetarne jest bardzo odległe, biorąc pod uwagę obecnie stłumioną inflację. Notowania EUR/USD poruszały się w wąskim przedziale ok. 1,1131-1,1175. To nieco wyżej niż sprzed wydarzeń związanych z FOMC w USA, ale blisko wczorajszego zamknięcia.

Nieco zmienności na rynku i pogorszenie nastrojów, choć niezbyt istotne, dało się odczuć po południu. To najprawdopodobniej pokłosie wcześniejszych doniesień, że strona chińska nie widzi szans na długoterminowe porozumienie handlowe z prezydentem USA Donaldem Trumpem. W efekcie traciły główne indeksy giełdowe na świecie (choć większość do 1 proc.), a zyskiwały aktywa postrzegane jako bezpieczne przystanie.

Lekkie pogorszenie sentymentu nie zaszkodziło zbytnio złotemu. Polska waluta pozostaje w dobrej kondycji, wspierana przez relatywnie słabego (w ostatnich tygodniach) dolara. Rezultatem tego były m.in. nowe, trzymiesięczne minima kursu pary EUR/PLN przy ok. 4,2535. Istotne, również dla złotego, będą jutrzejsze dane makroekonomiczne z gospodarki USA. Mogą one na najbliższe tygodnie wyznaczyć kierunek notowań dolara. Gospodarka USA znajduje się w dobrym stanie, tempo wzrostu PKB zaskoczyło w III kw. (1,9 proc. k/k do oczekiwanych 1,6 proc.) i jeśli jutrzejsze dane będą równie solidne, złoty może oddać nieco wypracowanych zysków w ostatnich dniach, a kurs EUR/PLN podążać w stronę ok. 4,2850.

Jutro na rynku

Piątek będzie bardzo istotnym dniem na rynku. O godz. 13:30 Departament Pracy w USA opublikuje październikowy raport z tamtejszego rynku pracy. Może on mieć tym większe znaczenie, że przekaz płynący z wczorajszej decyzji FOMC sugeruje większe uzależnienie od napływających danych. Szczególną uwagę w raporcie należy zwrócić na zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym oraz zmianę przeciętnego wynagrodzenia. Konsensus rynkowy wskazuje na wzrost zatrudnienie o 85 tys. (dla przypomnienia środowy odczyt ADP pokazał plus 125 tys.) i wzrost przeciętnego wynagrodzenia za godzinę o 3 proc. r/r (i 0,3 proc. m/m). Odchylenia od oczekiwań mogą potencjalnie wywołać istotne zmiany notowań dolara. Zważywszy na reakcję dolara po komunikacie FOMC, dane lepsze od oczekiwań mogłyby nieco wzmocnić środowy przekaz i wzmocnić amerykańską walutę.

O godz. 15:00 ISM opublikuje dane wskaźnika PMI sektora przemysłu w USA za październik. Mediana oczekiwań wskazuje na wzrost w stosunku do września o 1,2 pkt do 49,0 pkt. To odczyt wskazujący na spowolnienie aktywności w sektorze, czyli coś, co argumentowało obawy uczestników rynku w ostatnich miesiącach o nieco silniejsze od oczekiwań spowolnienie gospodarcze w USA. Indeks ten będzie również istotny dla ogólnego wydźwięku jutrzejszych danych z amerykańskiej gospodarki. Pozytywny wydźwięk publikacji mógłby wzmocnić dolara (i wywrzeć presję podażową m.in. na złotego), który jest obecnie stosunkowo osłabiony.

31 paź 2019 17:16|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

31 paź 2019 13:56

Chińczycy wylewają kubeł zimnej wody na długotrwałą umowę z USA (komentarz walutowy z 31.10.2019)

30 paź 2019 17:15

Niewielkie zmiany przed decyzją o stopach w USA (popołudniowy komentarz walutowy z 30.10.2019)

30 paź 2019 14:30

PKB w USA zaskakuje (komentarz walutowy z 30.10.2019)

29 paź 2019 17:13

Złoty silniejszy, ale zmiana może nastąpić szybko (komentarz walutowy z 29.10.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut