PKB w USA zaskakuje (komentarz walutowy z 30.10.2019)

30 paź 2019 14:30|Bartosz Grejner

W oczekiwaniu na wieczorny komunikat FOMC ws. stóp procentowych poznaliśmy tempo wzrostu PKB w USA w III kwartale br. Było ono wyższe od oczekiwań, wzrastając o 1,9 proc. k/k. Pierwsza część dnia przebiega spokojnie na rynku walutowym, jednak jeszcze dziś możemy spodziewać się znacznego zwiększenia przedziału wahań.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Godz. 19:00: Komunikat FOMC (szacunki: obniżka stóp o 25 punktów bazowych – do przedziału 1,50-1,75 proc.).

Gospodarka USA nie spowalnia tak, jak sądzili ekonomiści

Środa jest dniem Rezerwy Federalnej w USA. To dzisiaj wieczorem komitet monetarny (FOMC) przedstawi komunikat po dwudniowym posiedzeniu. Praktycznie pewne jest cięcie stóp o 25 punktów bazowych. To jednak wydźwięk komunikatu będzie istotny dla rynku. Gospodarka USA w dalszym ciągu znajduje się w stosunkowo dobrej kondycji, szczególnie w relacji do strefy euro. Cięcie nie będzie podyktowane więc czynnikami wewnętrznymi, tylko zewnętrznymi. Sytuacja krajowa nie uzasadnia obniżenia stóp procentowych, a negocjacje handlowe między Chinami a USA, które stanowiły główny element niepewności, wydają się zmierzać w dobrym kierunku.

W efekcie możemy więc obserwować „jastrzębie cięcie”. FOMC zachowa ostrożność w komunikowaniu dalszych obniżek stóp, co może być odebrane przez rynek jako ostatecznie pozytywne dla dolara. Na finalną reakcję jednak prawdopodobnie będzie trzeba poczekać do końca tygodnia, a być może dłużej. W piątek upubliczniony zostanie kluczowy raport z amerykańskiego rynku pracy. W teorii publikacja może zmienić sentyment po komunikacie FOMC, biorąc pod uwagę relatywnie mały przyrost nowych miejsc pracy i lekkie spowolnienie w tempie wzrostu przeciętnych płac w USA. To może być już brane pod uwagę i reakcja po dzisiejszym komunikacie FOMC najprawdopodobniej nie będzie finalna.

Wyczekiwanie na wieczorne wydarzenia FOMC odzwierciedlone są w stosunkowo ograniczonym przedziale wahań głównych walut. Kurs EUR/USD w dalszym ciągu oscyluje w okolicy poziomu 1,11 i dopiero wieczorne wydarzenia mogą wywołać silniejszy ruch.

Poznaliśmy wstępne dane tempa wzrostu PKB USA w III kwartale. Gospodarka USA rosła w (anualizowanym) tempie 1,9 proc. k/k. To o 0,3 pkt proc. powyżej oczekiwań rynkowych, co wywołało lekki wzrost wartości dolara. Jakakolwiek reakcja będzie prawdopodobnie jednak ograniczona aż do komunikatu FOMC. ADP opublikowało także dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym USA w październiku, które wzrosło o 125 tys., 5 tys. powyżej konsensusu. W dół dość znacząco jednak zrewidowano dane wrześniowe: ze 135 tys. do 93 tys., co może nieco ograniczać potencjał wzrostowy dolara.

Jak złoty zareaguje na wieści z USA?

Na froncie polskiej waluty obserwowaliśmy tylko niewielkie zmiany. Kurs EUR/PLN już o poranku wyznaczał nowe, trzymiesięczne minima w okolicy 4,2600, a kurs USD/PLN poruszał się w przedziale 3,83-3,84, także znajdując się tuż przy trzymiesięcznych minimach. Jeżeli zrealizuje się scenariusz wspomnianego „jastrzębiego cięcia” i dolar będzie zyskiwał na wartości, EUR/PLN może rosnąć w okolice 4,2850, a USD/PLN 3,9000.

30 paź 2019 14:30|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

29 paź 2019 17:13

Złoty silniejszy, ale zmiana może nastąpić szybko (komentarz walutowy z 29.10.2019)

28 paź 2019 17:14

Nowe rekordy w USA (popołudniowy komentarz walutowy z 28.10.2019)

28 paź 2019 13:41

Brexit odłożony, funt stabilny (komentarz walutowy z 28.10.2019)

25 paź 2019 15:32

Znowu niepewność na Wyspach (komentarz walutowy z 25.10.2019)

Atrakcyjne kursy 28 walut

Rozpocznij chat