Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

PKB w USA zaskakuje (komentarz walutowy z 30.10.2019)

30 paź 2019 14:30|Bartosz Grejner

W oczekiwaniu na wieczorny komunikat FOMC ws. stóp procentowych poznaliśmy tempo wzrostu PKB w USA w III kwartale br. Było ono wyższe od oczekiwań, wzrastając o 1,9 proc. k/k. Pierwsza część dnia przebiega spokojnie na rynku walutowym, jednak jeszcze dziś możemy spodziewać się znacznego zwiększenia przedziału wahań.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Godz. 19:00: Komunikat FOMC (szacunki: obniżka stóp o 25 punktów bazowych – do przedziału 1,50-1,75 proc.).

Gospodarka USA nie spowalnia tak, jak sądzili ekonomiści

Środa jest dniem Rezerwy Federalnej w USA. To dzisiaj wieczorem komitet monetarny (FOMC) przedstawi komunikat po dwudniowym posiedzeniu. Praktycznie pewne jest cięcie stóp o 25 punktów bazowych. To jednak wydźwięk komunikatu będzie istotny dla rynku. Gospodarka USA w dalszym ciągu znajduje się w stosunkowo dobrej kondycji, szczególnie w relacji do strefy euro. Cięcie nie będzie podyktowane więc czynnikami wewnętrznymi, tylko zewnętrznymi. Sytuacja krajowa nie uzasadnia obniżenia stóp procentowych, a negocjacje handlowe między Chinami a USA, które stanowiły główny element niepewności, wydają się zmierzać w dobrym kierunku.

W efekcie możemy więc obserwować „jastrzębie cięcie”. FOMC zachowa ostrożność w komunikowaniu dalszych obniżek stóp, co może być odebrane przez rynek jako ostatecznie pozytywne dla dolara. Na finalną reakcję jednak prawdopodobnie będzie trzeba poczekać do końca tygodnia, a być może dłużej. W piątek upubliczniony zostanie kluczowy raport z amerykańskiego rynku pracy. W teorii publikacja może zmienić sentyment po komunikacie FOMC, biorąc pod uwagę relatywnie mały przyrost nowych miejsc pracy i lekkie spowolnienie w tempie wzrostu przeciętnych płac w USA. To może być już brane pod uwagę i reakcja po dzisiejszym komunikacie FOMC najprawdopodobniej nie będzie finalna.

Wyczekiwanie na wieczorne wydarzenia FOMC odzwierciedlone są w stosunkowo ograniczonym przedziale wahań głównych walut. Kurs EUR/USD w dalszym ciągu oscyluje w okolicy poziomu 1,11 i dopiero wieczorne wydarzenia mogą wywołać silniejszy ruch.

Poznaliśmy wstępne dane tempa wzrostu PKB USA w III kwartale. Gospodarka USA rosła w (anualizowanym) tempie 1,9 proc. k/k. To o 0,3 pkt proc. powyżej oczekiwań rynkowych, co wywołało lekki wzrost wartości dolara. Jakakolwiek reakcja będzie prawdopodobnie jednak ograniczona aż do komunikatu FOMC. ADP opublikowało także dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym USA w październiku, które wzrosło o 125 tys., 5 tys. powyżej konsensusu. W dół dość znacząco jednak zrewidowano dane wrześniowe: ze 135 tys. do 93 tys., co może nieco ograniczać potencjał wzrostowy dolara.

Jak złoty zareaguje na wieści z USA?

Na froncie polskiej waluty obserwowaliśmy tylko niewielkie zmiany. Kurs EUR/PLN już o poranku wyznaczał nowe, trzymiesięczne minima w okolicy 4,2600, a kurs USD/PLN poruszał się w przedziale 3,83-3,84, także znajdując się tuż przy trzymiesięcznych minimach. Jeżeli zrealizuje się scenariusz wspomnianego „jastrzębiego cięcia” i dolar będzie zyskiwał na wartości, EUR/PLN może rosnąć w okolice 4,2850, a USD/PLN 3,9000.

30 paź 2019 14:30|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

29 paź 2019 17:13

Złoty silniejszy, ale zmiana może nastąpić szybko (komentarz walutowy z 29.10.2019)

28 paź 2019 17:14

Nowe rekordy w USA (popołudniowy komentarz walutowy z 28.10.2019)

28 paź 2019 13:41

Brexit odłożony, funt stabilny (komentarz walutowy z 28.10.2019)

25 paź 2019 15:32

Znowu niepewność na Wyspach (komentarz walutowy z 25.10.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut