Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Nowe rekordy w USA (popołudniowy komentarz walutowy z 28.10.2019)

28 paź 2019 17:14|Bartosz Grejner

Amerykański indeks giełdowy S&P500 przebija lipcowe historyczne rekordy. Euro i dolar jednak niewzruszone – rynek czeka na środowy komunikat FOMC. Pozytywny sentyment na rynku i brak istotnych zmian wśród głównych walut sprzyjają stabilizacji złotego.

Optymizm na rynku, ale FOMC może go zgasić

Amerykański indeks S&P500 wspiął się dzisiaj na nowe historyczne rekordy, podkreślając pozytywne nastroje panujące na rynku. Pozostałe dwa główne indeksy, Dow Jones oraz Nasdaq, wzrastały do poziomów już bardzo zbliżonych do ostatnich rekordów. Poza spodziewaną obniżką stóp procentowych sentyment globalny poprawiają informacje płynące z Białego Domu w Waszyngtonie, że USA może podpisać częściową umowę handlową z Chinami jeszcze przed wyznaczonym terminem.

Silnym wzrostom na rynku akcji towarzyszyło osłabienie aktywów postrzeganych jako „bezpieczne przystanie”, w tym złota i jena. Nie były to jednak silne zmiany. Rynek wydaje się już w trybie oczekiwania na środowy komunikat FOMC ws. stóp procentowych. Indeks dolara (DXY), mierzący jego siłę w relacji do sześciu głównych walut, pozostawał praktycznie bez zmian w stosunku do piątkowego zamknięcia.

Uczestników rynku może czekać jednak niespodzianka w środę. Stopy procentowe praktycznie na pewno zostaną obniżone o 25 punktów bazowych, ale stosunkowo jastrzębi komunikat mógłby nieco zmniejszyć optymizm panujący na rynku i wzmocnić dolara. To mógłby być niekorzystny sygnał m.in. dla złotego i potencjał do niewielkiej straty. Polska waluta jednak cały czas pozostaje w stosunkowo dobrej kondycji, stąd nawet jastrzębi sygnał nie powinien wywrzeć bardzo silnej presji podażowej. Kurs EUR/PLN poruszał się dzisiaj w wąskim przedziale ok. 4,270-4,285 i nic nie wskazuje na to, by to miało ulec zmianie do końca dnia. EUR/USD w dalszym ciągu porusza się w okolicy 1,1100 i pusty kalendarz wydarzeń ekonomicznych, sprawia, że prawdopodobieństwo większych zmian jest małe. To z kolei powinno także stabilizować złotego w najbliższych godzinach.

Jutro na rynku

Podobnie jak dziś kalendarz zaplanowanych wydarzeń makroekonomicznych jest we wtorek bardzo skromny. O godz. 15:00 Consumer Board opublikuje październikowy wskaźnik zaufania amerykańskich konsumentów (konsensus 128 pkt). O tej samej godzinie poznamy także dane domów na sprzedaż we wrześniu w USA (konsensus 0,7 proc. m/m, 2,5 proc. r/r). Obecnie nastroje na szerokim rynku są pozytywne i dane zgodne lub nieco lepsze od konsensusu mogą je wzmocnić. Nie należy jednak oczekiwać, by miały one istotny wpływ na rynek, zważywszy na decyzję o stopach procentowych i dane o PKB dzień później. Wtorek powinien być zatem stosunkowo spokojny, a uczestnicy rynku czekać na wydarzenia środy.

28 paź 2019 17:14|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

28 paź 2019 13:41

Brexit odłożony, funt stabilny (komentarz walutowy z 28.10.2019)

25 paź 2019 15:32

Znowu niepewność na Wyspach (komentarz walutowy z 25.10.2019)

24 paź 2019 17:30

Ostatnia konferencja Mario Draghiego (popołudniowy komentarz walutowy z 24.10.2019)

24 paź 2019 13:13

Mieszane dane PMI (komentarz walutowy z 24.10.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut