Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Obawy o wojnę celną wzmacniają dolara (popołudniowy komentarz walutowy z 4.05.2020)

4 maj 2020 16:46|Bartosz Grejner

Zamówienia w amerykańskim przemyśle spadły w najszybszym tempie od co najmniej sześciu dekad, ale rynek wiąże nadzieje z otwarciem gospodarek. Powrót obaw o wojnę handlową USA z Chinami wzmacnia dolara i nieco ciąży złotemu.

Kolejne fatalne dane z USA

Tydzień rozpoczął się w nie najlepszych nastrojach. Z jednej strony stopniowe znoszenie restrykcji na niektóre części gospodarek zapowiada wzrost aktywności, z drugiej jednak strony napływające dane coraz jaśniej obrazują, z jak niskiego poziomu ten wzrost będzie następował i jak długo będzie trwał. Po południu Biuro Spisu Powszechnego (Census Bureau) opublikowało dane o nowych zamówieniach w sektorze przemysłowym. Oczekiwano spadku o 9,5 proc. w skali miesiąca, ale okazał się on jeszcze głębszy.

Zmniejszenie zamówień maszynowych o 10,3 proc. m/m było największym spadkiem w historii prowadzenia badania (czyli co najmniej od 1956 r.). W kontekście pandemii i jej wpływu rynek wyraźnie skupia się na nadchodzącym ożywieniu. Temat głębokości recesji jednak najprawdopodobniej powróci w kolejnych miesiącach, kiedy będziemy mieli więcej danych, by oszacować, kiedy nastąpi powrót gospodarek do poziomu sprzed wybuchu pandemii i de facto zamknięcia gospodarek.

Rynek ma jeszcze kolejne nowe zmartwienie: potencjalna wojna handlowa USA z Chinami. Retoryka administracji Białego Domu i samego prezydenta Trumpa wyraźnie budowała się przeciw Chinom w ostatnich dniach. To już najprawdopodobniej część kampanii prezydenckiej, a także odwrócenia uwagi od wewnętrznych problemów czy wpadek.

Pandemia mogła także pozwolić zapomnieć o tym, że USA i Chiny nieco ponad roku wynegocjowały kruche porozumienie pierwszej fazy, a ta trudniejsza, druga jego faza, prawdopodobnie nie nastąpiłaby przed końcem kampanii prezydenckiej. Zmienność na rynku w związku ze zwrotami akcji w przypadku negocjacji USA i Chiny była istotna, stąd kolejne napływające informacje z tego frontu mogą poruszać całym rynkiem.

Obawy o handel międzynarodowy wzmacniały dzisiaj amerykańską walutę. Notowania euro do dolara spadły z powrotem w okolice granicy 1,09 po południu (w piątek jeszcze ponad 1,10), co także wywierało presję na waluty krajów wschodzących.

Koszyk złotego był dzisiaj nieco słabszy, choć zmiany mieściły się w przedziałach wahań z ostatnich tygodni. Kurs USD/PLN wzrósł dzisiaj do ok. 4,19, a EUR/PLN do ok. 4,57. I choć dzisiaj raczej nie należy spodziewać się wzmożonych wahań czy nieco bardziej fundamentalnej zmiany kursu, to wraz ze zbliżaniem się głównego wydarzenia tygodnia w piątek (raport z rynku pracy w USA) zmienność może nieco się zwiększać.

Jutro na rynku

O godz. 15:45 IHS Markit opublikuje finalne dane wskaźnika PMI w USA w kwietniu. Mediana oczekiwań jest zbieżna ze wstępnym odczytem i wynosi 27 pkt. Uczestnicy rynku mogą być jednak nieco bardziej zainteresowani danymi wskaźnika PMI sektora usług od instytutu ISM, które poznamy kwadrans później. Konsensus rynkowy wskazuje na spadek z 52,5 pkt w marcu do 37,8 pkt w kwietniu. W piątek analogiczny wskaźnik dla przemysłu spadł do 41,5 pkt, najniższego poziomu od ostatniego kryzysu finansowego sprzed dekady. Publikacja to może nieco zwiększyć wahania na rynku, szczególnie dolara, i dać jego uczestnikom zapowiedź tego, jak fatalny pod względem gospodarczym był kwiecień przed piątkową publikacją raportu z rynku pracy.

4 maj 2020 16:46|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

4 maj 2020 13:40

Nastroje w maju niewiele lepsze (komentarz walutowy z 4.05.2020)

30 kwi 2020 17:16

Amerykanie przestali wydawać pieniądze (popołudniowy komentarz walutowy z 30.04.2020)

30 kwi 2020 13:34

Fatalne dane PKB, a prawdopodobnie jest gorzej (komentarz walutowy z 30.04.2020)

29 kwi 2020 16:22

PKB USA zawodzi, ale wzrosły nadzieje na lek (popołudniowy komentarz walutowy z 29.04.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut