Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Oczy rynku zwracają się w kierunku USA (popołudniowy komentarz walutowy z 13.09.2019)

13 wrz 2019 16:15|Bartosz Grejner

Ograniczone zmiany na rynku walutowym w dzień po EBC. Pozytywne doniesienia ws. handlu międzynarodowego osłabiają dolara. Rynek szykuje się na przyszłotygodniową (najprawdopodobniej) obniżkę stóp procentowych przez Fed. Złoty zyskuje do dolara czy euro, ale zmiany póki co ograniczone.

EUR/USD dalej w okolicy 1,11

Piątkowa sesja do początku otwarcia na parkiecie giełdowym w Nowym Jorku przebiegała pod znakiem relatywnie pozytywnych nastrojów na rynku. Euro zyskiwało, dolar znajdował się pod presją po tym, jak kolejny dzień przyniósł pozytywne doniesienia w kwestii negocjacji handlowych na linii USA-Chiny. Główna para walutowa EUR/USD oscylowała w okolicy 1,11 przez większą część sesji europejskiej.

Obraz niewiele zmieniły dane Biura Spisu Powszechnego (Census Bureau) o sprzedaży detalicznej w USA w sierpniu. Choć główny wskaźnik wzrósł o 0,4 proc. m/m, przekraczając oczekiwania o 0,2 pkt proc., poddający się nieco mniejszym wahaniom wskaźnik bazowy (z wył. pojazdów i paliw) wzrósł jedynie o 0,1 proc. (oczekiwano 0,2 proc.). Dane będą więc miały ograniczony wpływ na dolara.

Po wydarzeniach związanych z czwartkową decyzją EBC i pozytywnymi doniesieniami ws. handlu międzynarodowego rynek będzie obecnie pozycjonował się na kolejne duże wydarzenie przyszłego tygodnia: decyzję Fed ws. stóp procentowych, który spodziewany jest je obniżyć.

Lepsze nastroje na rynku i presja podażowa na euro spowodowała lekkie wzmocnienie złotego. Notowania EUR/PLN przesunęły się do granicy 4,32, a USD/PLN spadły poniżej 3,90 - w obu przypadkach wyznaczając najniższe poziomy od ok. miesiąca. Pozytywne doniesienia odnośnie złagodzenia wojny celnej USA z Chinami sprzyjają polskiej walucie, choć przyszłotygodniowa decyzja Fed może potencjalnie ją osłabić wobec bieżących poziomów.

W przyszłym tygodniu na rynku

Najistotniejszym wydarzeniem przyszłego tygodnia będzie decyzja otwartego komitetu monetarnego (FOMC) Rezerwy Federalnej w USA w środę. Najprawdopodobniej otrzymamy cięcie stóp procentowych o 25 pkt bazowych. Pojawiały się spekulacje mówiące o głębszej obniżce (o 50 pb), choć na takie posunięcie raczej nie ma argumentów. Gospodarka USA znajduje się w dobrej kondycji, inflacja bazowa nieco wzrasta, a w dodatku następuje poprawa relacji handlowych pomiędzy USA a Chinami (przynajmniej na powierzchni). Razem z komunikatem otrzymamy nowe projekcje ekonomiczne. Odbędzie się także konferencja prasowa z udziałem Jerome’a Powella, szefa Rezerwy Federalnej.

W okolicy decyzji i trwania konferencji prasowej możemy spodziewać się zwiększenia wahań na szerokim rynku. Zważywszy na napływające doniesienia ws. handlu międzynarodowego oraz dane amerykańskiej gospodarki, szanse na gołębi ton są raczej ograniczone. Nieco bardziej prawdopodobne, że będzie to “gołębie cięcie”, co mogłoby ostatecznie wzmocnić dolara.

13 wrz 2019 16:15|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

13 wrz 2019 12:24

Poprawa nastrojów na rynku (komentarz walutowy z 13.09.2019)

12 wrz 2019 16:02

Bardzo silny sygnał z EBC (popołudniowy komentarz walutowy z 12.09.2019)

12 wrz 2019 12:33

Zbliża się decyzja EBC, zbliżają się duże wahania (komentarz walutowy z 12.09.2019)

11 wrz 2019 16:22

Dolar stopniowo zyskuje (popołudniowy komentarz walutowy z 11.09.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut