Ograniczone zmiany funta i złotego (komentarz walutowy z 17.01.2019)

17 sty 2019 12:50|Bartosz Grejner

Premier Wielkiej Brytanii wygrała głosowanie w sprawie wotum nieufności dla rządu. Funt czeka na rozwój wydarzeń. Złoty dość stabilny, choć sytuacja na rynku sprzyja, by stopniowo umacniał się w relacji do euro czy franka.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Godz. 14:30: Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA (szacunki: 220 tys.).

Spodziewana wygrana

Zgodnie z oczekiwaniami premier Theresa May wygrała głosowanie w sprawie wotum nieufności dla rządu. Miało to jednak ograniczony wpływ na notowania brytyjskiej waluty. Kurs funta do dolara porusza się w stosunkowo wąskim przedziale ok. 1,283-1,29. Uwzględniając skalę problemów Wielkiej Brytanii, zmiany notowań funta są praktycznie kosmetyczne. Optymistyczny dla brytyjskiej waluty jest fakt, że nie ma większości w brytyjskim parlamencie dla twardego brexitu.

Rynek z coraz mniejszym prawdopodobieństwem dopuszcza opcję chaotycznego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Nie oznacza to jednak, że takie ryzyko nie istnieje. Zbliżający się termin brexitu, tj. 29 marca, ogranicza opcje Theresie May. Jeżeli odrzucimy najmniej prawdopodobne scenariusze – tj. drugie referendum, twardy brexit, brak brexitu, nowe wybory – pozostaje bardziej kompromisowe porozumienie z możliwym przesunięciem o kilka tygodni terminu wyjścia Wielkiej Brytanii w UE. O tym przesunięciu słyszeliśmy już zresztą oficjalnie zarówno ze strony UE, jak i Wielkiej Brytanii (ubiegłotygodniowe informacje „Evening Standard”).

Funt w relacji do pozostałych głównych walut (G10) jest przeceniony. Wspomniany scenariusz jest pozytywnym dla funta i mógłby doprowadzić do wzrostu wartości w przedziale 5-10 proc. do końca roku. Przed jego aprecjacją powstrzymują mniej prawdopodobne, ale cały czas realne, negatywne scenariusze, które w przypadku ich realizacji mogłyby przyczynić się do spadku wartości brytyjskiej waluty.

Brak konkretów ze strony rządu Wielkiej Brytanii odzwierciedlają notowania funta. Wahania odbywają się w wąskim przedziale. Sytuacja może zmienić się już w poniedziałek, ponieważ wtedy upływa termin zaprezentowania planu B dla brexitu. Kroki podjęte przez premier May, które będą przybliżać do bardziej kompromisowego porozumienia, zmniejszą prawdopodobieństwo negatywnych scenariuszy dla funta. W efekcie na początku przyszłego tygodnia możemy obserwować istotną aprecjację brytyjskiej waluty, a kurs GBP/USD może ponownie wzrosnąć powyżej 1,30, czyli poziomu, który ostatni raz obserwowaliśmy w połowie listopada ubiegłego roku.

Złoty bez większych zmian

Polska waluta pozostaje stabilna. Ostatnia aprecjacja dolara i słabe dane makroekonomiczne ze strefy euro nie mają większego przełożenia na kondycję złotego. EUR/PLN pozostaje w przedziale 4,28-4,29, tuż przy dolnej granicy notowań od początku br. Nieco lepszy sentyment na rynku akcji przyczynił się także do osłabienia franka. Kurs szwajcarskiej waluty w relacji do złotego spadał dziś trzeci dzień z rzędu i obniżył się do ok. 3,786, czyli do najniższego poziomu od końcówki grudnia. Jeżeli odreagowanie na globalnym rynku akcji utrzyma się, czemu sprzyjać mogą pozytywne informacje dotyczące negocjacji handlowych USA z Chinami, kurs CHF/PLN może stopniowo obniżyć się do ok. 3,75.

17 sty 2019 12:50|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

16 sty 2019 16:05

Euro traci, złoty nieco zyskuje (popołudniowy komentarz walutowy z 16.01.2019)

16 sty 2019 12:32

Historyczna porażka rządu May (komentarz walutowy z 16.01.2019)

15 sty 2019 15:58

W oczekiwaniu na głosowanie w Wielkiej Brytanii (popołudniowy komentarz walutowy z 15.01.2019)

15 sty 2019 12:04

Brexit i PKB Niemiec (komentarz walutowy z 15.01.2019)

Atrakcyjne kursy 28 walut

Rozpocznij chat