Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Ograniczone zmiany funta i złotego (komentarz walutowy z 17.01.2019)

17 sty 2019 12:50|Bartosz Grejner

Premier Wielkiej Brytanii wygrała głosowanie w sprawie wotum nieufności dla rządu. Funt czeka na rozwój wydarzeń. Złoty dość stabilny, choć sytuacja na rynku sprzyja, by stopniowo umacniał się w relacji do euro czy franka.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Godz. 14:30: Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA (szacunki: 220 tys.).

Spodziewana wygrana

Zgodnie z oczekiwaniami premier Theresa May wygrała głosowanie w sprawie wotum nieufności dla rządu. Miało to jednak ograniczony wpływ na notowania brytyjskiej waluty. Kurs funta do dolara porusza się w stosunkowo wąskim przedziale ok. 1,283-1,29. Uwzględniając skalę problemów Wielkiej Brytanii, zmiany notowań funta są praktycznie kosmetyczne. Optymistyczny dla brytyjskiej waluty jest fakt, że nie ma większości w brytyjskim parlamencie dla twardego brexitu.

Rynek z coraz mniejszym prawdopodobieństwem dopuszcza opcję chaotycznego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Nie oznacza to jednak, że takie ryzyko nie istnieje. Zbliżający się termin brexitu, tj. 29 marca, ogranicza opcje Theresie May. Jeżeli odrzucimy najmniej prawdopodobne scenariusze – tj. drugie referendum, twardy brexit, brak brexitu, nowe wybory – pozostaje bardziej kompromisowe porozumienie z możliwym przesunięciem o kilka tygodni terminu wyjścia Wielkiej Brytanii w UE. O tym przesunięciu słyszeliśmy już zresztą oficjalnie zarówno ze strony UE, jak i Wielkiej Brytanii (ubiegłotygodniowe informacje „Evening Standard”).

Funt w relacji do pozostałych głównych walut (G10) jest przeceniony. Wspomniany scenariusz jest pozytywnym dla funta i mógłby doprowadzić do wzrostu wartości w przedziale 5-10 proc. do końca roku. Przed jego aprecjacją powstrzymują mniej prawdopodobne, ale cały czas realne, negatywne scenariusze, które w przypadku ich realizacji mogłyby przyczynić się do spadku wartości brytyjskiej waluty.

Brak konkretów ze strony rządu Wielkiej Brytanii odzwierciedlają notowania funta. Wahania odbywają się w wąskim przedziale. Sytuacja może zmienić się już w poniedziałek, ponieważ wtedy upływa termin zaprezentowania planu B dla brexitu. Kroki podjęte przez premier May, które będą przybliżać do bardziej kompromisowego porozumienia, zmniejszą prawdopodobieństwo negatywnych scenariuszy dla funta. W efekcie na początku przyszłego tygodnia możemy obserwować istotną aprecjację brytyjskiej waluty, a kurs GBP/USD może ponownie wzrosnąć powyżej 1,30, czyli poziomu, który ostatni raz obserwowaliśmy w połowie listopada ubiegłego roku.

Złoty bez większych zmian

Polska waluta pozostaje stabilna. Ostatnia aprecjacja dolara i słabe dane makroekonomiczne ze strefy euro nie mają większego przełożenia na kondycję złotego. EUR/PLN pozostaje w przedziale 4,28-4,29, tuż przy dolnej granicy notowań od początku br. Nieco lepszy sentyment na rynku akcji przyczynił się także do osłabienia franka. Kurs szwajcarskiej waluty w relacji do złotego spadał dziś trzeci dzień z rzędu i obniżył się do ok. 3,786, czyli do najniższego poziomu od końcówki grudnia. Jeżeli odreagowanie na globalnym rynku akcji utrzyma się, czemu sprzyjać mogą pozytywne informacje dotyczące negocjacji handlowych USA z Chinami, kurs CHF/PLN może stopniowo obniżyć się do ok. 3,75.

17 sty 2019 12:50|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

16 sty 2019 16:05

Euro traci, złoty nieco zyskuje (popołudniowy komentarz walutowy z 16.01.2019)

16 sty 2019 12:32

Historyczna porażka rządu May (komentarz walutowy z 16.01.2019)

15 sty 2019 15:58

W oczekiwaniu na głosowanie w Wielkiej Brytanii (popołudniowy komentarz walutowy z 15.01.2019)

15 sty 2019 12:04

Brexit i PKB Niemiec (komentarz walutowy z 15.01.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut