Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Optymistyczne perspektywy, niepokojąca teraźniejszość (komentarz walutowy z 16.11.2020)

16 lis 2020 9:25|Cinkciarz.pl

W pierwszej części listopada złoty wymazał słabość z października na fali optymizmu po wyborach w USA i pozytywnych informacjach z frontu prac nad szczepionką na COVID-19. W tym tygodniu dominującymi tematami będą brexit, sytuacja epidemiczna i postęp prac nad szczepionką.

Kursy złotowych par walutowych ustabilizowały się nad ubiegłotygodniowymi dołkami. Kurs euro krąży w kilkugroszowym przedziale ponad 4,45. Potencjał do spadków EUR/PLN został wyczerpany. W otoczeniu niestabilnej sytuacji epidemicznej i jej rosnącego wpływu na dane makroekonomiczne można oczekiwać dryfu ponad barierę 4,50. Ponowne, długoterminowe dołki wartości złotego (okolice 4,65 i wyżej) są jednak stosunkowo mało prawdopodobne.

Dolar z podciętymi skrzydłami

Osłabienie dolara w ubiegłym tygodniu szybko wyhamowało. Chociaż EUR/USD zawrócił do środka dobrze znanego przedziału wahań 1,16-1,20, to należy ocenić, że umocnienie amerykańskiej waluty ma znamiona korekty. Kurs USD/PLN krąży wokół 3,80 i powrót na zdecydowanie wyższe pułapy nie jest scenariuszem bazowym.

Popyt na dolara jest tłumiony pozytywnymi informacjami z USA. Prezydent Donald Trump i prezydent elekt Joe Biden dystansują się obaj od pomysłu wprowadzenia ogólnokrajowych restrykcji. Przełom w pracach nad szczepionką sprawił, że rynki finansowe patrzą optymistycznie na perspektywy światowego wzrostu gospodarczego w 2021 r., a już teraz wypatrują kolejnych optymistycznych doniesień i czekają na informacje od m.in. firmy Moderna i koncernu AstraZeneca, który prowadzi badania wspólnie z naukowcami Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Brexit na ostatniej prostej

Negocjacje pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią miały się zakończyć do 15 listopada, ale termin ponownie odsunięto, tym razem o kilka dni. Dalsze przedłużanie rozmów nie jest wykluczone, ale jest to krok postrzegany jako dowód, że stanowiska stron zbliżają się do siebie, nie zaś jako akt desperacji.

W obliczu pandemii i gasnącej koniunktury bezumowny, chaotyczny brexit byłby zbyt wielkim ciosem dla gospodarek. Premier Boris Johnson musi też brać pod uwagę pikujące poparcie w sondażach. Przełom jest blisko, a uzgodnienie warunków umowy handlowej byłoby impulsem do skokowego umocnienia funta, co przełożyłoby się na mocne odbicie kursu GBP/PLN od okrągłej bariery 5,00, która jest zarazem średnią wartością kursu w ostatnich 200 dniach.

Dane makro na dalszym planie

Tłem dla brexitowych negocjacji oraz informacji związanych z COVID-19 będą nieliczne dane makroekonomiczne mogące rzucić światło na skalę spustoszenia wyrządzanego przez drugą falę koronawirusa. W przypadku amerykańskiej gospodarki raportem najcięższego kalibru jest wtorkowa publikacja sprzedaży detalicznej, ciekawe wnioski mogą również płynąć z wartości przybranych przez najważniejsze regionalne wskaźniki koniunktury. W Polsce, w czwartek zostaną opublikowane informacje z rynku pracy, a tydzień zwieńczy odczyt produkcji przemysłowej.

Zespół analityków Cinkciarz.pl

16 lis 2020 9:25|Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

13 lis 2020 12:44

Krucha stabilizacja na rynku złotego (komentarz walutowy z 13.11.2020)

12 lis 2020 8:39

Korekta siły złotego wisi w powietrzu (komentarz walutowy z 12.11.2020)

10 lis 2020 8:52

Informacje o szczepionce wzmagają apetyt na ryzyko (komentarz walutowy z 10.11.2020)

9 lis 2020 8:55

Dolar traci w powyborczej hossie (komentarz walutowy z 9.11.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut