Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Optymizm na rynku, funt zyskuje (popołudniowy komentarz walutowy z 10.10.2019)

10 paź 2019 17:26|Bartosz Grejner

Coraz bliższe wydaje się porozumienie pomiędzy USA a Chinami. Rynek również zaczyna w to wierzyć i reaguje poprawą sentymentu. Informacja o ścieżce do porozumienia ws. brexitu wzmacnia funta.

Handel i brexit dominują rynek

Jeszcze przed południem poznaliśmy serię danych makroekonomicznych z gospodarek Europejskich. Bilans handlowy Niemiec (wyrównany sezonowo) w sierpniu wyniósł 18,1 mld euro. Był o 2,4 mld poniżej lipcowego poziomu. Stało się tak głównie za sprawą eksportu, który zmniejszył się o 1,8 proc. w skali miesiąca. Produkcja przemysłowa we Francji spadła o 0,9 proc. m/m w sierpniu (oczekiwano wzrostu o 0,2 proc.). We Włoszech natomiast wzrosła o 0,3 proc., o 0,1 pkt proc., przekraczając konsensus rynkowy. Dane te miały jednak ograniczony wpływ na rynek. Ten w ostatnich dniach reaguje głównie na informacje związane z negocjacjami handlowymi.

Rysuje się możliwość porozumienia pomiędzy USA a Chinami, choć nie prawdopodobnie nie będzie ono kompletne, jak oczekiwał prezydent Donald Trump. Odzwierciedlenie tych oczekiwań widać w notowaniach m.in. dolara, który dzisiaj nieco się osłabił. Para EUR/USD wzrosła dzisiaj do ok. 1,1036, najwyższego poziomu od blisko trzech tygodni. Po południu prezydent Trump ogłosił na Twitterze, że spotka się jutro z wicepremierem Chin w białym domu. To wyraźnie poprawiło nastroje na rynku. Główne indeksy giełdowe w godzinę po początku sesji w Nowym Jorku zyskiwały ponad 0,5 proc. – zarówno w USA, jak i w Europie.

Na wartości w okolicznościach zwiększonego apetytu na ryzyko traciły aktywa tradycyjnie postrzegane jako bezpieczne przystanie, m.in. złoto, jen i frank szwajcarski. Spadki wartości tego ostatniego sprowadziły kurs CHF/PLN do granicy 3,93, czyli do najniższego poziomu od 2 sierpnia, podczas gdy jeszcze we wtorek obserwowaliśmy kurs bliski 3,99. Pozytywne doniesienia handlowe i (lub) porozumienie USA z Chinami, czego ogłoszenia potencjalnie może spodziewać się jutro lub w sobotę, mogłyby sprowadzić notowania CHF/PLN w kierunku 3,90 zł. Cały koszyk złotego w takim wypadku mógłby skorzystać, czego mniejszą skalę obserwujemy dzisiaj – również EUR/PLN spada do granicy 4,31, czyli do najniższego poziomu od pierwszego tygodnia sierpnia.

Nieco innym scenariuszem toczą się notowania funta. Przedpołudniowe dane z brytyjskiej gospodarki były mieszane i poza nieznacznym zwiększeniem wahań miały ograniczony wpływ na kurs funta. Brexit cały czas trzyma w ryzach brytyjską walutę i po południu dostała ona pozytywnego bodźca. Agencja informacyjna Bloomberg podała, że premierzy Irlandii (Leo Varadkar) i Wielkiej Brytanii (Boris Johnson) „widzą ścieżkę do zawarcia umowy”. Na te wieści kurs GBP/USD wzrósł do blisko 1,23, co przyczyniło się także do cofnięcia spadków na GBP/PLN z ok. 4,78 do 4,81. Jednak należy spodziewać się dalszych, istotnych wahań kursów brytyjskiej waluty. Scenariuszem bazowym nadal pozostaje przedłużenie brexitu, nowe wybory i wygrana konserwatystów, co ostatecznie powinno wywoływać presję podażową na funta.

Jutro na rynku

Kalendarz zaplanowanych publikacji makroekonomicznych jest jutro ograniczony. O godz. 16 Uniwersytet Michigan opublikuje wstępne dane wskaźnika sentymentu konsumentów w USA w październiku. Indeks ten zaliczył silny spadek w sierpniu do najniższego poziomu od blisko trzech lat (89,8 pkt). Wstępne dane za wrzesień były tak samo słabe, choć finalnie zostały zrewidowane w górę o 3,4 pkt. Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje na odczyt na poziomie 92 pkt. Jeżeli dane nie będą istotnie odbiegały (powyżej 2 pkt), publikacja ta nie powinna mieć wpływu na rynek. Najprawdopodobniej cała uwaga rynku może być skierowana w stronę odbywających się w Waszyngtonie negocjacji handlowych pomiędzy USA a Chinami. To te doniesienia powinny wyznaczać sentyment na rynku w ostatnim dniu handlowym. Obecne informacje pozwalają sugerować, że scenariusz bazowy zakłada rodzaj małego porozumienia, które będzie odkładało w czasie nałożenie dodatkowych ceł.

10 paź 2019 17:26|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

10 paź 2019 14:03

Funt coraz tańszy (komentarz walutowy z 10.10.2019)

9 paź 2019 17:24

Poprawa sentymentu (popołudniowy komentarz walutowy z 9.10.2019)

9 paź 2019 15:01

Silne wahania funta (komentarz walutowy z 9.10.2019)

8 paź 2019 15:14

USA i Chiny podgrzewają atmosferę (popołudniowy komentarz walutowy z 8.10.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut