Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Po Eurogrupie czas na PMI (popołudniowy komentarz walutowy z 21.07.2020)

21 lip 2020 18:08|Bartosz Grejner

Euro coraz silniejsze: kurs EUR/USD zbliża się do najwyższego poziomu od stycznia 2019 r. Złoty coraz bardziej wspierany także przez wewnętrzne dane, a kurs EUR/PLN spada poniżej 4,43.

Optymizm dalej dominuje

Wtorkowe notowania przebiegały w pozytywnych nastrojach. Było to pokłosiem osiągniętego kompromisu ws. wartego 750 mld euro programu odbudowy unijnych gospodarek. Euro zyskiwało po południu, kurs EUR/USD wspiął do ok. 1,1495, tj, do najwyższego poziomu od 9 marca i o krok od osiągnięcia najwyższego poziomu od stycznia 2019 r. (ok. 1,15).

Napływ pozytywnych informacji w kwestii wyników kolejnych faz testów szczepionek przeciw koronawirusowi także wspiera bieżące pozytywne nastroje. Na horyzoncie brakuje wydarzeń, które mogłyby te dobre nastroje wyraźnie pogorszyć. Pierwsze istotniejsze informacje poznamy dopiero w piątek.

IHS Markit jeszcze przed południem opublikuje wstępne dane wskaźników aktywności PMI w sektorach przemysłu i usług strefy euro w lipcu, a także jej największych gospodarek. We wszystkich przypadkach rynek spodziewa się poprawy w lipcu, a nawet wyjścia z recesji w fazę wzrostu (z wyjątkiem niemieckiego przemysłu).

Biorąc pod uwagę pozytywne efekty radzenia sobie z pandemią w Europie, nie należy spodziewać się raczej silnie negatywnego zaskoczenia. Prawdopodobne zatem, że euro utrzyma wysokie notowania. Może nawet jeszcze zyskać, gdyby okazało się, że dane przekroczą nieco oczekiwania. Trzeba jednak pamiętać, że po pierwszych miesiącach silnego zwiększenia aktywności w maju i czerwcu wzrosty w kolejnych będą mniej imponujące.

Złoty goni główne waluty

Dla złotego to jednak w dalszym ciągu sprzyjające otoczenie makroekonomiczne, które wspierają także solidne dane z Polski, m.in. o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w czerwcu. Istotne będą także dane za lipiec, ale już teraz można domniemywać, że zarówno strona podażowa, jak i popytowa radzi sobie dobrze. To pozytywny sygnał dla złotego.

Dobra kondycja złotego odzwierciedlana była w notowaniach popołudniowych. Kurs EUR/PLN pierwszy raz od połowy czerwca spadł poniżej 4,43, a kurs USD/PLN, schodząc poniżej 3,86, spadł do najniższego poziomu od 12 marca. Kalendarz zaplanowanych wydarzeń na dalszą część dnia jest praktycznie pusty, stąd nie należy spodziewać się istotniejszych zmian w wycenie złotego w relacji do podstawowych walut.

21 lip 2020 18:08|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

21 lip 2020 15:12

Złoty wspierany z zewnątrz i wewnątrz (komentarz walutowy z 21.07.2020)

20 lip 2020 16:12

Liderzy w Europie zbliżają się do konsensusu (komentarz walutowy z 20.07.2020)

17 lip 2020 18:23

Słabe dane z USA (popołudniowy komentarz walutowy z 17.07.2020)

17 lip 2020 13:54

Złoty wsparty pozytywnymi danymi (komentarz walutowy z 17.07.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut