Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >

Złoty wspierany z zewnątrz i wewnątrz (komentarz walutowy z 21.07.2020)

21 lip 2020 15:12|Bartosz Grejner

Europejscy liderzy osiągają kompromis. Ryzyko kredytowe w regionie spada, akcje zyskują, zyskuje także złoty. Polska waluta wspierana także kolejnymi pozytywnymi doniesieniami z kraju. Kurs EUR/PLN jest najniższy od 23 marca.

Kompromis wzmacnia optymizm

We wtorek inwestorów w Europie przywitała informacja o osiągnięciu porozumienia ws. programu odbudowy gospodarek europejskich podczas szczytu w Brukseli. Z programu wartego 750 mld euro 390 mld ma być przekazywane krajom w formie bezzwrotnych grantów, reszta w formie pożyczek z niskim oprocentowaniem.

O takich kwotach mówiło się już wczoraj od rana. Zgodne z oczekiwaniami także kraje bardziej oszczędne wynegocjowały rabaty swoich kontrybucji na najbliższe siedem lat. Ostateczne osiągnięcie porozumienia jest istotnym krokiem w stronę jednolitej odpowiedzi na kryzys wywołany pandemią w UE.

Choć finalna zgoda pomiędzy państwami była szeroko oczekiwana, dziś nastroje na rynku się poprawiły. Różnica pomiędzy rentownościami 10-letnich obligacji skarbowych Niemiec i Włoch, czyli jedna z kluczowych miar ryzyka kredytowego w regionie, spadła do najniższego poziomu od końcówki lutego, gdy na rynku zaczynały się największe wahania w reakcji na nakładane restrykcje.

Optymizm wspierały dziś także wzrosty głównych indeksów giełdowych w Europie, które osiągnęły najwyższe poziomy od schyłku lutego. Te pozytywne nastroje na szerokim rynku i w dalszym ciągu utrzymująca się dobra kondycja euro tworzą czynniki sprzyjające złotemu. Polska waluta zyskała dziś ponadto pozytywne bodźce z rynku wewnętrznego.

Odporny polski konsument

Po znacznie wyższych od oczekiwań odczytach o produkcji przemysłowej w czerwcu (wzrost o 0,5 proc. rok do roku) dzisiaj pozytywnie zaskoczyła także sprzedaż detaliczna. Wg danych GUS wzrosła ona o 9 proc. w czerwcu w porównaniu do maja, podczas gdy spodziewano się odczytu o 1,5 pkt proc. niższego. W skali roku nie było aż tak dużego zaskoczenia jak w przemyśle, ale spadek o 1,9 proc. w porównaniu do czerwca ub.r. był dużo niższy, niż zakładały oczekiwania – 4,1 proc. Po wyłączeniu wpływu inflacji spadek wyniósł 1,3 proc.

To ogólnie bardzo dobry scenariusz dla złotego. Zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne układają się pozytywnie dla wzrostu wartości złotego, co obserwujemy dzisiaj w jego notowaniach w relacji do głównych walut. Kurs EUR/PLN spadł dzisiaj do ok. 4,43, tj. do najniższego poziomu od 23 czerwca, natomiast USD/PLN do najniższego poziomu od 12 marca. W najbliższych dniach nie ma wydarzeń, które mogłyby potencjalnie istotnie pogorszyć kondycję złotego.

W piątek poznamy wstępne dane wskaźników PMI strefy euro za lipiec, choć tu także oczekujemy ich poprawy ze względu na pozytywne efekty radzenia sobie z pandemią w Europie. Prawdopodobieństwo osłabienia złotego z tego tytułu jest zatem raczej ograniczone. Bardziej prawdopodobne, że złoty może nieco tracić na wartości w momentach, gdy będziemy obserwować odreagowanie ostatniego rajdu optymizmu na szerokim rynku.

21 lip 2020 15:12|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

20 lip 2020 16:12

Liderzy w Europie zbliżają się do konsensusu (komentarz walutowy z 20.07.2020)

17 lip 2020 18:23

Słabe dane z USA (popołudniowy komentarz walutowy z 17.07.2020)

17 lip 2020 13:54

Złoty wsparty pozytywnymi danymi (komentarz walutowy z 17.07.2020)

16 lip 2020 18:04

Stopy procentowe w strefie euro bez zmian (popołudniowy komentarz walutowy z 16.07.2020)

Atrakcyjne kursy 28 walut

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację