Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Złoty wspierany z zewnątrz i wewnątrz (komentarz walutowy z 21.07.2020)

21 lip 2020 15:12|Bartosz Grejner

Europejscy liderzy osiągają kompromis. Ryzyko kredytowe w regionie spada, akcje zyskują, zyskuje także złoty. Polska waluta wspierana także kolejnymi pozytywnymi doniesieniami z kraju. Kurs EUR/PLN jest najniższy od 23 marca.

Kompromis wzmacnia optymizm

We wtorek inwestorów w Europie przywitała informacja o osiągnięciu porozumienia ws. programu odbudowy gospodarek europejskich podczas szczytu w Brukseli. Z programu wartego 750 mld euro 390 mld ma być przekazywane krajom w formie bezzwrotnych grantów, reszta w formie pożyczek z niskim oprocentowaniem.

O takich kwotach mówiło się już wczoraj od rana. Zgodne z oczekiwaniami także kraje bardziej oszczędne wynegocjowały rabaty swoich kontrybucji na najbliższe siedem lat. Ostateczne osiągnięcie porozumienia jest istotnym krokiem w stronę jednolitej odpowiedzi na kryzys wywołany pandemią w UE.

Choć finalna zgoda pomiędzy państwami była szeroko oczekiwana, dziś nastroje na rynku się poprawiły. Różnica pomiędzy rentownościami 10-letnich obligacji skarbowych Niemiec i Włoch, czyli jedna z kluczowych miar ryzyka kredytowego w regionie, spadła do najniższego poziomu od końcówki lutego, gdy na rynku zaczynały się największe wahania w reakcji na nakładane restrykcje.

Optymizm wspierały dziś także wzrosty głównych indeksów giełdowych w Europie, które osiągnęły najwyższe poziomy od schyłku lutego. Te pozytywne nastroje na szerokim rynku i w dalszym ciągu utrzymująca się dobra kondycja euro tworzą czynniki sprzyjające złotemu. Polska waluta zyskała dziś ponadto pozytywne bodźce z rynku wewnętrznego.

Odporny polski konsument

Po znacznie wyższych od oczekiwań odczytach o produkcji przemysłowej w czerwcu (wzrost o 0,5 proc. rok do roku) dzisiaj pozytywnie zaskoczyła także sprzedaż detaliczna. Wg danych GUS wzrosła ona o 9 proc. w czerwcu w porównaniu do maja, podczas gdy spodziewano się odczytu o 1,5 pkt proc. niższego. W skali roku nie było aż tak dużego zaskoczenia jak w przemyśle, ale spadek o 1,9 proc. w porównaniu do czerwca ub.r. był dużo niższy, niż zakładały oczekiwania – 4,1 proc. Po wyłączeniu wpływu inflacji spadek wyniósł 1,3 proc.

To ogólnie bardzo dobry scenariusz dla złotego. Zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne układają się pozytywnie dla wzrostu wartości złotego, co obserwujemy dzisiaj w jego notowaniach w relacji do głównych walut. Kurs EUR/PLN spadł dzisiaj do ok. 4,43, tj. do najniższego poziomu od 23 czerwca, natomiast USD/PLN do najniższego poziomu od 12 marca. W najbliższych dniach nie ma wydarzeń, które mogłyby potencjalnie istotnie pogorszyć kondycję złotego.

W piątek poznamy wstępne dane wskaźników PMI strefy euro za lipiec, choć tu także oczekujemy ich poprawy ze względu na pozytywne efekty radzenia sobie z pandemią w Europie. Prawdopodobieństwo osłabienia złotego z tego tytułu jest zatem raczej ograniczone. Bardziej prawdopodobne, że złoty może nieco tracić na wartości w momentach, gdy będziemy obserwować odreagowanie ostatniego rajdu optymizmu na szerokim rynku.

21 lip 2020 15:12|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

20 lip 2020 16:12

Liderzy w Europie zbliżają się do konsensusu (komentarz walutowy z 20.07.2020)

17 lip 2020 18:23

Słabe dane z USA (popołudniowy komentarz walutowy z 17.07.2020)

17 lip 2020 13:54

Złoty wsparty pozytywnymi danymi (komentarz walutowy z 17.07.2020)

16 lip 2020 18:04

Stopy procentowe w strefie euro bez zmian (popołudniowy komentarz walutowy z 16.07.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut