Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Słabe dane z USA (popołudniowy komentarz walutowy z 17.07.2020)

17 lip 2020 18:23|Bartosz Grejner

Piątkowe popołudnie na rynku walutowym przebiegało w podobnych nastrojach co pierwsza faza dnia. Euro w dalszym ciągu utrzymuje się w dobrej kondycji wraz z oczekiwaniem rynku na efekty spotkania liderów europejskich ws. funduszy odbudowy gospodarek. Po południu napłynęły nieco mniej optymistyczne dane z USA.

Amerykańscy konsumenci w gorszych nastrojach

Najpierw poznaliśmy czerwcowe odczyty z rynku nieruchomości. Liczba rozpoczętych budów domów wzrosłą o 5,7 proc. w skali miesiąca, poniżej oczekiwanych 7,9 proc., a wydane zezwolenia na budowę o 2,1 proc., także zawodząc oczekiwania wzrostu na poziomie 6,3 proc.

Nieco bardziej martwić mogą wstępne dane wskaźnika nastroju konsumentów w lipcu. Wg Uniwersytetu Michigan obniżył się on z 78,1 pkt do 73,2 pkt, choć spodziewano się minimalnego wzrostu – do 79 pkt. W największym stopniu na ogólnym wyniku ciążyły oczekiwania konsumentów co do kolejnych okresów, które istotnie spadły w okolice majowego dołka, co jest efektem ponownego nakładania restrykcji w niektórych stanach USA.

W najnowszym raporcie Uniwersytet Michigan pisze, że „[dalsze] spadki są niestety bardzo prawdopodobne w nadchodzących miesiącach, ponieważ koronawirus rozprzestrzenia się i powoduje dalsze szkody gospodarcze, zakłócenia społeczne i trwałe blizny”. Wskazują także na pilną potrzebę wsparcia fiskalnego, czyli temat, który będzie niebawem omawiany w Kongresie.

Warunki sprzyjają złotemu

Jeżeli porównamy to z sytuacją w Europie, widać wyraźnie, że w USA jest ona znacznie gorsza, stąd także dobra kondycja euro. Nawet jeśli porozumienie w kwestii wartego 750 mld euro funduszu pomocowego dla gospodarek nie zostanie osiągnięte w weekend, to ryzyko tego, że ostatecznie do niego nie dojdzie, jest małe.

W perspektywie najbliższych dni czy tygodni to raczej dobre wieści dla rynku, z potencjałem utrzymania panujących obecnie dobrych nastrojów. Sytuacja może nieco komplikować się w dalszej fazie roku, kiedy większej wagi nabierze temat wyborów w USA, a wraz z tym wzrosną napięcia geopolityczne, na co może nałożyć się druga fala pandemii.

Aktualnie warunki sprzyjają złotemu, który był dzisiaj tuż za południowoafrykańskim randem i czeską koroną najsilniejszą z walut krajów wschodzących. Poza sprzyjającymi warunkami zewnętrznymi (m.in. słaby dolar, podwyższony apetyt na ryzyko), polską walutę wspierały także wyższe od oczekiwań wzrosty zatrudnienia i płac w przedsiębiorstwach w Polsce w czerwcu.

Po południu kurs USD/PLN spadł poniżej 3,92, a EUR/PLN porusza się w przedziale ok. 4,47-4,48 i do końca dnia raczej nie należy spodziewać się istotniejszych wahań. Te mogą zwiększyć się w poniedziałek, kiedy będziemy znali efekty spotkania liderów europejskich, choć prawdopodobieństwo istotnego osłabienia złotego wydaje się mocno ograniczone.

17 lip 2020 18:23|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

17 lip 2020 13:54

Złoty wsparty pozytywnymi danymi (komentarz walutowy z 17.07.2020)

16 lip 2020 18:04

Stopy procentowe w strefie euro bez zmian (popołudniowy komentarz walutowy z 16.07.2020)

16 lip 2020 14:17

Chiny: rozwój gospodarczy na plus, sprzedaż na minus (komentarz walutowy z 16.07.2020)

15 lip 2020 18:16

Produkcja przemysłowa w USA pozytywnie zaskoczyła (popołudniowy komentarz walutowy z 15.07.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut