Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Złoty wsparty pozytywnymi danymi (komentarz walutowy z 17.07.2020)

17 lip 2020 13:54|Bartosz Grejner

Piątkowe notowania do południa przebiegały stosunkowo spokojnie, z ostrożną dawką optymizmu na szerokim rynku. Tematem numer jeden dla rynku w dalszym ciągu pozostaje rozpoczynające się dzisiaj spotkanie Eurogrupy ws. pakietu odbudowy gospodarki europejskiej.

Liderzy ostrożni

Z tym spotkaniem wiążą się duże nadzieje, choć rynek niekoniecznie oczekuje, że z weekendu wyjdziemy już z porozumieniem. Liderzy państw zresztą także wydają się studzić nieco emocje. Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że „różnice [pomiędzy krajami] pozostają bardzo, bardzo duże” i oczekuje bardzo ciężkich negocjacji.

Jednym z państw prezentujących nieco bardziej oszczędne podejście jest Holandia. Jej premier Mark Rutte przed rozpoczęciem szczytu w wywiadzie dla Bloomberg TV ocenił szanse na osiągnięcie porozumienia w ten weekend na poniżej 50 proc.

Nawet jeśli porozumienie nie zostanie zawarte w ten weekend, wydaje się nadal wysoce prawdopodobne, że zostanie ono i tak ostatecznie osiągnięte, być może z pewnymi ustępstwami wobec grupy państw niezgadzających się na dopłacanie do gospodarek, które były w słabym stanie fiskalnym jeszcze przed pandemią.

Biorąc pod uwagę napływające dotychczas informacje, ew. zawarcie porozumienia byłoby pozytywną niespodzianką z potencjałem do zwiększenia optymizm na rynku w poniedziałek.

Silne euro pozytywne dla złotego

Dziś euro w dalszym ciągu pozostaje w dobrej kondycji. Notowania EUR/USD w okolicy południa wzrosły do ok. 1,1420, ok. 0,35 proc. powyżej wczorajszego zamknięcia, znajdując się w obrębie górnej granicy wahań od drugiego tygodnia marca. To nadal sprzyjające warunki dla złotego, który do południa jest jedną z najlepiej sobie radzących walut z grupy krajów wschodzących.

Notowania USD/PLN znajdują się w okolicy 3,92 zł, a EUR/PLN ok.4,48 zł. I choć możemy spodziewać się zwiększenia wahań po południu wraz ze wzrostem aktywności amerykańskich inwestorów i publikacją danych o sentymencie konsumentów USA w lipcu, to na potencjalnie nieco większe ruchy możemy czekać do poniedziałku. Szanse na negatywny scenariusz po weekendzie są mocno ograniczone, podobnie zresztą jak prawdopodobieństwo istotnego osłabienia złotego.

Obiecujący wzrost zatrudnienia i płac

Złotemu służą dzisiaj także dane makro z polskiej gospodarki. Wg Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) zatrudnienie w czerwcu wzrosło o 0,2 proc. w stosunku do maja, choć oczekiwano spadku o 0,5 proc., a przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 3,2 proc., czyli wyraźnie powyżej spodziewanych 1,3 proc.

To pozytywne znaki na drodze powrotu gospodarki do stanu sprzed pandemii. Najprawdopodobniej jednak droga będzie jeszcze długa, wyboista i w dużym stopniu uzależniona od tego, co się będzie działo nie tylko w Polsce, ale także w Europie i na świecie.

17 lip 2020 13:54|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

16 lip 2020 18:04

Stopy procentowe w strefie euro bez zmian (popołudniowy komentarz walutowy z 16.07.2020)

16 lip 2020 14:17

Chiny: rozwój gospodarczy na plus, sprzedaż na minus (komentarz walutowy z 16.07.2020)

15 lip 2020 18:16

Produkcja przemysłowa w USA pozytywnie zaskoczyła (popołudniowy komentarz walutowy z 15.07.2020)

15 lip 2020 14:15

Kolejny dzień z serii: coraz silniejsze euro (komentarz walutowy z 15.07.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut