Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 02.01.2017

2 sty 2017 16:23|Bartosz Grejner

Polska waluta zaczyna rok nieco słabiej, ale zachowuje dobre perspektywy wzrostu wartości. Dolar ponownie zyskuje na wartości.

Dobre perspektywy dla Polski, ale rynek pracy w III kw. wyhamowuje

Choć Polska waluta dzisiaj traciła na wartości, zmiany (poza porannym nagłym spadkiem) były ostatecznie stosunkowo niewielkie i mieściły się w przedziale wahań, które obserwowaliśmy w ostatnich dniach. Ponadto poznaliśmy dzisiaj wypowiedź (PAP) Eryka Łona, jednego z członków Rady Polityki Pieniężnej, który ocenia, że po obserwowanym wyhamowaniu aktywności gospodarczej w Polsce w minionych kwartałach, w kolejnych dojdzie do poprawy w tym aspekcie.

Przyczynić mają się do tego m.in. dobre nastroje konsumentów oraz pozytywne efekty programu 500+. Podkreślił również, iż osłabienie kursu złotego powoduje, iż eksport w ocenie NBP jest obecnie wysoce opłacalny, co pozytywnie przekłada się na wyniki finansowe przedsiębiorstw i pośrednio na poziom inwestycji i zatrudnienia.

O tym, że polski rynek pracy wymaga poprawy, świadczy dzisiejszy raport NBP z jego stanu w III kwartale 2016 r. Przede wszystkim wyhamował wzrost liczby pracujących w całej gospodarce do 0,2% r/r (z 1,2% w II kwartale). Choć NBP zauważa, iż osłabienie to spowodowane było częściowo istotnym spadkiem Polaków zaangażowanych w pracę w rolnictwie, podczas gdy stopa bezrobocia jest na historycznie niskim poziomie.

Stopa ta ponownie zmalała, ale liczba bezrobotnych utrzymuje się nadal powyżej 1 mln, z czego wynika, iż za spadek stóp bezrobocia odpowiada w większej mierze mniejsza podaż pracy aniżeli wzrost osób pracujących. Dalej w raporcie NBP dowiadujemy się iż: “Szybko rosnąca liczba pracujących w Polsce imigrantów oznacza, że wobec bardzo niskiego bezrobocia firmy radzą sobie z niedoborami pracowników poprzez częstsze zatrudnianie imigrantów”.

Dolar znowu silny

Po gwałtownym spadku wartości dolara w relacji do euro w ostatni dzień notowań w 2016 r. (notowania pary EUR/USD wzrastały nawet do poziomu 1,065), dolar systematycznie w ciągu dnia zyskiwał na wartości. Wspomniana para walutowa zbliżała się do 15-sesyjnej średniej (ok. 1,0450). Aprecjację dolara widać było również w relacji do japońskiego jena czy funta, wobec których umacniał się ok. 0,3%. Relacja dolara do funta spadała ponownie nawet poniżej poziomu 1,23.

Istotny wpływ na dalsze notowania funta może mieć jutrzejsza publikacja PMI przemysłu Wielkiej Brytanii w grudniu. Wskaźnik ten w ostatnich dwóch miesiącach spadał ze stosunkowo wysokiego poziomu we wrześniu (55,4 pkt), który osiągnął w dwa miesiące po szoku związanym z wynikiem referendum ws. Brexitu. W relacji do złotego, funt traci jeszcze nieco ponad 9% do wartości sprzed referendum; w relacji do dolara jest to już jednak ok. 18%.

Jutro na rynku

Jutro o 9.55 Destatis opublikuje grudniowe dane nt. rynku pracy w Niemczech. Stopa bezrobocia w gospodarce niemieckiej stopniowo spada począwszy od marca 2005 r., kiedy to osiągnęła 12,1%. W listopadzie wyniosła już tylko połowę z tego, tzn. 6%. Pozytywny trend widać również w zmianie liczby bezrobotnych w poszczególnych miesiącach tego roku – tylko w jednym miesiącu do tej pory odnotowano wzrost liczby bezrobotnych (choć zaledwie o 1 tys.).

Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje na odczyty analogiczne do tych z listopada, tj. stopę bezrobocia w grudniu wynoszącą 6% oraz spadek liczby bezrobotnych o 5 tys. Biorąc pod uwagę ostatni trend oraz dobry stan gospodarki i oczekiwania zarówno firm i konsumentów, nie należy się raczej spodziewać słabych danych z gospodarki Niemiec.

Chwilę po otwarciu sesji na nowojorskiej giełdzie, o 15.45 IHS Markit opublikuje już drugi grudniowy odczyt PMI przemysłu USA. Nie oczekuje się zmian w jego wartości wobec pierwszej publikacji (54,2 pkt). Ważniejszym wydarzeniem natomiast będzie publikacja indeksu ISM przemysłu, który po spadku poniżej 50 pkt (co oznacza zmniejszenie aktywności w sektorze) w sierpniu, stopniowo wzrastał każdego miesiąca.

W listopadzie wyniósł 53,2 pkt i w grudniu konsensus wskazuje na dalszy wzrost do poziomu 53,5 pkt. Publikacja tego wskaźnika będzie pierwszą daną makroekonomiczną w tym roku, która może w istotny sposób wpłynąć na zachowanie dolara. Stąd spodziewać należy się większego poziomu wahań amerykańskiej waluty i pośrednio też innych.

Biorąc pod uwagę obecnie dobre nastroje zarówno firm, jak i konsumentów w USA, a także przewyższające oczekiwania PMI przemysłu dla państw europejskich, najprawdopodobniej wskaźnik ten również nie zawiedzie dla gospodarki amerykańskiej, co może wpłynąć na wzmocnienie dolara.

 

2 sty 2017 16:23|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

2 sty 2017 13:35

Komentarz walutowy z 02.01.2017

30 gru 2016 16:24

Popołudniowy komentarz walutowy z 30.12.2016

30 gru 2016 10:44

Komentarz walutowy z 30.12.2016

29 gru 2016 16:19

Popołudniowy komentarz walutowy z 29.12.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut