Popołudniowy komentarz walutowy z 02.01.2017

2 sty 2017 16:23|Bartosz Grejner

Polska waluta zaczyna rok nieco słabiej, ale zachowuje dobre perspektywy wzrostu wartości. Dolar ponownie zyskuje na wartości.

Dobre perspektywy dla Polski, ale rynek pracy w III kw. wyhamowuje

Choć Polska waluta dzisiaj traciła na wartości, zmiany (poza porannym nagłym spadkiem) były ostatecznie stosunkowo niewielkie i mieściły się w przedziale wahań, które obserwowaliśmy w ostatnich dniach. Ponadto poznaliśmy dzisiaj wypowiedź (PAP) Eryka Łona, jednego z członków Rady Polityki Pieniężnej, który ocenia, że po obserwowanym wyhamowaniu aktywności gospodarczej w Polsce w minionych kwartałach, w kolejnych dojdzie do poprawy w tym aspekcie.

Przyczynić mają się do tego m.in. dobre nastroje konsumentów oraz pozytywne efekty programu 500+. Podkreślił również, iż osłabienie kursu złotego powoduje, iż eksport w ocenie NBP jest obecnie wysoce opłacalny, co pozytywnie przekłada się na wyniki finansowe przedsiębiorstw i pośrednio na poziom inwestycji i zatrudnienia.

O tym, że polski rynek pracy wymaga poprawy, świadczy dzisiejszy raport NBP z jego stanu w III kwartale 2016 r. Przede wszystkim wyhamował wzrost liczby pracujących w całej gospodarce do 0,2% r/r (z 1,2% w II kwartale). Choć NBP zauważa, iż osłabienie to spowodowane było częściowo istotnym spadkiem Polaków zaangażowanych w pracę w rolnictwie, podczas gdy stopa bezrobocia jest na historycznie niskim poziomie.

Stopa ta ponownie zmalała, ale liczba bezrobotnych utrzymuje się nadal powyżej 1 mln, z czego wynika, iż za spadek stóp bezrobocia odpowiada w większej mierze mniejsza podaż pracy aniżeli wzrost osób pracujących. Dalej w raporcie NBP dowiadujemy się iż: “Szybko rosnąca liczba pracujących w Polsce imigrantów oznacza, że wobec bardzo niskiego bezrobocia firmy radzą sobie z niedoborami pracowników poprzez częstsze zatrudnianie imigrantów”.

Dolar znowu silny

Po gwałtownym spadku wartości dolara w relacji do euro w ostatni dzień notowań w 2016 r. (notowania pary EUR/USD wzrastały nawet do poziomu 1,065), dolar systematycznie w ciągu dnia zyskiwał na wartości. Wspomniana para walutowa zbliżała się do 15-sesyjnej średniej (ok. 1,0450). Aprecjację dolara widać było również w relacji do japońskiego jena czy funta, wobec których umacniał się ok. 0,3%. Relacja dolara do funta spadała ponownie nawet poniżej poziomu 1,23.

Istotny wpływ na dalsze notowania funta może mieć jutrzejsza publikacja PMI przemysłu Wielkiej Brytanii w grudniu. Wskaźnik ten w ostatnich dwóch miesiącach spadał ze stosunkowo wysokiego poziomu we wrześniu (55,4 pkt), który osiągnął w dwa miesiące po szoku związanym z wynikiem referendum ws. Brexitu. W relacji do złotego, funt traci jeszcze nieco ponad 9% do wartości sprzed referendum; w relacji do dolara jest to już jednak ok. 18%.

Jutro na rynku

Jutro o 9.55 Destatis opublikuje grudniowe dane nt. rynku pracy w Niemczech. Stopa bezrobocia w gospodarce niemieckiej stopniowo spada począwszy od marca 2005 r., kiedy to osiągnęła 12,1%. W listopadzie wyniosła już tylko połowę z tego, tzn. 6%. Pozytywny trend widać również w zmianie liczby bezrobotnych w poszczególnych miesiącach tego roku – tylko w jednym miesiącu do tej pory odnotowano wzrost liczby bezrobotnych (choć zaledwie o 1 tys.).

Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje na odczyty analogiczne do tych z listopada, tj. stopę bezrobocia w grudniu wynoszącą 6% oraz spadek liczby bezrobotnych o 5 tys. Biorąc pod uwagę ostatni trend oraz dobry stan gospodarki i oczekiwania zarówno firm i konsumentów, nie należy się raczej spodziewać słabych danych z gospodarki Niemiec.

Chwilę po otwarciu sesji na nowojorskiej giełdzie, o 15.45 IHS Markit opublikuje już drugi grudniowy odczyt PMI przemysłu USA. Nie oczekuje się zmian w jego wartości wobec pierwszej publikacji (54,2 pkt). Ważniejszym wydarzeniem natomiast będzie publikacja indeksu ISM przemysłu, który po spadku poniżej 50 pkt (co oznacza zmniejszenie aktywności w sektorze) w sierpniu, stopniowo wzrastał każdego miesiąca.

W listopadzie wyniósł 53,2 pkt i w grudniu konsensus wskazuje na dalszy wzrost do poziomu 53,5 pkt. Publikacja tego wskaźnika będzie pierwszą daną makroekonomiczną w tym roku, która może w istotny sposób wpłynąć na zachowanie dolara. Stąd spodziewać należy się większego poziomu wahań amerykańskiej waluty i pośrednio też innych.

Biorąc pod uwagę obecnie dobre nastroje zarówno firm, jak i konsumentów w USA, a także przewyższające oczekiwania PMI przemysłu dla państw europejskich, najprawdopodobniej wskaźnik ten również nie zawiedzie dla gospodarki amerykańskiej, co może wpłynąć na wzmocnienie dolara.

 

2 sty 2017 16:23|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

2 sty 2017 13:35

Komentarz walutowy z 02.01.2017

30 gru 2016 16:24

Popołudniowy komentarz walutowy z 30.12.2016

30 gru 2016 10:44

Komentarz walutowy z 30.12.2016

29 gru 2016 16:19

Popołudniowy komentarz walutowy z 29.12.2016

Atrakcyjne kursy 28 walut

Rozpocznij chat