Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 02.11.2015

2 lis 2015 17:05|Marcin Lipka

Euro nie wykorzystało porcji niezłych raportów z gospodarki. Informacje dotyczące Chin oraz Turcji mogą ograniczać awersję do ryzyka. Stabilizacja złotego mimo niekorzystnych danych.

Dane ze strefy euro wyglądają ostatnio dość dobrze. Opublikowane dzisiaj finalne odczyty indeksów PMI pokazały szeroką poprawę koniunktury (omówienie tych raportów w poprzednim komentarzu). Lepiej od oczekiwań wypadły dane dotyczące między innymi Niemiec oraz Włoch. W zeszłym tygodniu poinformowano o nieoczekiwanym spadku stopy bezrobocia. W dodatku inflacja była wyższa od prognoz.

Poprawa danych przychodzi po rozpoczęciu dyskusji na temat konieczności zwiększenia skali stymulacji monetarnej w strefie euro. Scenariusz drugiego quantitative easing został nakreślony przez prezesa Europejskiego Banku Centralnego na październikowej konferencji prasowej po decyzji o stopach procentowych. Mario Draghi powiedział wtedy, że w grudniu władze monetarne dokonają przeglądu QE. Euro zareagowało silnym osłabieniem, chociaż sugestie na temat takiej możliwości były robione już wcześniej przez innych członków EBC.

Podczas weekendu opublikowano wywiad z Mario Draghim we włoskiej prasie (gazeta Il Sole 24 Ore). Szef EBC w pewnym stopniu rozwodnił ostre stwierdzenia z październikowej konferencji prasowej. W odniesieniu do QE oraz możliwości obniżenia stopy depozytowej mocniej poniżej zera Mario Draghi stwierdził, że nic nie zostało przesądzone. Takie postawienie sprawy jest zrozumiałe, jednak w stosunku wystąpienia podczas konferencji prasowej, prezes frankfurckiej instytucji nie sprawiał równie gołębiego wrażenia.

W podobnym tonie wypowiedział się Ewald Nowotny z EBC. W ocenie tego przedstawiciela władz monetarnych konieczna jest spokojna ocena sytuacji oraz ostrożność. Nowotny powiedział ponadto, że nie zapadły jeszcze żadne decyzje dotyczące QE.

Neutralne wypowiedzi przedstawicieli EBC w połączeniu z dostrzegalną poprawą danych gospodarczych zmniejszają prawdopodobieństwo zwiększenia skali stymulacji monetarnej. Para EUR/USD była dzisiaj stosunkowo stabilna, lecz w drugiej części dnia można było dostrzec umocnienie euro. Neutralny wpływ miały dzisiejsze dane ze Stanów Zjednoczonych. Indeks ISM był nieznacznie lepszy od prognoz, lecz ten czynnik nie zdołał wesprzeć dolara.

Złoty powraca do spadków

Najświeższe doniesienia dotyczące krajów z koszyka rynków wschodzących zostały dość dobrze przyjęte przez inwestorów. Zdecydowane zwycięstwo partii AKP prezydenta Recepa Erdogana zwiększa szansę na ustabilizowanie sytuacji politycznej w Turcji. Stąd silne umocnienie liry oraz wzrosty na giełdzie (więcej o tej kwestii w poprzednim komentarzu).

Także informacje z Chin dają podstawy do optymizmu. Chociaż indeks PMI ciągle pokazuje spadek aktywności przemysłu, to skala tego niekorzystnego zjawiska ostatnio zmalała. Natomiast jednoznacznie pozytywny charakter mają informacje o planowanym redukowaniu ograniczeń w przepływie kapitału przez Pekin.

Złoty nie skorzystał z okazji do przedłużenia wzrostowej serii zapoczątkowanej w poprzedni czwartek. Polskiej walucie zaszkodziły dane z gospodarki. W październiku indeks PMI dla przemysłu wzrósł do 52.2 z 50.9 przed miesiącem. Raport był jednak nieznacznie gorszy od prognoz, przez co nie znalazł przełożenia na umocnienie polskiej waluty. W dodatku inflacja okazała się niższa od prognoz. Dynamika cen wyniosła minus 0.8 procent przy prognozie minus 0.7 procent.

Złoty wciąż pozostaje pod wpływem ryzyka politycznego. Ten czynnik jest podsycany przez wypowiedzi polityków ze zwycięskiej partii, którzy dzisiaj prezentowali dużą tolerancję dla pomysłu zwiększenia deficytu budżetowego. W takim środowisku szansa na silniejszego złotego jest mocno ograniczona.


2 lis 2015 17:05|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

2 lis 2015 13:28

Komentarz walutowy z 02.11.2015

30 paź 2015 17:22

Popołudniowy komentarz walutowy z 30.10.2015

30 paź 2015 13:26

Komentarz walutowy z 30.10.2015

29 paź 2015 16:57

Popołudniowy komentarz walutowy z 29.10.2015

Atrakcyjne kursy 27 walut