Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 05.09.2017

5 wrz 2017 15:24|Marcin Lipka

Dość spokojne popołudnie na walutach. Kluczowy fragment w wystąpieniu członkini Rezerwy Federalnej, który może wywołać szerszą dyskusję na temat zmian w polityce pieniężnej. Pozytywna dla złotego tendencja jest utrzymywana przed jutrzejszym posiedzeniem RPP.

Nastroje na globalnym rynku walutowym nie uległy większym zmianom w porównaniu do notowań z okolic południa. EUR/USD pozostaje blisko granicy 1.1900, a EUR/CHF waha się w rejonie 1.1400 mimo bardzo słabych danych ze szwajcarskiej gospodarki.

Inwestorzy również nie zareagowali na publikację wystąpienia Lale Brainard, chociaż może ono stanowić bardzo poważny element w nadchodzącej dyskusji dotyczącej dalszego podnoszenia stóp procentowych. Z dzisiejszej prezentacji członkini Rady Gubernatorów Fedu może wynikać, że zaczyna ona migrować do obozu, który sprzeciwia się dalszemu zacieśnianiu polityki pieniężnej.

Szczególnie świadczyć o tym może fragment jej wypowiedzi, w którym Brainard stwierdziła, że Fed nie tylko w tym roku nie wypełnia inflacyjnego celu, ale również nie robił tego przez dłuższy czas. „Według mnie powinniśmy być ostrożni w kontekście dalszego zacieśniania polityki pieniężnej, zanim nie będziemy przekonani, że inflacja jest na ścieżce by osiągnąć nasz cel” twierdzi Brainard.

Warto także zauważyć, że choć do tej pory w FOMC pojawiały się podobne głosy (Bullard, Kashkari) to jednak reprezentowały one poglądy przewodniczących regionalnych oddziałów Rezerwy Federalnej. Gdyby natomiast nastąpił sprzeciw ze strony Brainard w kontekście podwyżek stóp procentowych w tym roku to mielibyśmy do czynienia z opozycją już w gronie samej Rady Gubernatorów. Po pierwsze zdarza się to stosunkowo rzadko, a niewykluczone, że argumenty Brainard są pierwszym symptomem ogólnej zmiany nastawienia FOMC od przyszłych ruchów.

Kluczowe w kontekście dolara będzie więc wrześniowe posiedzenie Rezerwy Federalnej, które rozpoczyna się za dwa tygodnie. Jeżeli podczas konferencji prasowej lub w projekcjach makroekonomicznym zostanie zaobserwowane zdecydowanie bardziej głębie podejście coraz większej części członków FOMC to wtedy zaplanowana na grudzień podwyżka stóp procentowych stanęłaby pod dużym znakiem zapytania. Wtedy również wzrosłoby prawdopodobieństwo dalszej przeceny amerykańskiej waluty.

Stabilizacja na złotym

Krajowa waluta utrzymuje osiągnięte od początku tygodnia wzrosty. Od początku tygodnia złoty jest trzecią najsilniejszą walutą wśród 31 walut przedstawianych przez agencję Bloomberg. Widać więc, że inwestorzy pozytywnie przyjęli ostatnie doniesienia Moody’s o podwyższeniu perspektywy wzrostu gospodarczej dla Polski oraz obniżeniu projekcji deficytu sektora finansów publicznych na 2017 r.

Jutro natomiast w kontekście krajowej waluty warto zwrócić uwagę na posiedzenie RPP. Ponieważ w sierpniu Rada miała tradycyjnie wakacyjną przerwę w ciągu ostatnich dwóch miesięcy i po silnych danych z krajowej gospodarki (zwłaszcza dotyczących konsumpcji) część członków może coraz otwarciej sugerować zacieśnienie polityki pieniężnej. Gdyby doszło do tego już jutro to PLN może również otrzymać wsparcie z krajowych władz monetarnych.

 

5 wrz 2017 15:24|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

5 wrz 2017 12:53

Komentarz walutowy z 05.09.2017

4 wrz 2017 15:34

Popołudniowy komentarz walutowy z 04.09.2017

4 wrz 2017 12:44

Komentarz walutowy z 04.09.2017

1 wrz 2017 15:09

Popołudniowy komentarz walutowy z 01.09.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut