Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 10.11.2016

10 lis 2016 16:20|Bartosz Grejner

Międzynarodowa Agencja ds. Energii (IEA): OPEC zwiększa produkcję ropy; rośnie również produkcja globalna. Kurs dolara do złotego najwyższy od lipca - dolar powyżej 4 zł.

OPEC pod presją

Według najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji ds. Energii, kraje OPEC produkowały w październiku średnio 33,8 mln baryłek dziennie. To znacznie powyżej założeń wstępnego porozumienia z Algieru, które wynosiło 32,5 - 33 mln b/d. W ujęciu globalnym, podaż wzrosła w październiku o 800 tys. b/d do poziomu 97,8 mln b/d.

Agencja przewiduje również, że Rosja, obecnie największy producent ropy na świecie, zwiększy swoją produkcję w 2016 r. o 230 tys. b/d, a w 2017 r. o 200 tys. b/d. W kolejnym roku ma ona również wzrastać w Brazylii, Kanadzie oraz Kazachstanie. Całkowity wzrost produkcji krajów spoza OPEC w 2017 r. ma wzrosnąć o 500 tys. b/d, w porównaniu ze spadkiem o 900 tys. b/d w 2016 r. Z drugiej wzrost popytu ma wynieść 1,2 mln b/d zarówno w tym jak i następnym roku.

Według raportu Agencji, w przypadku braku porozumienia i zwiększania produkcji przez indywidualnych członków kartelu rynek ropy pozostanie w nadpodaży przez cały 2017 rok. Ograniczyłoby to znacznie szanse na wzrost cen “czarnego złota”, a zarazem podwyższyło ich spadek nawet poniżej obecnych poziomów.

Notowania ropy są obecnie przede wszystkim pod wpływem globalnego (nieco lepszego) sentymentu związanego z wyborem nowego prezydenta USA i oczekiwaniami wzrostu tempa inflacji i stóp procentowych. Już jutro publikacja październikowego raportu OPEC - istotne mogą się okazać poziomu produkcji poszczególnych państw kartelu, w szczególności Iranu oraz Iraku, z którymi kartel ma problemy się porozumieć w kwestii pomiarów oraz ograniczenia produkcji. Dalsze zwiększenie produkcji ropy przez wymienione kraje mogłoby negatywnie wpłynąć na ceny ropy w krótkim okresie, spychając je w okolice 44 dol. za baryłkę lub nawet poniżej.

USD/PLN powyżej 4

Pierwszy raz od połowy lipca za amerykańską walutę płaciliśmy nieco powyżej 4 zł. Obserwowaliśmy dzisiaj przede wszystkim globalnie silniejszego dolara. Kurs pary EUR/USD spadał poniżej 1,09, natomiast USD/JPY wzrastał do niemalże 107 - najwięcej od końca lipca. Sentyment obserwowany na rynkach po wyborach w USA wskazuje, że rynki oczekują wyższego tempa inflacji, a co za tym idzie również odpowiednio wyższych stóp procentowych w kolejnych okresach.

Spowodowało to, że na wartości traciły waluty krajów wschodzących, w tym złoty. Polska waluta ulegała osłabieniu w stosunku do większości głównych walut. Również pierwszy raz od lipca płaciliśmy za franka ponad 4,05 zł. Kurs pary EUR/PLN powyżej 4,36 oznaczał powrót do poziomów, które regularnie obserwowaliśmy w pierwszej połowie września.

Jutro na rynku

O 8.00 Destatis opublikuje finalne dane o inflacji CPI w Niemczech w październiku. Mediana oczekiwań rynkowych zakłada wzrost inflacji o 0,8% r/r (pierwszy odczyt z 28. października również wskazywał na 0,8%). Wzrost ten byłby najwyższym od dwóch lat. Od kwietnia br., kiedy to spadek inflacji wyniósł 0,1% r/r, obserwujemy stopniowy jej wzrost. W ujęciu miesięcznym spodziewany jest wzrost o 0,2%. Rosnąca inflacja CPI największej gospodarki UE jest generalnie pozytywna dla wspólnej waluty, jako że w największym stopniu przyczynia się do wzrostu inflacji krajów strefy euro.

Po dzisiejszym raporcie EIA, w piątek OPEC opublikuje swój comiesięczny październikowy raport. Termin oficjalnego spotkania krajów kartelu w Wiedniu już niebawem (30. listopada). Ceny ropy mogą zatem być poddawane nieco większym wahaniom wskutek napływających informacji dotyczących rynku ropy. Obecnie cena ropy WTI kształtuje się w okolicy 45 dol. za baryłkę, co jest ponad 13% poniżej tegorocznego szczytu z 19. października.

Uniwersytet Michigan o 16.00 opublikuje indeks sentymentu konsumentów w listopadzie. Od maja br. można zauważyć trend spadkowy tego indeksu od 95,8 do 87,2 pod koniec października. Jest on również zauważalny w jego składowych, tj. indeksu przyszłych oczekiwań oraz obecnych warunków. Wskaźnik ten miał historycznie relatywnie spory wpływ na notowania dolara, dlatego wydaje się istotne jak będzie się on kształtował w kontekście wygrania wyborów prezydenckich przez Donalda Trumpa. Po początkowej przecenie, rynki obecnie reagują stosunkowo pozytywnie na jego wybór. Obietnica zwiększenia wydatków i zniesienia regulacji finansowych wprowadzonych za prezydenta Baracka Obamy, zwiększają obecne oczekiwania inflacyjne rynku, a co za tym idzie prawdopodobieństwo wyższych stóp procentowych w przyszłych okresach niż to wcześniej zakładano.

Pod koniec dnia notowań, o 19.00 Baker Hughes pokaże co tygodniową liczbę aktywnych wiertni w USA. W zeszłym tygodniu było to 450, stanowiąc ich najwyższą liczbę od końca stycznia 2016 r. W maju obserwowaliśmy tegoroczne minimum w wysokości 318. Od tego czasu następuje stopniowy wzrost liczby aktywnych wiertni, choć nadal daleko jest od poziomów sprzed dwóch lat (ok. 1600). Według wczorajszego raportu EIA, produkcja ropy w USA wzrosła o 2% w tygodniu kończącym się 4. listopada, co mogłoby sugerować dalszy wzrost aktywnych wiertni. Wyższe ceny ropy i potencjalne ograniczenie produkcji przez OPEC będzie najprawdopodobniej powodowało wzrost produkcji w amerykańskich firmach, co w dłuższej perspektywie powinno ograniczać wzrost cen.

 

10 lis 2016 16:20|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

10 lis 2016 13:21

Komentarz walutowy z 10.11.2016

9 lis 2016 16:37

Popołudniowy komentarz walutowy z 09.11.2016

9 lis 2016 13:18

Komentarz walutowy z 09.11.2016

8 lis 2016 16:35

Popołudniowy komentarz walutowy z 08.11.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut