Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 12.01.2017

12 sty 2017 16:30|Bartosz Grejner

Produkcja przemysłowa w strefie euro pozytywnie zaskakuje. Również powyżej oczekiwań rośnie niemiecka gospodarka. Dobre dane z amerykańskiego rynku pracy: liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych nadal blisko historycznych minimów. Polska waluta stosunkowo spokojna przed jutrzejszą rewizją ratingu Polski.

Dobre dane z Europy

Produkcja przemysłowa w strefie euro (wg danych Eurostatu) wzrosła w listopadzie o 1,5% w stosunku do października, oraz o 3,2% w relacji do listopada 2015 r. - co było jednocześnie najwyższym tempem wzrostu od ponad 5 lat. W największym stopniu do tego przyczyniło się zwiększenie produkcji energii o 5,9% oraz dóbr konsumpcyjnych nietrwałego użytku o 3,7%. Spadek produkcji (o 0,8% r/r) odnotowano jedynie wśród dóbr trwałego użytku. W całej Unii Europejskiej produkcja zwiększała się w zbliżonym tempie, tj. o 3,1%.

Wśród państw największym wzrostem wykazała się Irlandia, gdzie produkcja zwiększyła się w listopadzie o 14,6% (miesiąc wcześniej zanotowała jeden z największych spadków produkcji w strefie euro: -4,7%). Spośród dostępnych danych, tylko na Malcie oraz w Szwecji nastąpiło zmniejszenie się aktywności przemysłu - w obu przypadkach o 0,8%. W Niemczech, największej gospodarce strefy euro oraz UE, produkcja przemysłowa zwiększyła się o 2,3% r/r, w porównaniu do 1,7% w październiku.

Niemieckie biuro statystyczne (Destatis) opublikowało dzisiaj dane o tempie wzrostu PKB w 2016 r. Wzrost o 1,9% r/r okazał się wyższy od oczekiwań na poziomie 1,8% oraz od tempa z 2015 r., które wyniosły wtedy 1,7%. Głównym czynnikiem, który przyczynił się do tego wzrostu było zwiększenie się poziomu konsumpcji gospodarstw domowych o 2% r/r oraz wydatków konsumpcyjnych państwa o 4,2% r/r.

Wnioski o zasiłki w USA rosną, ale poniżej oczekiwań

Liczba złożonych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych wyniosła w ubiegłym tygodniu 247 tys., co było o 10 tys. więcej niż tydzień wcześniej, jednakże o 8 tys. mniej poniżej konsensusu rynkowego. Zmniejszeniu uległa też 4-tygodniowa średnia ruchoma, która wynosiła teraz 256,5 tys. Był to zarazem 97 z rzędu tydzień liczby złożonych wniosków poniżej 300 - najdłuższe takie nieprzerwane pasmo od 1970 r. Pozytywnym aspektem dzisiejszego raportu Departamentu Pracy USA był również spadek liczby już ubezpieczonych bezrobotnych o 28 tys. w stosunku do poprzedniego tygodnia (obecnie ich liczba wynosi 2,087 mln).

W drugiej części dnia obserwowaliśmy dalsze osłabianie się dolara w reakcji na wczorajszą konferencję prezydenta-elekta USA. Kurs pary EUR/USD wzrastał do poziomu nawet 1,0685 a USD/JPY spadał poniżej poziomu 114. To spowodowało, że indeks dolara (DXY) obniżył się do najniższego poziomu od nieco ponad miesiąca. Z ulgą mogła odetchnąć nieco turecka lira - kurs USD/TRY osiągnąwszy wczoraj 3,94 spadał dzisiaj po południu do ok. 3,79.

Spokojne notowania złotego

Notowania polskiej waluty przebiegała w drugiej części dnia stosunkowo spokojnie. Kurs EUR/PLN oscylował wokół poziomu 4,37 przez znaczną część dnia, podobnie jak GBP/PLN wokół 5,04. Globalne osłabienie dolara spowdowało aprecjację złotego w relacji do amerykańskiej waluty - kurs USD/PLN spadł pierwszy raz od prawie dwóch miesięcy poniżej granicy 4,10. Jednakże, złoty pozostawał nadal nieco słabszy w drugiej części dnia w relacji do forinta. Po zbliżeniu się wczoraj do miesięcznych szczytów, dzisiaj kurs PLN/HUF spadał blisko minimów obserwowanych w ostatnich dniach notowań.

Jutro na rynku

O 14.00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o inflacji konsumenckiej (CPI) w grudniu. Według wstępnego szacunku z 30 grudnia, wskaźnik CPI wzrósł o 0,8% r/r i był to pierwszy wzrost od dwóch lat. W ujęciu miesięcznym inflacja zwiększyła się o 0,7%, co stanowiło zarazem najwyższy wzrost od prawie 5 lat. Konsensus rynkowy wskazuje, że jutrzejsze dane będą zbieżne z wstępnym odczytem sprzed dwóch tygodni.

Inflacja na świecie (w tym w Polsce) napędzana jest obecnie przez wzrost cen surowców energetycznych (w szczególności ropy), które rok temu w analogicznym okresie były na dużo niższym poziomie. Efekt ten jednakże będzie stopniowo wygasał, gdyż ceny tych surowców w 2016 r. stopniowo wzrastały. Jutrzejsza publikacja GUS zatem prawdopodobnie wywoła bardzo ograniczoną reakcję na polskiej walucie, jako że na rynku przeważać będzie sentyment związany z rewizją ratingu Polski.

Biuro Spisu Powszechnego w USA (U.S. Census Bureau) udostępni o 14.30 dane o sprzedaży detalicznej za grudzień. Są one o tyle istotne gdyż mogą świadczyć o wydatkach konsumpcyjnych obywateli, co stanowi o dużej części produktu krajowego. W październiku i listopadzie tempo wzrostu sprzedaży spadało (miesiąc-do-miesiąca) i wynosiło odpowiednio 0,6% i 0,1%. Obecnie mediana oczekiwań rynkowych zakłada wzrost miesięczny na poziomie 0,7% oraz 0,5% w przypadku wskaźnika bazowego (z wyłączeniem sprzedaży pojazdów).

Pół godziny po otwarciu nowojorskiej giełdy , o 16.00 poznamy wskaźnik sentymentu konsumentów Uniwersytetu Michigan. Wskaźnik ten w ostatnich dwóch miesiącach mocno wzrastał, by w grudniu osiągnąć najwyższy poziom od prawie 13 lat. Głównym powodem był optymizm związany z wyborem nowego prezydenta USA. Konsensus rynkowy wskazuje dalszy wzrost tego indeksu z 98,2 pkt do 98,5 pkt. Obie powyższe publikacje dotyczące rynku USA mogą w znaczącym stopniu wpłynąć jutro na wycenę dolara, ze względu m.in. na fakt wczorajszego i dzisiejszego osłabienia dolara po konferencji prasowej prezydenta-elekta.


12 sty 2017 16:30|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

12 sty 2017 13:07

Komentarz walutowy z 12.01.2017

11 sty 2017 16:12

Popołudniowy komentarz walutowy z 11.01.2017

11 sty 2017 13:26

Komentarz walutowy z 11.01.2017

10 sty 2017 16:09

Popołudniowy komentarz walutowy z 10.01.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut