Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 13.05.2016

13 maj 2016 16:45|Artur Wiszniewski

Umocnienie dolara po zaskakująco dobrym raporcie o sprzedaży detalicznej. Słabe dane dotyczące polskiej gospodarki. Poniżej oczekiwań nie tylko PKB, lecz także dane o inflacji i handlu zagranicznym. Złoty trochę silniejszy mimo niekorzystnych raportów oraz niepewności przed decyzją agencji Moody's.

Ostatnie dwie sesje przyniosły silne umocnienie dolara. Wczoraj impulsem do aprecjacji amerykańskiej waluty były komentarze przedstawiciela Rezerwy Federalnej. Prezes lokalnego oddziału Fed w Bostonie Eric Rosengren zasugerował możliwość dwóch podwyżek stóp procentowych w tym roku.

Takie stanowisko było sporym zaskoczeniem, jeżeli weźmie się pod uwagę ostatnie dane zza oceanu. Zawiódł zwłaszcza raport o PKB, który pokazał najniższe tempo wzrostu od dwóch lat. Inne raporty także konsekwentnie rozmijały się z oczekiwania, sugerując hamowanie gospodarki. W dodatku także ostatnie dane z rynku pracy zawiodły. To było duże zaskoczenie, ponieważ dotychczas raporty dotyczące sytuacji zatrudnieniowej sugerowały silne ożywienie na rynku pracy.

Komentarze Erica Rosengrena doprowadziły do umocnienia dolara w relacji do euro oraz innych najważniejszych par. Ten ruch nabrał rozpędu po opublikowaniu dzisiaj raportu o sprzedaży detalicznej. Tym razem dane wypadły zdecydowanie powyżej prognoz.

Sprzedaż detaliczna w kwietniu urosła o 1.3 proc. wobec prognozy na poziomie plus 0.7 proc. Miesiąc wcześniej sprzedaż spadła o 0.3 proc. Sprzedaż po wyłączeniu środków transportu urosła o 0.8 procent. Wobec prognozy na poziomie 0.5 proc. Miesiąc temu ten wskaźnik wzrósł o 0.4 proc. (po rewizji z 0.2 proc.).

Dzisiejsze dane sugerują, że po stosunkowo słabym pierwszym kwartale kolejne trzy miesiąca mogą być bardziej udane. To oznacza wzrost prawdopodobieństwa, że Rezerwa Federalna będzie realizować plan dwóch podwyżek stóp procentowych w tym roku. Zwłaszcza że wzrost konsumpcji gospodarstw domowych będzie wspierać nie tylko wyniki PKB, lecz może pomóc w odbiciu inflacji.

Złoty czeka na decyzję Moody's

Piątek przyniósł serię negatywnych danych dotyczących polskiej gospodarki. Rano GUS opublikował raport o PKB, który był zdecydowanie gorszy od oczekiwań. W pierwszym kwartale gospodarka zwolniła do 3 proc. wobec tempa 4.3 proc. w poprzednim trzymiesięcznym okresie. Prognozy mówiły o wzroście na poziomie 3.4 proc. Za dwa tygodnie GUS pokaże dane o składowych PKB, które pozwolą ocenić źródła słabości polskiej gospodarki.

W drugiej części sesji NBP pokazał kolejne niekorzystne raporty. Inflacja bazowa, która nie uwzględnia zmiennych cen żywności i energii, spadła do minus 0.4 proc. wobec minus 0.2 proc. miesiąc wcześniej. Wynik był słabszy od prognozy na poziomie minus 0.2 proc. Raport sugeruje, że skala deflacji rośnie.

Kolejnym raportem były dane o bilansie płatniczym. Saldo rachunku bieżącego było poniżej oczekiwań na poziomie minus 103 mln euro wobec prognozy plus 330 mln euro. Nadwyżka handlowa na poziomie 204 mln euro także rozczarowała. Miesiąc wcześniej nadwyżka wyniosła 216 mln euro (rewizja w dół z 341 mln euro).

Wszystkie raporty były zatem niekorzystne dla złotego. Natomiast czynnikiem, który mógł wesprzeć polską walutę, był komentarz Adama Glapińskiego. Przyszły prezes NBP w wywiadzie dla Dziennika Gazeta Prawna powiedział, że bank centralny nie uczestniczy w rozwiązaniu problemu kredytów frankowych.

Podczas piątkowej sesji złoty był stosunkowo stabilny oraz przejawiał tendencję do umocnienia. Czynnikiem, który może zdeterminować zachowanie polskiej waluty w najbliższym czasie, będzie decyzja Moody's dotycząca ratingu. Prawdopodobieństwo niekorzystnego rozstrzygnięcia jest stosunkowo wysokie, co zwiększa szansę na osłabienie złotego.


13 maj 2016 16:45|Artur Wiszniewski

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

13 maj 2016 13:40

Komentarz walutowy z 13.05.2016

12 maj 2016 16:30

Popołudniowy komentarz walutowy z 12.05.2016

12 maj 2016 13:18

Komentarz walutowy z 12.05.2016

11 maj 2016 16:19

Popołudniowy komentarz walutowy z 11.05.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut