Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 16.03.2015

16 mar 2015 17:18|Artur Wiszniewski

Odbicie EUR/USD przed kluczowym posiedzeniem Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Dolar osłabiony po pokazaniu kolejnej porcji słabych danych zza oceanu. Złoty skutecznie wykorzystał powiew rynkowego optymizmu.

Środowe posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku ma przynieść usunięcie „cierpliwości” z komunikatu amerykańskiego banku centralnego. Wiele wskazuje, że takie rozstrzygnięcie będzie oznaczać podwyżki stóp procentowych na czerwcowym posiedzeniu Rezerwy Federalnej (więcej o środowym posiedzeniu FOMC w porannym komentarzu).

Taki scenariusz będzie oznaczać dalszą aprecjację dolara. Niemniej podczas poniedziałkowej sesji widzimy osłabienie amerykańskiej waluty w relacji do większości najważniejszych par.

Ruch nabrał na sile po publikacji danych z amerykańskiego przemysłu. Produkcja spadła w lutym o 0.2 procent wobec poprzedniego miesiąca – co było rezultatem znacznie słabszym od spodziewanego wzrostu o 0.1 procent. W dodatku był to już trzeci z rzędu spadek produkcji w ostatnim czasie.

Kolejnym rozczarowaniem był wynik indeksu Empire State Manufacturing. Wskaźnik zanotował rezultat na pułapie 6.9 – mniej niż 8.1 prognozowane oraz poniżej 7.8 miesiąc temu. Również zeszłotygodniowe dane były dosyć słabe. Rozczarowała zwłaszcza sprzedaż detaliczna, która – podobnie jak produkcja – zanotowała trzy spadki z rzędu.

Trudno oczekiwać, że porcja kilku słabszych odczytów zdoła zmienić plany Rezerwy Federalnej dotyczące zacieśnienia polityki pieniężnej w połowie roku – szczególnie sytuacja na rynku pracy przemawia za podwyżkami stóp procentowych. Dane są jednak wystarczające, aby wygenerować korektę na rynku dolara. Amerykańska waluta świętowała ostatnio wieloletnie szczyty w relacji do innych walut, co po publikacji nie najlepszych danych skłania do realizacji zysków.

Grecja na marginesie

W cieniu spekulacji przed kluczowym posiedzeniem FOMC w połowie tygodnia na dalszy plan zeszły problemy związane z Grecją. Ateński rząd 20 lutego ustalił z europejskimi partnerami przedłużenie finansowania o dodatkowe cztery miesiące w zamian za zobowiązanie do reform. Premier Alexis Tsipras nie otrzymał jednak dostępu do tych środków – będzie on możliwy dopiero po ustaleniu szczegółów dotyczących reform.

Kolejne spotkania zaplanowano na najbliższe dni. Rząd Syrizy przywiązany do obietnic wyborczych uparcie twierdzi, że nie ma powrotu do polityki oszczędności, która wpędziła kraj w głęboki kryzys. Z kolei niemiecki rząd – najważniejszy udziałowiec programu pomocowego – nieugięcie powtarza, że Ateny mają wypełnić swoje zobowiązania.

Ostatnio przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wezwał wszystkie strony sporu do znalezienia kompromisu – Juncker widzi bowiem scenariusz rozpadu strefy euro jako zagrożenie dla integracji europejskiej. Presję na niemiecki rząd, aby nie ulegać Atenom, wywierają sondaże – 52 procent Niemców chce opuszczenia strefy euro przez Grecję. To wzrost z 41 procent przed miesiącem. Ten czynnik, po wyjaśnieniu wątpliwości wokół planów FOMC, będzie zwiększać presję na dalsze spadki EUR/USD.

Złoty wzmocniony

Inflacja bazowa w Polsce była niższa niż prognozowano. Indeks nieuwzględniający zmian cen żywności i paliw spadł do 0.5 procent – niżej niż 0.6 procent prognozowane. W kontekście zadeklarowanego przez RPP końca cyklu łagodzenia polityki pieniężnej, dane nie miały większego znaczenia dla kursu złotego. Natomiast zdecydowanie lepiej od prognoz wypadły dane o saldzie rachunku bieżącego (plus 56 mln euro wobec oczekiwanego minus 920 mln euro). Ten czynnik może wspierać postawę polskiej waluty w dłuższym terminie.

Złoty pozostaje pod wpływem zachowania szerokiego rynku. Do czasu ogłoszenia decyzji FOMC można oczekiwać podwyższonej zmienności pary EUR/USD oraz par złotowych. Natomiast utrzymanie apetytu na ryzyko daje szansę na silniejsze umocnienie polskiej waluty.


16 mar 2015 17:18|Artur Wiszniewski

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

16 mar 2015 12:44

Komentarz walutowy z 16.03.2015

13 mar 2015 18:13

Popołudniowy komentarz walutowy z 13.03.2015

13 mar 2015 12:51

Komentarz walutowy z 13.03.2015

12 mar 2015 17:21

Popołudniowy komentarz walutowy z 12.03.2015

Atrakcyjne kursy 27 walut